Denník N

Katalánska kríza a korupčná kauza ničia Rajoya, nahradiť by ho mohol španielsky Macron

Mariano Rajoy. Foto - TASR/AP
Mariano Rajoy. Foto – TASR/AP

Prieskumy naznačujú, že voľby v roku 2020 by nemuseli vyhrať ľudovci ani socialisti.

Mariano Rajoy nikdy nebol miláčik davov. Nemá charizmu, spájajú ho s korupciou v najvyššej politike a vedie jednu z dvoch tradičných strán v čase, keď sú čoraz populárnejšie nové a neštandardné zoskupenia.

Napriek tomu ho mnohí ľudia rešpektujú. Vedenia krajiny sa totiž chopil v čase, keď mu jeho úlohu závidel málokto. V roku 2011 vystriedal na poste premiéra socialistu Josého Zapatera. Španielsko bolo v tom čase v hlbokej hospodárskej kríze a ľudia volili zmenu, ktorú zosobňovala Ľudová strana (PP).

Odvtedy sa situácia v Španielsku zlepšila a časť zásluh si za to pripisuje aj vláda ľudovcov. Po hospodárskej však prišla kríza politická, ktorá spôsobila, že Španieli boli desať mesiacov bez vlády.

Rajoy tú krízu prekonal a stal sa predsedom menšinovej vlády. V polovici jeho funkčného obdobia to však vyzerá tak, že jeho kariéra je znovu na vážkach. A môže za to aj kríza v Katalánsku.

Väčšina Španielov chce, aby skončil

O jeho konci sa hovorí už dlhšie, Rajoy sa však doteraz odmietal vzdať svojho postu, hoci PP by reštart a zmena šéfa mohli pomôcť.

Ľudovci dostali jasný signál, že ak si nenájdu nového lídra, môžu v najbližších voľbách dopadnúť zle. Až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nezávislosť Katalánska

Teraz najčítanejšie