Hlasovanie o Poľsku je hlasovaním o budúcom Slovensku

Podporou sankcií proti Varšave si slovenské vládne strany obmedzia vlastné možnosti, tak sa im do toho nechce.

Slovenský premiér Robert Fico a s bývalou poľskou premiérkou Beatou Szydlovou. Foto – TASR

Slovenská vláda môže odkladať rozhodnutie, či podporí spustenie sankčnej procedúry voči Poľsku, nezdá sa však, že sa mu nakoniec dokáže vyhnúť. Ficova vláda je v ťažkej situácii, do ktorej sa však vmanévrovala sama. Stavila na stredoeurópsku spoluprácu, ktorej základom je spoločný populizmus a spoločný nepriateľ, odpor proti imigrantom a v mnohých ohľadoch voči Bruselu vôbec.

Hlavne vďaka tomu (a nie pre spoločné hranice) je teraz do veľkej miery závislá od režimov v Poľsku a Maďarsku. Nemôže sa im obrátiť chrbtom, aj keď vie, že ju partnerstvo s nimi zároveň poškodzuje. Pri bežnej politickej premávke sa ako-tak dá lavírovať medzi úzkou spoluprácou s Orbánom a Kaczyńským a proeurópskou rétorikou. V krízových situáciách však táto taktika prestáva fungovať a treba ukázať pravú tvár.

Niet pochýb, že Ficovi a Dankovi sú mnohé autoritárske prvky vládnych systémov ich poľských a maďarských kolegov sympatické, najmä ak vládcom zaručia zotrvanie pri moci a beztrestnosť pri rozkrádaní krajiny. Sankcie proti Poľsku navyše môžu otvoriť cestu k tvrdšiemu postupu proti Maďarsku. A mnohí maďarskí politici Mosta, ak by aj s Orbánom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |