Denník N

Duce v kine, fašisti vo vláde

Čo myslíte, kto z relevantných talianskych politikov označil útok v mestečku Macerata za fašistický teroristický čin? Nikto.

Mala to byť komédia, na ktorej sa Taliani dobre pobavia. Vo filme Sono tornato (Som späť) režisér Luca Miniero oživil Benita Mussoliniho, ktorý sa ocitá v uliciach Ríma v roku 2018 a zisťuje, že jeho vízie sa skončili úplne inak. Na satire podľa vzoru nemeckého hitu Je tu zas! sa však Taliani dva týždne pred voľbami v kinách veľmi nesmejú. A ja im rozumiem.

Taliansko mám rád, hovorím taliansky a ako novinár som tam rád cestoval. V roku 2008 som priamo z Ríma reportoval o voľbách, v ktorých sa po páde Prodiho vlády vrátil na scénu Silvio Berlusconi so všetkým, čo dnes tak komplexne stelesňuje Donald Trump. A aj keď už vtedy koketoval so xenofóbnymi podivínmi z Ligy severu, k nálepke fašistu mal na hony ďaleko. To, čo však tentoraz združil pod svojou predstavou „pravého stredu“, sú naozaj xenofóbne supersily. Pri aktivitách krajne pravicovej Ligy severu s otvorene fašistickou straničkou Bratia Talianska je aj Da Kotlebov kód v podobe 1488 iba hlúpym výkrikom do tmy.

Fratelli, ako si vravia v Taliansku, sa totiž otvorene hlásia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie