Denník N

Proti Orbánovi a jeho oligarchom je Babiš úbohý trochár

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto – TASR/AP
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto – TASR/AP

Únia by ušetrila veľa byrokracie, keby európske dotácie poslala rovno na účet Orbána a jeho blízkych. Aj tak tam skončia.

Zať maďarského premiéra István Tiborcz sa v zahraničí stáva jedným zo symbolov režimu Viktora Orbána. Vskutku pozoruhodným „podnikateľským“ úspechom Tiborcza a ďalších oligarchov blízkych Orbánovi sa tento týždeň venoval britský denník The Guardian, minulý týždeň Tiborcza a jeho kolegov vo veľkom článku o pomeroch v Maďarsku pripomenul The New York Times.

Pozornosť na manžela Orbánovej najstaršej dcéry Ráhel upriamila aj Európska únia, presnejšie jej úrad pre boj proti podvodom, známy pod skratkou OLAF. Ten preskúmal 35 zákaziek na zriadenie alebo modernizáciu verejného osvetlenia v rôznych mestách krajiny, ktoré v rokoch 2009 až 2014 získala firma Elios Innovatív Zrt., ktorá vtedy okrem iných patrila aj Tiborczovi.

Podľa hlásenia je každá jednotlivá zákazka podozrivá z podvodu. Za sedemnástimi z nich sa dá podľa úradu dokonca rozpoznať organizovaný podvodný mechanizmus, ktorý mal zaistiť, aby zákazku získala práve Elios. OLAF navrhuje, aby Maďarsko Bruselu zo získaných dotácií vrátilo 43,7 milióna eur.

Maďarskí vládni politici na obvinenie reagovali v duchu českého premiéra Andreja Babiša. Podľa Jánosa Lázára, ktorý v hodnosti ministra vedie úrad vlády, je celé vyšetrovanie súčasťou predvolebnej kampane, slúži len na jej ovplyvnenie a aj zverejnenie hlásenia OLAF bolo zámerne načasované pred parlamentnými voľbami, ktoré budú v Maďarsku 8. apríla.

Lázár je v kauze namočený priamo. Bol primátorom mesta Hódmezővásárhely, v ktorom získala Tiborczova firma svoju prvú veľkú zákazku na vybudovanie verejného osvetlenia. Podľa OLAF sa aj pri nej objavili vážne porušenia pravidiel a neprípustný konflikt záujmov.

Dobrý a zlý oligarcha

Lázár zároveň oznámil, že za celý problém nemôže Tiborcz, ale ďalší známy maďarský oligarcha Lajos Simicska, ktorý jeden čas vlastnil Elios spolu s premiérovým zaťom. Simicska bol viac ako dvadsať rokov Orbánovým priateľom, najbližším spolupracovníkom a najmocnejším maďarským oligarchom. Pred niekoľkými rokmi však naňho Orbán zanevrel, pravdepodobne preto, lebo sa Simicska stal až príliš mocným.

Odvtedy patrí Orbánov bývalý dôverník u susedov medzi hlavných nepriateľov štátu a jeho firmy, ktoré ešte v prvej polovici tohto desaťročia vyhrávali verejné zákazky ako na bežiacom páse, zostali na suchu. Lázár pohrozil, že ak bude Maďarsko nútené nejaké peniaze Bruselu vrátiť, vláda sa postará, aby účet zaplatil práve Simicska.

Ak by to nestačilo, tento týždeň vysvitlo, že OLAF skúmal aj podnikanie štátneho tajomníka ministerstva rozvoja Róberta Homolyu. Ten bol v rokoch 2010 až 2012 zástupcom riaditeľa Národnej rozvojovej agentúry, čo je hlavný orgán, ktorý dohliada na rozdeľovanie európskych dotácií.

Homolya však zároveň spoluvlastnil firmy poskytujúce poradenstvo pri získavaní európskych dotácií. V mnohých prípadoch tak bol v zjavnom konflikte záujmov – zastupoval zároveň žiadateľa o dotáciu aj úrad, ktorý o nej rozhodoval. Maďarsku hrozí, že pre to bude musieť Bruselu vrátiť ďalších 11 miliónov eur.

Miliardy blízkym

Brusel a OLAF majú dobrý dôvod dôkladne preskúmať rozdeľovanie európskych peňazí v Maďarsku. Investigatívny server atlatszo.hu zverejnil na začiatku januára analýzu prideľovania verejných zákaziek v krajine. Len podľa otvorených zdrojov získali firmy desiatich oligarchov blízkych Orbánovej vláde v minulom roku verejné zákazky v hodnote 2115 miliárd forintov, čiže asi za sedem miliárd eur.

