Denník N

Lekárka: Parkinsonova choroba je spojená so stigmou, pacienti sa boja výsmechu a toho, že budú na ťarchu

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Slovenský výskumný tím chce skúmať emócie pacientov s Parkinsonovou chorobou a aj cervikálnou dystóniou. Projekt možno podporiť na startlabe. Vyzbierané peniaze rozdelia medzi účastníkov výskumu.

Šesťdesiatnikovi Petrovi diagnostikovali Parkinsonovu chorobu pred 10 rokmi. „Zákernosť našej diagnózy je v tom, že napáda motoriku aj psychiku,“ hovorí o utrpení, ktoré mu choroba spôsobuje.

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, čo znamená, že pri ňom dochádza k zrýchlenému zániku nervových buniek.

Choroba sa môže prejavovať typickým trasom rúk (hoci nie u každého pacienta), ale aj svalovou stuhnutosťou, spomalenosťou pohybov i poruchami chôdze.

Ochorenie môžu sprevádzať aj nemotorické príznaky, medzi nimi depresia, úzkosť, poruchy spánku, poruchy tráviacej sústavy a v pokročilých štádiách aj demencia.

Podľa dostupných údajov trpí na Slovensku Parkinsonovou chorobou približne 15-tisíc ľudí. Ich počet stúpa, čo je spôsobené aj starnutím populácie. Ochorenie nevieme vyliečiť, no lekári ho dokážu úspešne liečiť tak, že zmierňujú symptómy ochorenia a zvyšujú kvalitu života pacientov.

Stigma

„Zdravý človek zrejme nemôže pochopiť paniku, ktorá sa nás zmocní, keď zažijeme freezing (človek stuhne a nevie sa pohnúť, pozn. red.), prvý pád alebo psychiatrický atak. To sú situácie, keď si viem predstaviť siahnutie si na život,“ hovorí o negatívnych skúsenostiach s chorobou parkinsonik Peter.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou sa často boja chodiť do spoločnosti, aby si ľudia nemysleli, že sú opilci, ak sa potácajú po ulici, pretože ochorenie je spojené s poruchami hybnosti, trasom a mimovoľnými pohybmi.

„Choroba je spojená so stigmou,“ vraví pre Denník N neurologička Alice Kušnírová a dodáva: „Existujú takzvané kolízne situácie, ktoré pre zdravého človeka nie sú problém, ale pre pacienta s týmto ochorením sú veľmi stresujúce a vyvolávajú typické poruchy chôdze, ako je napríklad freezing, t. j. zamŕzanie pri chôdzi a neschopnosť odlepiť nohu od podložky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie