Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Sulík nechce kšeftovať s Ficom a dobre robí

1. Sebavedomá opozícia nechce obchodovať. 2. Parlament Markízu pred Pentou (zatiaľ) nezachránil. 3. Na Dukle sa stále bojuje + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

 Získajte Nový Účet #premodruplanetu až na 36 mesiacov bez poplatku za vedenie.


Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Sebavedomá opozícia nechce obchodovať

Po Veronike Remišovej za OĽaNO aj Richard Sulík za SaS jednoznačne odmietol nápad presťahovať Roberta Fica v roku 2019 na Ústavný súd.

Predseda strany takúto možnosť v rozhovore pre nás označil za „no go“ a má pravdu. Rovnako sa dá súhlasiť aj s týmto jeho vyjadrením: „Krajinu to Roberta Fica nezbaví, budeme ho mať dvanásť rokov na Ústavnom súde. To nie je riešenie, to je z dažďa pod odkvap.“

Nie zákulisným dohodám. Nasledujúca Sulíkova veta – „Smer porazíme aj bez toho, že sa Fico zašije na Ústavnom súde“ – zas svedčí o veľkom sebavedomí opozície. To však nie je až také dôležité, pretože sa ešte môže ukázať, že je prehnané. Dôležitejšie je, že výrok je aj odmietnutím zákulisných dohôd, ktoré by neprípustne obchádzali vôľu voličov.

Tí si Roberta Fica vybrali za predsedu vlády, nie za predsedu Ústavného súdu. Ak už premiérom nechce byť, má na to právo, ale nesmie zneužívať svoju politickú moc získanú vo voľbách na získanie osobného profitu, ktorým by lukratívna pozícia bezpochyby bola.

Ubehol týždeň, odkedy sme o pripravovanej akcii Ústavný súd napísali. Odvtedy sa stali dve dôležité veci. 1. Fico, Smer a ani nikto iný ju nepoprel, obmedzili sa len na reči o víťazstve v ďalších voľbách, čo sa dá považovať za jej potvrdenie. Poznajúc premiéra, ak by to nebola pravda, nasledovala by tlačovka s množstvom nadávok. Nič také sa nekonalo. 2. Opozícia ukázala, že odmieta neslušné riešenie, hoci by jej krátkodobo pomohlo.

Čo zaujímavé ešte Sulík povedal:

– Nevie, či bude v roku 2019 kandidovať v európskych voľbách, ale určite vie, že v roku 2020 sa pokúsi stať premiérom.

– O funkciu prezidenta nemá záujem, ale v hlave vraj už nosí silné meno, ak sa Andrej Kiska rozhodne nekandidovať.

– Zopakoval, že okrem Smeru a Kotlebu sú pre SaS ostatné strany prijateľnými partnermi.

– Ľubomír Galko nič neurobil, pre Sulíka je kauza odpočúvania za jeho ministrovania politicky vybavená tým, že pre ňu odstúpil z funkcie a tým je očistený.

2. Parlament Markízu pred Pentou (zatiaľ) nezachránil

Väčšina poslancov Národnej rady odmietla návrh, ktorý by finančným skupinám sťažil prehĺbenie ich vplyvu na médiá.

Už dnes zákon zakazuje takzvané krížové vlastníctvo médií. Existujúce paragrafy teoreticky zakazujú, aby jeden majiteľ vlastnil tlačené médiá a televíziu zároveň, čím by mohlo dôjsť k nebezpečnému ovládnutiu mediálneho trhu. Lenže v praxi sa obmedzenia obchádzali cez reťaz rôznych firiem, ktoré formálne vlastní niekto iný.

Vďaka takémuto triku by Penta mohla získať aj našu najväčšiu a najvplyvnejšiu televíziu. Jej záujem je zároveň verejne známy. Ak by bol naplnený, Penta by okrem veľkej siete tlačených médií získala ešte hodnotnejšiu korisť.

Skupina poslancov okolo Miroslava Beblavého sa netajila, že nimi presadzovaná zmena zákona je motivovaná práve týmto rizikom. Návrh bol jednoduchý. Po novom by sa majitelia médií museli zapisovať do registra konečných prijímateľov výhod. Vďaka tomu by sa znížilo riziko skrývania sa za nastrčené spoločnosti.

Za hlasovala až na drobné výnimky celá opozícia (vrátane fašistov), zdržala sa celá koalícia s výnimkou siedmich poslancov Smeru, ktorí hlasovali proti návrhu. Znamená to, že opozičná iniciatíva sa nedostala ani do druhého čítania. Zo 128 prítomných poslancov za ňu totiž hlasovalo iba 58.

Šanca, že „atómový kufrík“ Penty narastie, je po tomto hlasovaní väčšia, než bola pred ním.

O potrebe znížiť riziko koncentrácie mediálnej moci hovorí aj minister kultúry Marek Maďarič. Platonicky neodmietal ani návrh Beblavého a spol. Beblavý teraz dúfa, že si koalícia ich návrh osvojí a čo najskôr ho schváli ako vlastný. Bolo by to tradične podpásové riešenie, ale stále lepšie ako sa v takejto veci alibisticky zdržať hlasovania.

3. Na Dukle sa stále bojuje

Toto je jeden z najabsurdnejších príbehov súčasnosti. Potomkovia Jána Kulicha, protežovaného komunistického prorežimného sochára, žalujú Vojenský historický ústav.

Ten si dovolil takú strašnú vec, že z pamätníka na Dukle ešte v roku 2014 premiestnil Kulichovu sochu na iné dôstojné miesto a nahradil ju pôvodnou, ktorú komunisti z čisto ideologických dôvodov v 50. rokoch odstránili. Najskôr ju nahradila socha Josefa Malejovského, aby aj tú v roku 1964 nahradilo Kulichovo súsošie Žalujem venované družbe so Sovietskym zväzom.

Pamätník na Dukle 4. októbra 1949. Foto – TASR

Dnes na mieste stojí kópia pôvodnej sochy od iného českého autora, Jána Adolfa Víteka, z roku 1949 (teda už z obdobia po víťazstve komunistov). Zobrazuje československého vojaka.

Rovnaký pamätník v roku 1967. Foto – TASR

Dá sa pochopiť, že Kulichova rodina bojuje za jeho dielo. Ľudsky je to prirodzené aj napriek tomu, že bol plne v službách komunistov (po novembri sa venoval národným a náboženským motívom – napríklad Svätopluk na Hrade). Spor sa vedie o to, že historický ústav údajne porušil Kulichove autorské práva.

Pochybná je však argumentácia, ktorú symbolizuje tohtotýždňový výrok advokáta rodiny: „Je to odstraňovanie krívd ďalšími krivdami, ktoré nie je vhodné.“

… a dnes. Foto – TASR

Potešujúce je, že advokát Andrej Jaroš ním de facto priznal, že odstránenie pôvodnej sochy bolo krivdou. Keď však odstránenie tejto krivdy označuje za novú krivdu, je to, akoby sme tvrdili, že krivdou boli aj reštitúcie komunistami zhabaného majetku.

Jednou vetou:

4. Inflácia na Slovensku dosiahla v januári päťročné maximum 2,4 %, v decembri predstavovala 1,9 %, v prvom mesiaci roka sa oproti vlaňajšku zvýšili ceny v takmer všetkých sledovaných kategóriách.

5. Minister kultúry Marek Maďarič popiera vyhlásenia Jaroslava Rezníka, že sľúbil RTVS 9 miliónov eur navyše, Rezník chcel opravovať budovy, Maďarič odkazuje, že ešte len rokujú a viac by dal na program.

6. Ministerstvo spravodlivosti neplánuje upraviť postup pri žalobách ohľadom oprávnenosti evidencie osôb v archívnych dokumentoch niekdajšej komunistickej tajnej polície ŠtB, povedal to hovorca ministerstva Peter Bubla.

7. Povinnú predškolskú dochádzku by mali mať všetky deti na Slovensku a nie iba rómske, na začiatok by mohla byť jednoročná, časom by mohli deti chodiť do školy povinne už od troch rokov, tvrdí vládny rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz (Most-Híd).

8. Minimálne odvody na sociálne poistenie sa neznížia, parlament odmietol novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú predložili opoziční poslanci Jozef Mihál a Miroslav Beblavý.

9. Eduard Chmelár uvažuje o svojej kandidatúre na prezidenta, na sociálnej sieti napísal, že o kandidatúre rozmýšľa najmä pod vplyvom rastúcej podpory priaznivcov.

10. Dopravné značky v obciach s menšinovým obyvateľstvom môžu byť dvojjazyčné, umožňuje to odstránenie administratívnych prekážok, o ktorom informoval vládny splnomocnenec pre národnostné menšiny László Bukovszky.

Zaujímavé články:

Nikdy sme si žiadny produkt nijako nechránili. Myslím si, že oveľa dôležitejšie je neustále napredovať a pracovať na svojich vedomostiach. Aby ten, kto vás chce kopírovať, nemal dosť času na to, aby vás predbehol.

Jozef Andacký sa rozprával s Igorom Kollom, majiteľom košického Antiku, ktorý 5 mesiacov v roku stráži výrobu v Číne (trend.sk)

Najpravdepodobnejšie tak bude „slovenské“ BOV mať švédsky motor, nemeckú prevodovku, švédske alebo nemecké pancierovanie, izraelské protitankové strely, talianske termokamery, anglické pruženie, americké spojovacie a komunikačné vybavenie, české sedačky atď.

Martin Kugla píše, že Nie, Patrie nebudeme vyvíjať a ani väčšina komponentov sa nevyrobí u nás (sme.sk)

Aj ja som bol kreatívny hráč a môžem povedať, že striktný systém určite ovplyvňuje slobodu hráča. Ale moderný hokej si to vyžaduje. Cesta k úspechu vedie cez tímovosť a jednotliví hráči sa tomu musia podriadiť.

Štefan Hríb sa rozprával s Mirom Šatanom o tom, či prekvapíme (tyzden.sk)

Citát dňa:

Som skutočne znepokojená situáciou rómskych detí a žiakov na Slovensku. Je nemysliteľné, že v srdci Európy diskriminácia a segregácia nielen prevládajú, ale aj rastú.

Věra Jourová, eurokomisárka, je znepokojená situáciou rómskych žiakov na Slovensku

FB status:

Shooty:


Odkaz Martina M. Šimečku:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie