Denník N

Peniaze im nosili v kufroch. Farmaceutický gigant údajne dával gréckym premiérom a ministrom miliónové úplatky

V roku 2012 bol Antonis Samaras (vľavo) premiérom a Evangelos Venizelos šéfom opozičnej strany PASOK. Dnes sú obaja rivali obvinení z korupcie od farmaceutickej firmy Novartis. Foto – TASR/AP
V roku 2012 bol Antonis Samaras (vľavo) premiérom a Evangelos Venizelos šéfom opozičnej strany PASOK. Dnes sú obaja rivali obvinení z korupcie od farmaceutickej firmy Novartis. Foto – TASR/AP

Obvinený je aj súčasný eurokomisár pre migráciu. Hovorí, že ide o nepodložené klebety.

Grécko zažíva jeden z najväčších korupčných škandálov vo svojich novodobých dejinách. Obvinení sú dvaja bývalí premiéri, niekoľko bývalých ministrov aj súčasný eurokomisár či guvernér národnej banky. Jeden z predstaviteľov vlády povedal, že ide o „najväčší škandál od založenia gréckeho štátu“, teda asi za 200 rokov.

V afére lietajú obrovské peniaze, ktoré údajne švajčiarsky farmaceutický gigant Novartis (61. najväčšia firma na svete, vyrába lieky ako Voltaren, Teraflu či Orofar) platil najvyšším gréckym politikom za bývalých vlád. Tí mali na oplátku schvaľovať premrštené ceny za štátny nákup liekov či napríklad prehnanú dodávku vakcín proti vtáčej chrípke.

Celkovo to stálo grécky štát 3 miliardy eur, na úplatkoch minula firma 50 miliónov.

Kufor plný bankoviek

Bývalý grécky premiér Antonis Samaras (pravicová Nová demokracia) údajne dostal plný kufor eurových bankoviek s vysokou hodnotou, priniesol mu ich v aute viceprezident gréckej pobočky Novartisu.

Bývalý minister zdravotníctva dostal 120-tisíc eur v hotovosti, rovnako v kufri. Podľa webu Greekreporter ich prepral cez hardvérovú počítačovú firmu. Portál dodal, že firma ženy bývalého ministra financií dostala od farmaceutickej firmy 1 milión eur.

Ide o politikov zo strán Nová demokracia a PASOK, ktoré sa v krajine striedali pri moci dlhé desaťročia.

Celkovo sa spomína asi 4-tisíc ľudí, doktorov, ale aj niektorých novinárov, ktorí údajne robili sprostredkovateľov medzi farmaceutickou spoločnosťou a politikmi.

Koho obviňujú z korupcie

  • Antonis Samaras – premiér (2012 – 2015), pravicová Nová demokracia
  • Panagiotis Pikrammenos – premiér úradníckej vlády (máj – jún 2012), nezávislý
  • Dimitris Avramopoulos  – súčasný eurokomisár pre migráciu a vnútorné vzťahy a občianstvo, minister zdravotníctva (2006 – 2009), Nová demokracia
  • Andreas Loverdos – minister zdravotníctva (2010 – 2012), PASOK
  • Andreas Lykourentzos – minister zdravotníctva (2012 – 2013)
  • Adonis Georgiadis – minister zdravotníctva (2013 – 2014), Nová demokracia
  • Yannis Stournaras – guvernér centrálnej banky, minister financií (2012 – 2014), nezávislý
  • Evangelos Venizelos – minister financií (2011 – 2012), PASOK
  • Giorgos Koutroumanis – minister práce a sociálnych vecí (2011 – 2012)

Pokus o samovraždu

Informácie o korupcii najvyšších predstaviteľov štátu v rokoch 2006 až 2015, ktorí sú momentálne v opozícii, šokovali Grécko minulý týždeň. Vyšetrovanie Novartisu prebieha už vyše roka a gréckym úradom pomáhajú aj agenti z americkej FBI. Minulý rok robili raziu v sídle gréckej pobočky firmy.

Na Nový rok zaujala správa, že jeden bývalý, 44-ročný, vysoko postavený predstaviteľ Novartisu chcel skokom z terasy luxusného hotela Hilton v Aténach spáchať samovraždu. Napokon ho však polícia od tohto činu odhovorila a podľa Euractivu následne povedal, že bude vypovedať.

Grécke úrady hovoria, že obvinenia sú založené na trojici svedkov, bývalých zamestnancov Novartisu, ktorých identita je však utajená. Obvinení politici z opozície práve preto hovoria, že ide len o klebety. Chcú, aby sa zverejnila ich totožnosť, dokonca sa im vyhrážajú. Obvinenia odsúdili veľmi ostro.

Choré hlavy

Antonis Samaras, premiér krajiny v rokoch 2012 – 2015, podľa Guardianu povedal, že je to „najkrutejšia a najsmiešnejšia konšpiračná teória, aká kedy bola“. Vtedajší minister zdravotníctva z Novej demokracie a súčasný eurokomisár pre migráciu, domáce vzťahy a občianstvo Dimitris Avramopoulos zasa povedal, že je z toho znechutený a že to vzniklo v  „chorých hlavách“.

„Nie je žiaden dôkaz. Sú to klamstvá,“ povedal Avramopoulos, ktorý čelí aj tomu, že si objednal 16 miliónov vakcín proti vtáčej chrípke.

Obvinení hovoria, že ide o politiku. Grécku momentálne vládne ľavicová strana Syriza Alexa Tsiprasa v koalícii s menšou pravicovou stranou Nezávislí Gréci. Podpora Tsiprasovi klesla aj preto, že musel schváliť úsporné opatrenia v krajine, aby Gréci dostali ďalšiu várku pomoci zo strany EÚ.

Obvinení tvrdia, že kauzu Tsipras načasoval cielene. V nedeľu 4. februára sa konala v Aténach veľká, vyše 100-tisícová demonštrácia, na ktorej Gréci protestovali proti snahe dohodnúť sa s Macedónskom na jeho mene.

Macedónsko sa totiž volá aj severná provincia v Grécku a Atény už dvadsaťpäť rokov pre meno blokujú svojho suseda, napríklad aj v jeho snahe dostať sa do NATO či EÚ.

Rozhodne parlament

Tsipras sa dostal k moci aj tvrdeniami, že zbaví Grécko korupcie. Krajina je podľa rebríčka vnímania korupcie Transparency International na 69. mieste na svete (Slovensko je 54.).

Podľa gréckych zákonov sa o vyšetrovaní poslancov a ministrov rozhodne v parlamente. Ešte tento mesiac by mala dolná komora rozhodnúť. Podľa AP ich však nemôžu obviniť z úplatkárstva, pretože uplynula premlčacia lehota. Je však možné, že budú čeliť obvineniam z prania špinavých peňazí, za čo hrozí trest do 20 rokov väzenia.

Spoločnosť Novartis pritom podobným škandálom čelila aj v iných krajinách. Podľa Market Watch sa v roku 2015 dohodla na vyrovnaní s americkým ministerstvom spravodlivosti vo výške 390 miliónov dolárov za to, že platili lekárňam, aby tlačili ich produkty.

Rovnako bola spoločnosť vyšetrovaná v Číne či Turecku. V Južnej Kórei zaplatili doktorom celkovo 2,4 milióna dolárov, aby predpisovali ich lieky.

V Grécku je to citlivé aj preto, že krajinu museli zachraňovať zahraniční veritelia, aby nezbankrotovala. Niektoré transakcie sa pritom diali aj po roku 2009 a počas silnej ekonomickej krízy, ktorá tvrdo doľahla na bežných ľudí.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie