Denník N

Stredoškolákom a ich učiteľom v Trenčianskom kraji rozdajú čipy, budú nimi kontrolovať ich dochádzku

Elektronický systém dochádzky môžu učitelia aj žiaci kontrolovať aj v mobile. Reprofoto – itunes
Elektronický systém dochádzky môžu učitelia aj žiaci kontrolovať aj v mobile. Reprofoto – itunes

Župan Jaroslav Baška tvrdí, že od prvého marca by mali všetky školy, ktoré sú pod župou, kontrolovať dochádzku elektronicky.

Prídete k dverám, priložíte k nim prívesok alebo kartu s čipom a systém vie, že ste prišli do školy. To isté platí aj pri odchode z budovy.

Ak ste študentom alebo študentkou, vaši rodičia si môžu do mobilu stiahnuť aplikáciu, podľa ktorej vedia, že ste dorazili do školy. A ak ste učiteľom, systém eviduje, koľko času trávite na pracovisku.

Takto nejako systém funguje v mnohých súkromných firmách. Čoskoro by mal tak začať fungovať aj na všetkých stredných školách, ktoré patria pod trenčiansku župu.

„Dochádzkový systém plánujeme zaviesť na stredné školy od 1. marca 2018,“ potvrdila informáciu hovorkyňa župy Veronika Rezáková.

Župana Jaroslava Bašku (Smer) k tomu inšpirovali aj sťažnosti od rodičov, ktorí mu písali, že niektorí učitelia meškajú na hodiny. Čipy chce na školy zaviesť ako súčasť projektu „Hodnotenie – odmeňovanie – motivácia“.

„Cieľom zavedenia dochádzkového systému je nielen zníženie administratívy, ale predovšetkým zabezpečenie ochrany zamestnancov a žiakov každej školy,“ tvrdí Rezáková. „Pri fungujúcom dochádzkovom systéme si rodič kedykoľvek môže skontrolovať, či sa jeho dieťa nachádza v škole, čo jednoznačne prispeje k obmedzeniu záškoláctva a iných negatívnych prejavov stredoškolskej mládeže.“

Rezáková zdôrazňuje, že systém je výhodný aj pre učiteľov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie