Najnovšie diplomatické faux pas SNS na obrane zaskočilo aj amerického veľvyslanca

Zahraniční diplomati majú z pomerov na ministerstve obrany chaos. Musia rozlišovať, či práve komunikujú s Bugárovými prozápadnými úradníkmi alebo Dankovými proruskými nominantmi. SNS na obrane už muselo zaskočiť aj švédsku kráľovnú.

O stíhačkách F-16 rokoval začiatkom februára s ministrom Petrom Gajdošom aj americký veľvyslanec Adam Sterling. Foto – MOSR

Začalo sa to ako banalita, ktorá by možno ani nestála za väčšiu pozornosť. Minister obrany Peter Gajdoš z SNS odmietol pustiť úradníka Miroslava Mizeru na päťtýždňový kurz do Nemecka. Dôvody nepovedal. Svoju úlohu však zrejme zohral fakt, že Mizera pracuje v kancelárii štátneho tajomníka za Most-Híd Róberta Ondrejcsáka, ktorý nominantov SNS kritizoval za pochybnosti okolo transportérov a stíhačiek.

Interná príhoda z jedného ministerstva nečakane dostala medzinárodný rozmer. Denník Pravda v stredu napísal, že vyslanie úradníka preberal na stretnutí s Gajdošom americký veľvyslanec Adam Sterling. Úradník totiž dostal pozvánku na výskumný pobyt, ktorý organizuje George C. Marshall European Center, čo je inštitút, ktorý spadá pod americké a nemecké ministerstvá obrany.

„Ministerstvo sa údajne v očiach Spojených štátov strápnilo do takej miery, že tému otvoril ich veľvyslanec na stretnutí s ministrom Gajdošom,“ napísala Pravda.

Stretnutie sa konalo v pondelok 5. februára. Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnilo ministerstvo, sa na ňom rozprávali hlavne o nákupe amerických vrtuľníkov Black Hawk a ponuke na stíhačky F-16.

Na stretnutí s veľvyslancom sa podľa oficiálnej správy riešila len vojenská spolupráca, v skutočnosti došla reč aj na nevyslanie úradníka. Foto – MOSR

V tomto duchu stretnutie opisuje aj americká ambasáda vo svojom stanovisku. „Vo všeobecnosti nekomentujeme obsah súkromných rozhovorov. Témy, ktoré sa na stretnutí preberali, sú obsiahnuté v správe, ktorú zverejnilo slovenské ministerstvo,“ napísal hovorca ambasády Griffin Rozel.

Podľa zdrojov Denníka N sa však na tomto stretnutí skutočne hovorilo aj o úradníkovi Mizerovi. Malo tam dokonca dôjsť k rozpačitej situácii, keď americký veľvyslanec chcel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na FacebookuViac info

SNS na obrane

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |