Duce v kine, fašisti vo vláde

Čo myslíte, kto z relevantných talianskych politikov označil útok v mestečku Macerata za fašistický teroristický čin? Nikto.

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Mala to byť komédia, na ktorej sa Taliani dobre pobavia. Vo filme Sono tornato (Som späť) režisér Luca Miniero oživil Benita Mussoliniho, ktorý sa ocitá v uliciach Ríma v roku 2018 a zisťuje, že jeho vízie sa skončili úplne inak. Na satire podľa vzoru nemeckého hitu Je tu zas! sa však Taliani dva týždne pred voľbami v kinách veľmi nesmejú. A ja im rozumiem.

Taliansko mám rád, hovorím taliansky a ako novinár som tam rád cestoval. V roku 2008 som priamo z Ríma reportoval o voľbách, v ktorých sa po páde Prodiho vlády vrátil na scénu Silvio Berlusconi so všetkým, čo dnes tak komplexne stelesňuje Donald Trump. A aj keď už vtedy koketoval so xenofóbnymi podivínmi z Ligy severu, k nálepke fašistu mal na hony ďaleko. To, čo však tentoraz združil pod svojou predstavou „pravého stredu“, sú naozaj xenofóbne supersily. Pri aktivitách krajne pravicovej Ligy severu s otvorene fašistickou straničkou Bratia Talianska je aj Da Kotlebov kód v podobe 1488 iba hlúpym výkrikom do tmy.

Fratelli, ako si vravia v Taliansku, sa totiž otvorene hlásia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |