Denník N

Slovensko by sa najradšej hlasovaniu o Poľsku vyhlo, podľa Žitňanskej je ich reforma súdov veľmi problematická

Figuríny poľského lídra Kaczyńského a jeho maďarského spojenca Viktora Orbána ozdobené nápisom „Pravé diktatúry“ na nemeckom karnevale. Ilustračné foto – AP
Figuríny poľského lídra Kaczyńského a jeho maďarského spojenca Viktora Orbána ozdobené nápisom „Pravé diktatúry“ na nemeckom karnevale. Ilustračné foto – AP

Stále nie je jasné, aká bude pozícia Slovenska, keď sa bude na pôde EÚ hlasovať o ohrození právneho štátu v Poľsku.

Dva mesiace po tom, ako Európska komisia prvý raz v histórii EÚ spustila sankčnú procedúru proti Poľsku za jeho spornú reformu justície, je očividné, že poľská vláda nechce ustúpiť. Líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosław Kaczyński tvrdí, že nijaké zmeny sa robiť nebudú.

„V tomto povedalo Poľsko jasné nie. Neplánuje nijako ustúpiť,“ povedal Denníku N poľský expert a šéfredaktor Visegrad Insight Wojciech Przybylski.

Všetky kontroverzné kroky ako nerešpektovanie rozhodnutí ústavného súdu, podivné výmeny sudcov či posilnenie právomocí ministra spravodlivosti tak ostávajú v platnosti a s nimi aj obavy Európskej komisie o existenciu nezávislého súdnictva, deľbu moci a právnu istotu v Poľsku.

Dilema pre Ficovu vládu

Krajiny EÚ tak zrejme čoskoro čaká dilema, ako reagovať, keď jej členský štát porušuje demokratické hodnoty Únie a princípy právneho štátu. Pre vládu Roberta Fica to oplatí o to viac, že ide o susednú krajinu, s ktorou sa v rámci V4 snaží vystupovať jednotne, no zároveň tvrdí, že chce byť v jadre EÚ. Prioritou byť v európskom jadre zahovoril premiér aj otázku o Kiskovej kandidatúre. A jeho možný kandidát na prezidenta – komisár Maroš Šefčovič – sankčnú procedúru jasne podporil.

Varšava dostala na zmeny tri mesiace. Po nich by sa malo pristúpiť k ďalšej fáze, a to k hlasovaniu o tom, či „v Poľsku existuje riziko vážneho porušenia zásad právneho štátu“. Pri nej stačí, aby návrh podporili štyri pätiny členských krajín.

Hoci ešte nejde o sankcie, už jasné pomenovanie Poľska ako krajiny, kde je právny štát v ohrození, by bolo pre vládu vo Varšave veľmi nepríjemné. „Poľská pozícia v EÚ začína byť veľmi problematická,“ hovorí Przybylski, ktorého v jeho krajine najviac znepokojuje, že celý proces v Poľsku sa môže skončiť zrušením demokratickej deľby moci.

Opatrný Korčok vs. maďarský populizmus

Ako sa pri prípadnom hlasovaní zachová Slovensko, zatiaľ nie je jasné. Poľsko pritom bude témou na samite európskych lídrov už koncom februára. Na rozdiel od populistickej vlády Viktora Orbána však Varšava nemôže automaticky rátať s bezvýhradnou podporou slovenského partnera z V4.

Ten rozdiel v rétorike bolo vidieť na minulotýždňovej návšteve maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Bratislave, kde otváral nové veľvyslanectvo. So štátnym tajomníkom Ivanom Korčekom si na tlačovej konferencii obidvaja vymieňali komplimenty o tom, aký je to znak dobrých susedských vzťahov.

Keď sme sa ich však spýtali, ako budú postupovať v sankčnej procedúre proti Poľsku,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kaczyńského Poľsko

Teraz najčítanejšie