Viac ako šesť miliárd eur z tejto čiastky skončilo dokonca len u piatich ľudí. V prvej päťke je i Orbánov zať Tiborcz, v poradí úspešnosti za celý rok je však až na treťom mieste. Firma WHB, ktorú vlastní, dostala zákazky za mizerných 342 miliárd forintov, viac ako 1,1 miliardy eur.

Najzaujímavejší na zozname je však Lőrinc Mészáros. Firmy napísané na jeho meno alebo na meno jeho detí získali vlani za celý rok len 299 miliárd forintov, necelú miliardu eur. Lőrinczova pozícia sa však (podobne ako Tiborczova) v priebehu roka neustále zlepšovala a ak by sme sa pozreli len na údaje za december, bol už pri získavaní verejných zákaziek najúspešnejší práve on. Len za december minulého roku získali jeho firmy zákazky za 105,56 miliardy forintov, čo je asi 0,35 miliardy eur.

Na Lőrinczovi je najzaujímavejšie to, že je podľa veľmi dôvodného podozrenia len nastrčenou figúrou, bielym koňom, a firmy napísané na jeho meno patria v skutočnosti samotnému Orbánovi. Ak je to pravda, veľkú časť verejných zákaziek a európskych dotácií v Maďarsku získava nepriamo premiér a podiel jeho a jeho príbuzných na týchto peniazoch prudko rastie.

Za peniaze z Bruselu

Podľa analýzy atlatszo.hu pritom až 83,3 percenta peňazí, ktoré vlani získali v rámci verejných zákaziek Mészárosove firmy, pochádza z európskych dotácií. V prípade WHB patriacej Tiborczovi pochádza z úniových dotácií 74,5 percenta z viac ako 1,1 miliardy eur, ktoré vlani firma získala.

U ďalších oligarchov je pomer úniových peňazí výrazne nižší, ale i tak možno povedať, že veľkú väčšinu z asi siedmich miliárd verejných zákaziek, ktoré vlani získali len najväčší oligarchovia, zaplatila Únia.

Maďarsko dostáva ročne od Európskej únie v rámci dotácií asi 4-5 miliárd eur. Aj keď má Orbán skoro istotu, že tohtoročné parlamentné voľby opäť vyhrá a zostane pri moci, je dosť paranoidný na to, aby počítal aj s možnosťou prehry a všetko si dopredu poistil.

Vláda preto v minulom roku rozbehla masové prideľovanie úniových dotácií s predstihom a snaží sa čerpať peniaze určené až na ďalšie roky. To vysvetľuje, prečo mohli hlavní oligarchovia dohromady dostať vlani za jeden rok skoro viac peňazí, než koľko ich Únia Maďarsku ročne pošle.

Asi však netreba dodávať, že ani tieto čiastky nie sú kompletné, nejde zďaleka o všetky peniaze, ktoré Orbánovi blízki a pravdepodobne aj premiér sám vlani dostali z verejných zdrojov. Ďalšie milióny sa vyplatili rôznymi pokútnymi cestami a spomínaným oligarchom a politikom pravdepodobne patria aj firmy, pri ktorých to nie je zrejmé.

Zarábajú

V podstate vieme s istotou len to, že si vládni politici (nielen Orbán, ale všetci významnejší politici strany Fidesz) a ich blízki v Maďarsku prídu k neuveriteľným čiastkam. Tieto skutočne šokujúce peniaze sú hlavným vysvetlením toho, čo sa v Maďarsku deje a prečo tam už roky nefunguje demokracia ani právny štát.

Vládni politici a ich oligarchovia si nechcú len udržať možnosť disponovať verejnými peniazmi podľa vlastnej ľubovôle, ale aj kontrolu nad políciou, prokuratúrou a súdmi, aby za rozkrádanie týchto peňazí nemohli byť potrestaní.

Maďarská najvyššia prokuratúra, vedená bývalým politikom Fideszu, už oznámila, že na žiadosť OLAF, samozrejme, začne s vyšetrovaním kauzy premiérovho zaťa Tiborcza. Zároveň však povedala, že takéto vyšetrovanie pravdepodobne potrvá roky.

Nikto súdny neočakáva, že by sa skončilo obvinením a najmä potrestaním Tiborcza. Teda ak Orbán zostane pri moci a ak sa z nejakého dôvodu medzitým so svojím zaťom nerozkmotrí.

Orbánovo Maďarsko

Teraz najčítanejšie