Denník N

Najnovšie diplomatické faux pas SNS na obrane zaskočilo aj amerického veľvyslanca

O stíhačkách F-16 rokoval začiatkom februára s ministrom Petrom Gajdošom aj americký veľvyslanec Adam Sterling. Foto - MOSR
O stíhačkách F-16 rokoval začiatkom februára s ministrom Petrom Gajdošom aj americký veľvyslanec Adam Sterling. Foto – MOSR

Zahraniční diplomati majú z pomerov na ministerstve obrany chaos. Musia rozlišovať, či práve komunikujú s Bugárovými prozápadnými úradníkmi alebo Dankovými proruskými nominantmi. SNS na obrane už muselo zaskočiť aj švédsku kráľovnú.

Začalo sa to ako banalita, ktorá by možno ani nestála za väčšiu pozornosť. Minister obrany Peter Gajdoš z SNS odmietol pustiť úradníka Miroslava Mizeru na päťtýždňový kurz do Nemecka. Dôvody nepovedal. Svoju úlohu však zrejme zohral fakt, že Mizera pracuje v kancelárii štátneho tajomníka za Most-Híd Róberta Ondrejcsáka, ktorý nominantov SNS kritizoval za pochybnosti okolo transportérov a stíhačiek.

Interná príhoda z jedného ministerstva nečakane dostala medzinárodný rozmer. Denník Pravda v stredu napísal, že vyslanie úradníka preberal na stretnutí s Gajdošom americký veľvyslanec Adam Sterling. Úradník totiž dostal pozvánku na výskumný pobyt, ktorý organizuje George C. Marshall European Center, čo je inštitút, ktorý spadá pod americké a nemecké ministerstvá obrany.

„Ministerstvo sa údajne v očiach Spojených štátov strápnilo do takej miery, že tému otvoril ich veľvyslanec na stretnutí s ministrom Gajdošom,“ napísala Pravda.

Stretnutie sa konalo v pondelok 5. februára. Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnilo ministerstvo, sa na ňom rozprávali hlavne o nákupe amerických vrtuľníkov Black Hawk a ponuke na stíhačky F-16.

Na stretnutí s veľvyslancom sa podľa oficiálnej správy riešila len vojenská spolupráca, v skutočnosti došla reč aj na nevyslanie úradníka. Foto – MOSR

V tomto duchu stretnutie opisuje aj americká ambasáda vo svojom stanovisku. „Vo všeobecnosti nekomentujeme obsah súkromných rozhovorov. Témy, ktoré sa na stretnutí preberali, sú obsiahnuté v správe, ktorú zverejnilo slovenské ministerstvo,“ napísal hovorca ambasády Griffin Rozel.

Podľa zdrojov Denníka N sa však na tomto stretnutí skutočne hovorilo aj o úradníkovi Mizerovi. Malo tam dokonca dôjsť k rozpačitej situácii, keď americký veľvyslanec chcel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie