Vlhová a Velez-Zuzulová skončili v druhej desiatke. Shiffrinová bez medaily

Foto – TASR
Foto – TASR

Obe Slovenky pritom nespravili vo svojich jazdách vážnejšiu chybu, chýbala im však potrebná dynamika.

Petre Vlhovej ani Veronike Velez-Zuzulovej olympijské preteky nevyšli. Zuzulová obsadila 17. priečku, Vlhová, ktorá mala byť kandidátkou na medailu, skončila trinásta. Komentátori nemeckého Eurosportu označili jej vystúpenie za debakel.

Olympijské preteky nezvládla ani Američanka Shiffrinová, ktorá skončila štvrtá. Zvíťazila Švédka Frida Hansdotterová.

Slovenské lyžiarky pokazili už prvé kolo. Vlhová v ňom štartovala ako tretia a do cieľa prišla so stratou 2,23 sekundy na Švajčiarku Wendy Holdenerovú, Zuzulová zaostala o 2,57 sekundy. Rovnako nevýrazná bola pre Slovensko aj druhá časť.

„Moja jazda bola veľmi zlá, hneď od prvej bránky som nechytila rytmus a potom sa to nieslo až do konca,“ vravela Vlhová po prvom kole pre RTVS.

Prvá štvorka. Zdroj – pyeongchang2018

Shiffrinová pred prvým kolom vracala

Už po prvom kole, ktoré nevyšlo ani Američanke Shiffrinovej, sa špekulovalo o kvalite snehu, slovenské lyžiarky ani Američanka sa však na podmienky nesťažovali.

Po pretekoch sa však bude ešte intenzívnejšie polemizovať o tom, že Američanka psychicky nezvláda stresové situácie. Už pred olympiádou sa hovorilo, že na štarte pretekov trpí úzkosťami a máva žalúdočné problémy. Tie sa zopakovali aj pred prvým kolom olympijského slalomu.

Viaceré zdroje uviedli, že Shiffrinová na štarte úvodného kola vracala, čo Američanka potvrdila. „Myslím, že to bolo virózou, nie nervozitou,“ vravela pre NBC. „Je dobré, že som stále v hre,“ dodala po 1. kole Shiffrinová, ktorá bola priebežne štvrtá a na prvú priečku strácala 0,48 sekundy.

Napokon Američanke nevyšlo ani druhé kolo a aj celkovo obsadila štvrtú priečku.

Velez-Zuzulovej rozlúčka

Veronika Velez-Zuzulová už dávnejšie avizovala, že olympijský slalom bude pre ňu rozlúčkou s kariérou, a po vydarenej minulej sezóne sa hovorilo, že v Pjongčangu bude patriť ku kandidátkam na medailu.

Všetko sa zmenilo vlani v septembri, keď si Velez-Zuzulová na tréningu v Argentíne vážne zranila koleno a bolo otázne, či na olympiáde nastúpi na štart.

Po intenzívnej rehabilitácii Zuzulová napokon v januári potvrdila svoju účasť v Pjongčangu a na otváracom ceremoniáli bola vlajkonosičkou slovenskej výpravy.

Svoje šance po zranení hodnotila realisticky a po 21. priečke v úvodnom kole slalomu hovorila: „Tatino povedal, že tam boli aj dobré časti. Dúfam, že v druhom kole ich bude viac. Na posledných pretekoch som sa ledva dostala do druhého kola, takže rada by som aspoň postúpila.“

Velez-Zuzulová napokon obsadila 17. priečku a z trate odchádzala s úsmevom. „Boli pasáže, keď som išla lepšie. Veľmi som chcela, ale limitovali ma moje momentálne schopnosti,“ povedala v cieli.

Foto – TASR

Najlepším výsledkom z veľkých podujatí je pre Velez-Zuzulovú striebro z tímovej súťaže na majstrovstvách sveta v roku 2017, v roku 2015 skončila v slalome štvrtá.

Slovenská lyžiarka je okrem toho päťnásobnou víťazkou v pretekoch Svetového pohára, na pódiu stála tridsaťkrát.

Priebeh slalomu

• Prvé kolo sa najlepšie vydarilo Holdenerovej, ktorá so štartovým číslom jeden predviedla excelentnú jazdu bez jedinej chyby.
  • Najviac sa jej výkonu priblížila Hansdotterová, Švédka zaostala dve desatiny, tretia bola jej krajanka Anna Swenn Larssonová (+0,40), až zo štvrtej pozície sa chystala útočiť na zlato Shiffrinová (+0,48), Američanka stratila najmä v hornej časti svahu.
  • V druhom kole si Velez-Zuzulová polepšila a posunula sa o štyri priečky.
  • Vlhová sa rozbehla sľubne, na všetkých medzičasoch si udržiavala tesný náskok, pred cieľom však výrazne stratila a s odstupom 54 stotín sa zaradila na tretie miesto za priebežne vedúcu Talianku Irene Curtoniovú. Nakoniec si oproti prvému kolu o jednu pozíciu pohoršila.
  • Záver súťaže vyznel pre Hansdotterovú, ktorá dravou jazdou poskočila na najvyšší stupienok a slávila prvú zlatú medailu z vrcholného podujatia. Holdenerová sa musela uspokojiť so striebrom, Shiffrinová sa nedokázala posunúť a zostala bez medaily.