Denník N

Keď už má človek vyhynúť, nech je to na úrovni

Ľudský rod sa dostal do finálneho štádia a je na nás, či ho prežijeme zmysluplne, myslí si Ladislav Kováč. Jeho kniha otvorila novú edíciu vydavateľstva Absynt pod značkou Kalligram.

Tvárime sa ako frajeri, ale otázku o zmysle si tajne kladie každý. Keď nájdeme nejakú čiastkovú odpoveď, nakopne nás to k životným rozhodnutiam: založíme rodinu, zmeníme prácu či konvertujeme na vieru. S pribúdajúcim vekom a skracujúcou sa perspektívou otázok o zmysle pribúda. Starší človek, vybavený skúsenosťou, má vo veciach jasnejšie a môže si dovoliť vynášať o zmysle života súdy. Ak ide o intelektuálnu osobnosť, je predpoklad, že by to mohlo zaujímať aj širšie publikum.

Ladislav Kováč tieto atribúty napĺňa. Nielen preto, že z neho prehovára „múdrosť staroby“. Ale aj preto, že ide o erudovaného vedca a mimoriadne rozhľadeného autora. Ak napíše útlu knižku s názvom O zmysle ľudského života, je tu veľké pokušenie rýchlo zistiť, ako znie odpoveď na otázku otázok. Veľký citát na obálke hádže návnady. Hlása, že „hodnota života spočíva v jeho časnosti a pominuteľnosti“ a že „dôstojnosť žitia by mala vrcholiť v dôstojnosti smrti“. Ešte skôr než si ujasníte, čo máte spoločné s týmito vzletnými slovami, dôjde vám tvrdá pointa. A to tá, že autor hovorí nielen o vás, ale o zmysle života ľudského druhu vôbec.

Konečný človek

Jednoduchšie delenie dejín neexistuje. L. Kováč rozlišuje len dve obdobia: pred Darwinom a po Darwinovi. Znamená to, že tu bola doba pred evolučnou teóriou a po nej. Ide o zásadnú vec, pretože nástup idey o evolučnom vývine mal veľký vplyv na to, ako ľudia rozmýšľali o konečnosti života a jeho zmysle. Až do Darwina si ľudia nevedeli vysvetliť usporiadaný svet inak, len ako výtvor múdreho Stvoriteľa. Darwinovský princíp oponoval, že zložité výtvory prírody sú výsledkom dlhotrvajúcej evolúcie. Súčasťou tejto teórie je téza, že vyhynú tí, ktorí sú slabší v adaptovaní na životné podmienky. V jazyku L. Kováča to znie takto: „Dôsledné darwinovské myslenie považuje vymieranie druhov za evolučný fakt.“

Vztiahnuté na človeka to znie strašidelne. Znamená to, že aj ľudský rod je konečný druh? Ešte predtým, než autor odpovie, načrtne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie