Olympijský newsfilter: Pozreli sme sa, ako by Kuzminovej čas obstál v bežeckých pretekoch bez strieľania

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Porovnali sme neporovnateľné, 2. ako sa darilo našim, 3. program nazajtra + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa a medailová bilancia.

1. Porovnali sme ťažko porovnateľné

Slovensko získalo na zimných olympijských hrách sedem medailí, z toho o päť sa postarala Anastasia Kuzminová, rodáčka z ruského Ťumenu. Tú najnovšiu vyhrala v dnešných pretekoch na 15 km – striebornú.

A to ju v Pjongčangu ešte čakajú preteky na 12,5 km s hromadným štartom (sobota) a zmiešaná štafeta (utorok).

Mnoho z vás sa možno pýta, koľko by ich získala, keby nesúťažila v biatlone, ale len v behu na lyžiach.

Otázka je to, na prvý pohľad, logická, veď keby sme jej výkony očistili o zrážky za streľbu, vo väčšine pretekov nadeľuje súperkám desiatky sekúnd.

Aj keď musíme dopredu upozorniť, že porovnávame neporovnateľné:

• biatlonistky trávia veľa času tréningom streľby, kým bežkyne „len“ behajú;
  • pred streľbou sa počas pretekov treba upokojiť, a teda aj spomaliť – to v behu netreba;
  • rozdiely môže robiť aj nosenie samotnej pušky na chrbte, váži viac ako 3 kilogramy, čo je pre vytrvalcov nie nepodstatný rozdiel.

Ak by sme napríklad dnešný Kuzminovej výkon na 15 km trati očistili o dve trestné minúty, bola by zlatá s náskokom viac ako pol druha minúty.

Najlepšie by sa nám porovnával biatlonový bežecký výkon s bežeckým lyžovaním v pretekoch, v ktorých sa nejdú trestné kolá, ale dávajú sa trestné minúty. V bežeckom lyžovaní však neexistuje olympijská 15-kilometrová trať.

Porovnáme teda preteky na 10 km – s tým, že Kuzminovej za jedno trestné kolo odpočítame približne 25 sekúnd. Samozrejme, aj toto je nepresné, keďže v konečnom dôsledku absolvovala na 10-kilometrových pretekoch až 10,6 km.

Kuzminovej musíme odpočítať aj čas, ktorý strávila na strelnici, v pretekoch na 10 km to bolo 2:17,1 min.

Kuzminová prišla do cieľa v čase 31:04,7 minúty, po odpočítaní 25 s za každý trestný okruh a času strávaného na strelnici je to 27:07,6 min.

Vítazka pretekov v bežeckom lyžovaní Ragnhild Hagová prišla do cieľa v čase 25:00,5 min. O dve minúty rýchlejšie ako Kuzminová s očisteným časom.

Slovenka Alena Procházková obsadila 58. miesto s časom 28:59,5 min. Čas okolo 27 minút mali v bežeckých pretekoch pretekárky, ktoré sa umiestnili približne na 18. – 22. mieste.

Ešte raz: Porovnávali sme neporovnateľné, do hry vstúpilo priveľa premenných. Cieľom bolo len odpovedať na zvedavú otázku, ktorá fanúšikom zrejme vždy napadne, keď počujú o tom, ako Nasťa bežecky dominovala v biatlonových pretekoch.

2. Ako sa dnes darilo slovenskému tímu

• Petra Vlhová obsadila v obrovskom slalome 13. miesto, po prvom kole bola dvanásta. Soňa Moravčíková skončila na 37. priečke, Barbara Kantorová na 41. mieste.
  • V biatlonových pretekoch na 15 km Anastasia Kuzminová získala striebro, Paulína Fialková skončila piata. Ivona Fialková obsadila 64. priečku, Terézia Poliaková skončila posledná (87.) s 10 streleckými chybami.
  • V biatlonových pretekoch na 20 km obsadil Matej Kazár 34. miesto, ďalší traja Slováci obsadili tri posledné miesta (84., 85. a 86.): Martin Otčenáš, Michal Šima, Tomáš Hasilla.
  • Slovenský sánkarský tím v zložení Katarína Šimoňáková, Jozef Ninis, Marek Solčanský, Karol Stuchlák obsadili v konkurencii 13 štafiet 11. miesto so stratou 2,476 s na Nemcov.

Jednou vetou:

1. Šestnásť ľudí utrpelo ľahké zranenia počas stredajšej veternej víchrice, ktorá sa prehnala olympijským parkom v pobrežnom meste Kangnung.
  2. Španielsko má prvú medailu zo zimnej olympiády po 26 rokoch, v snoubordkrose získal bronz Regino Hernández.
  3. Aksel Lund Svindal získal zlatú medailu v zjazde, triumfoval pred krajanom Kjetilom Jansrudom, bronz patrí majstrovi sveta Švajčiarovi Beatovi Feuzovi.
  4. Nadšené povzbudzovanie prezidenta Kisku na hokeji s Rusmi si všimli aj v Česku. Oceňujú, že nešiel do VIP lóže a olympijský zápas sledoval so slovenskými fanúšikmi.
  5. Cieľom togského bežca na lyžiach Pitu Taufatofuu na 15-kilometrovej trati je zajtra netrafiť do stromu a prísť do cieľa predtým, ako zhasnú svetlá.
  6. Biatlonové preteky na 20 km vyhral Nór Johannes Thingnes Bø, najväčší favorit pretekov Martin Fourcade z Francúzska minul posledné dva terče a obsadil piate miesto.
  7. Americkí športovci v histórii zimných olympijských hier uspeli vo všetkých športoch okrem biatlonu, z neho stále nemajú ani jednu medailu.