Denník N

Mala dieťa v šestnástich, nikto jej nepovedal, ako ľahko sa dá otehotnieť

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Na Slovensku sa v posledných rokoch narodí ročne asi 3500 detí mamám do 19 rokov. Tereza otehotnela v pätnástich, dnes má 25-ročnú dcéru a hovorí, že mladé dievčatá sú stále príliš naivné.

Rok 1992 zvyknú demografi označovať za rok zlomu v reprodukčnom správaní sa Sloveniek a Slovákov. Od tohto roku začal stúpať vek prvorodičiek a pomaly klesať počet detí v rodinách. A to nielen pod tlakom nových ekonomických a sociálnych pomerov, ktoré v ľuďoch vyvolávali až existenčnú neistotu, ale aj pre zlepšujúcu sa prístupnosť k spoľahlivejšej antikoncepcii. 41-ročná Tereza je však dôkazom, že tento trend nezasiahol všetkých.

V roku 1992 bola druháčkou na gymnáziu a cez letné prázdniny predčasne porodila dcérku. Po maturite sa jej spolužiačky, čo sa nedostali na vysokú školu, rozpŕchli do sveta pracovať ako aupair. Ona nastúpila do práce ako sekretárka.

Nič iné jej nezostávalo, vysoká škola neprichádzala do úvahy. Keď porodila, mama dala výpoveď v práci, aby sa mohla starať o malú a aby si Tereza mohla urobiť maturitu. Ako žena v strednom veku sa potom stala prakticky nezamestnateľnou. Chýbajúci príjem do rodiny musela zabezpečiť Tereza.

Otec roky pracoval na montážach v zahraničí, ale firma sa po rozdelení federácie rozpadla a práca, ktorú si našiel doma, nebola ani zďaleka tak dobre platená. V rodine boli ešte dvaja synovia, mladší ako Tereza. „Moja Hanka vyrastala prakticky ako naša sestra. Ľudia, čo nás nepoznali, ju automaticky priraďovali k mame.“

Dieťa z nevedomosti

Dnes má Hanka 25 rokov, žije v USA a z maminho nápadu vyrozprávať ich príbeh do novín nebola veľmi nadšená.

„Viem, že mama o tom rozpráva edukačne a otvorene, ale dlho mi nebolo príjemné žiť s pocitom, že som vlastne výsledok nedostatočnej sexuálnej výchovy. Ale ja to aj chápem, študovala som v USA s dievčatami z celého sveta a miera ich nevedomosti a veľká neopatrnosť ma prekvapili. A to boli viac ako 20-ročné ženy, nie tínedžerky z malého mesta ako moja mama.“

Svojho biologického otca nepozná. Mama jej povedala, že to bol chlapec z bývalej Juhoslávie. Streli sa na sústredení speváckych zborov. Tereza mala 15, on o dva roky viac.

„Povedal mi, že keď to budeme takto robiť, nič sa mi nemôže stať, že on už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Životy žien

Teraz najčítanejšie