Denník N

Samota v paneláku je rovnaká ako v satelitoch, hovorí psychológ urbanizmu

Foto N
Foto N

V paneláku si môžu ľudia rýchlejšie začať liezť na nervy alebo naopak, baví ich to a vymýšľajú, čo by urobili nové, hovorí psychológ Lubomír Kostroň.

Psychológ Lubomír Kostroň hovorí:

  • čo je psychológia urbanizmu a prečo je dôležitá,
  • prečo ľudia cítia v satelitoch samotu a ako s ňou bojovať,
  • ako môže satelit negatívne ovplyvniť výchovu detí alebo manželstvo,
  • ako sa dá aj v panelákoch a v satelitoch žiť spokojne,
  • prečo sú mrakodrapy rovnaký problém ako satelity,
  • ako si vybrať dobrú adresu na bývanie.

Václav Havel ako prezident pri pohľade na bratislavskú Petržalku povedal, že je to králikáreň. Ako sa v nej ľudia cítia?

Ak sa ich opýtate, dostanete celú škálu odpovedí. Každé sídlisko je v princípe králikáreň, intenzívne bydlisko. Ide len o to, ako je urobené. Všade si viete zvyknúť, a kým klady prevýšia negatíva, nemusí nad tým človek veľmi premýšľať. Každý deň je plný stereotypov, rituálov a behania, a keď človeku slúži zdravie, nasadí autopilot a robí to, čo v tú životnú etapu musí, teda napríklad živí rodinu, vychováva deti. O kvalite miesta nemá veľa času premýšľať.

Petržalka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kde ste vyrastali vy?

Keď sme mali malé deti, žili sme na sídlisku v Bohuniciach v Brne. Bolo vtedy nové, v našom dome boli veľké byty, a teda aj ľudia, ktorí na ne mali peniaze. Boli sme tam šťastní, starali sme sa o dom aj okolie, tešilo nás to. Žilo sa tam pohodlne a každý rok sme so susedmi niečo organizovali. Sú prípady, keď život v králikárňach na sídlisku nie je zlý. O pár domov ďalej boli menšie byty, menej vyberaná spoločnosť a takú radosť z toho nemali. Možno tam ani žiť nechceli, ale nič iné im nezostávalo a na domoch sa to skoro prejavilo.

Čo si môžeme predstaviť pod pojmom psychológia urbanizmu?

Podľa Wikipédie je „urbanizmus disciplína, ktorej cieľom je vytvárať funkčné a vyvážené sídelné celky“. Urbanistické plánovanie navrhuje usporiadanie sídel a tie nadväzujú na architektúru.

Ako rolu v tom hrá psychológia?

Predstavte si scénografa pri príprave inscenácie divadelnej hry. Ako pripraviť javisko, aby sa hercom dobre hralo a zmysel hry vyznel správne? Všetko spolu súvisí, začína sa to úvahami od najmenšieho prostredia, ako je kozub v obývačke, až po civilizáciu a spôsob života v mestách. Skúma, ako ľudia miesto prežívajú, prečo ho majú radi, čo tam robia a prečo tam sú.

Majú väčší vplyv na človeka tie menšie alebo väčšie prostredia?

Dôležité asi je, kde sa človek cíti doma. Zvyčajne tam, kde sa narodil alebo mal šťastné detstvo. To ho emocionálne viaže na nejaké prostredie, ktoré potom považuje za primerané, a všetko, čo sa tam deje, je jeho vlastná norma, ako napríklad veľkosť a rušnosť prostredia. Postoj k miestu a bývaniu sa v priebehu života mení, ako sa menia potreby a motivácie. Keď niečo prestane vyhovovať, a je to možné, človek odchádza preč, je to prirodzené.

Prečo prišiel boom satelitných mestečiek?

Po zmene režimu bolo zrazu omnoho viac možností na rozlet a nespokojní ľudia utekali z panelákov preč. Mnohí si chceli splniť sen, urobiť si to po svojom, keď na to teraz majú. A zaistiť rozvoj pre rodinu podľa svojich predstáv. Niektorí sa chceli predviesť, že na to majú, a byť so seberovnými ľuďmi, ako aj investovať prebytok peňazí.

Uspokojí ich to?

Otázka je: dokedy? Všetko je v pohybe, rovnako ako naša predstava o správnom bývaní. Rodina starne, rastie alebo sa zmenšuje a mení sa aj príroda, spoločnosť či ekonomické podmienky. Niekomu tam bude aj napriek zmenám dobre, a ak nie, môže dom stále predať. Paleta možností je väčšia, než keď sedíte v rovnakom panelovom byte.

Je to už starý vtip, že satelity sú vlastne tie isté paneláky, z ktorých odišli, len naležato. Aspoň vizuálne to tak pôsobí – no nemajú tam väčší pocit samoty?

Môže to tak byť. Neskôr zistíte, že bývanie v krásnych predmestských vilových štvrtiach má aj rôzne nevýhody. Domy sú väčšinou blízko seba, cez deň bývajú prázdne, všetci sa stretávajú až večer a čas prežitý doma je tiež obmedzený. Bez vzájomnej spolupráce je satelit rovnako mŕtvy ako panelák, akurát je rozliaty do väčšej plochy. Keď nemajú ľudia čas a vôľu a nevyvinú si pozitívne susedské vzťahy, tak je to veľká samota.

Mali by sa snažiť robiť rôzne aktivity?

Samozrejme, vzťahy medzi ľuďmi vznikajú tým, že niečo spolu robia. Zvyčajne sa nájde niekto, kto začne vymýšľať aktivity, spojí sa pár ľudí a ďalší sa pripoja. Keď sa to podarí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Výstavba v Bratislave

Teraz najčítanejšie