Denník N

Končí s jasličkami, ktoré založila: Nechcem byť štvanou zverou

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Povinnosti, ktoré zaviedol jasličkový zákon, sú pre mnohé malé zariadenia likvidačné, hovorí majiteľka súkromných jaslí Veronika Pešková.

Zriaďovateľka a riaditeľka jaslí Trpaslík v Pezinku VERONIKA PEŠKOVÁ sa rozhodla ukončiť činnosť svojich jaslí, ktoré pred viac ako štyrmi rokmi založila. Hoci boli vlastné jasle jej snom, tvrdí, že podmienky, ktoré podľa jasličkového zákona musia súkromné jasle spĺňať, sú neúnosné a štát nimi majiteľov jaslí šikanuje.

Po viac ako štyri a pol roku fungovania ste sa rozhodli zatvoriť súkromné jasle, ktoré ste založili. Prečo?

Dôvod je jednoduchý – nový jasličkový zákon, ktorý vstúpil do platnosti. Rozhodla som sa ukončiť činnosť na základe všetkých vecí, ktoré doň zakomponovali. Jednoducho, zdá sa mi byť pritiahnutý za vlasy. Je mi proti srsti robiť niečo, čo je, myslím si, zo strany štátu voči prevádzkovateľom jaslí šikana.

Čo z nových povinností v jasličkovom zákone bolo hlavným dôvodom na ukončenie činnosti? Administratívne úkony navyše alebo to, že by ste o niekoľko mesiacov museli investovať veľa peňazí do toho, aby bolo vaše zariadenie bezbariérové?

Bohužiaľ, aj to bol veľký dôvod, prečo som sa tak rozhodla. Naše jasle sídlia v prenajatom poschodovom rodinnom dome a museli by prejsť veľkou úpravou. Chcelo by to určite veľa financií, preto som sa rozhodla, že do toho nejdem.

Zisťovali ste, či by majiteľ domu so stavebnými úpravami súhlasil?

Súhlasil. Určite by súhlasil, ak by som bola v prenájme ďalších niekoľko rokov.

Dali ste si spraviť prepočty, na koľko by to vyšlo?

Nedala som robiť prepočty, lebo som nad tým reálne už ani neuvažovala. Považujem to za neseriózne, že si na súkromné jasle, ktoré niekoľko rokov suplujú rolu štátu, vymyslia takúto vec, ktorá je pre mnohé také malé zariadenia, ako sme my, likvidačná. Je to smutné a trhá mi to srdce, že musím po štyroch a pol roku zatvoriť to, čo mám rada a čomu som venovala a obetovala veľa času, úsilia i financií.

Je vaše rozhodnutie na sto percent vyvolané jasličkovým zákonom? Alebo to bola súhra viacerých faktorov – že by ste do jaslí museli investovať ďalšie peniaze (čo s jasličkovým zákonom súvisí), že tu je väčšia konkurencia zariadení, prípadne aj málo detí?

Stále mi volajú, píšu mamičky, že si k nám chcú umiestniť svoje deti. Myslím, že detí by bolo dosť, aj keď istá konkurencia tu je. Venujem sa deťom niekoľko rokov, najmä tým najmenším. Venujem sa im aj prostredníctvom montessoriovskej výchovy. Okrem jaslí som si založila občianske združenie (OZ) MonteSvet, kde mám priestor oslovovať aj mamičky zvonka a viesť ich deti touto trochu viac alternatívnou metódou výchovy. Takže rozhodnutie zatvoriť svoje jasličky je na sto percent vyvolané nešťastne napísaným jasličkovým zákonom. Čo to pre štát prinesie, uvidíme neskôr. No myslím si, že štátu z toho vzniknú len starosti a problémy. Ja si plánujem ponechať aspoň svoje OZ a prostredníctvom neho sa venovať aj naďalej deťom.

VERONIKA PEŠKOVÁ (33)

Maturovala na obchodnej akadémii, potom vyštudovala Pedagogickú fakultu UKF v Nitre, odbor technológia vzdelávania – školský manažment. Po štúdiu sa venovala opatrovaniu detí v štátnej aj v súkromnej škôlke. V septembri 2013 si založila vlastné súkromné jasle Trpaslík v Pezinku.

Od začiatku tvorby jasličkového zákona zaznieva otázka, či za jeho zmenou nie je snaha zlikvidovať časť súkromných jaslí, aby štát mohol zriadiť svoje. Myslíte si to aj vy?

Jednoznačne. Štát má za cieľ, aby sa zlikvidovali malé súkromné zariadenia, pre ne je ten zákon likvidačný. Určite je to cieľ, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jasle a škôlky

Rozhovory

Teraz najčítanejšie