Denník N

Koalícia chce bojkotovať výbor pre kontrolu NBÚ, pokým ho povedie Ľubomír Galko

Ľubomír Galko. Foto – TASR
Ľubomír Galko. Foto – TASR

Vládni poslanci preložili debatu o podozreniach zo zneužívania vojenského spravodajstva z čias Galkovho vedenia rezortu obrany na budúcu schôdzu. Argumentovali tým, že podpredsedovi SaS diagnostikovali rakovinu.

Vládni poslanci budú bojkotovať zasadnutia parlamentného výboru pre kontrolu Národného bezpečnostného úradu, pokým ho povedie podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Tri koaličné kluby – Smeru, SNS a Mosta-Híd – Galka vyzvali, aby sa vedenia výboru vzdal. Dôvodom sú uniknuté informácie z obžaloby pätice Galkových podriadených z čias, keď počas Radičovej vlády šéfoval ministerstvu obrany.

Z obžaloby vyplýva, že Galkovi podriadení žiadali súd o súhlas s odpočúvaním viacerých ľudí na základe falošných dôvodov a v skutočnosti im išlo o zisťovanie názorov na politikov alebo stranu SaS. Samotný Galko obžalovaný nie.

Parlament sa mal v stredu kauzou zaoberať, tento bod programu však koaliční poslanci preložili na budúcu schôdzu. Dôvodom bolo, že Nový čas priniesol správu, že Galkovi diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. Lekári mu nádor odstránili a histológia ukázala, že bol zhubný.

Galko oznámil, že neodstúpi. „Tá výzva je smiešna. Neprichádza to do úvahy. Svoju robotu si plním poctivo,“ uviedol Galko. Zároveň uviedol, že za súčasného zdravotného stavu je funkcia predsedu výboru na konci jeho hodnotového rebríčka.

Galko: Nie ste moji lekári

Preloženie programu na Facebooku už dopoludnia avizoval Erik Tomáš, poslanec Smeru a mediálny poradca premiéra Fica.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie