Denník N

Ekonóm Ódor: Na diaľnice má vláda dosť peňazí, problém je inde

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Tlak na rast platov tu už máme; treba sa sústrediť skôr na to, ako zvýšiť zásobu ľudí, ktorí môžu ísť pracovať, hovorí známy ekonóm.

Jeden z najvplyvnejších slovenských úradníkov, ekonóm Ľudovít Ódor, sa vracia do Národnej banky Slovenska. Poslanci parlamentu ho začiatkom februára zvolili za jej viceguvernéra. 

Ódor začal s kariérou vo verejnej sfére za ministra financií Ivana Mikloša. Bol jeho poradcom a zároveň tri roky riadil čerstvo založený Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. 

Spolu s ekonómom Michalom Horváthom dokázali medzi politikmi presadiť ideu nezávislej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Získali si tým takú autoritu, že si neskôr chodili k nim pýtať rady, ako by mala rozpočtová rada fungovať, odborníci z iných európskych krajín.

Ódor bol spolu so zosnulým Martinom Filkom a súčasným šéfom Útvaru hodnoty za peniaze Štefanom Kiššom autorom slovenskej verzie koncepcie hodnota za peniaze.

Po Filkovej smrti rokoval s ministrom financií Petrom Kažimírom o možnosti, že by sa vrátil do vedenia ministerstva financií. Napokon sa rozhodol inak a po nominácii od Mosta-Híd odchádza do NBS, kde už v minulosti pôsobil. V rozhovore sa vyjadruje aj k možnosti, že s Kažimírom sa napokon predsa len stretne, ibaže nie na ministerstve, ale v NBS.

Hovorilo sa o vás ako o hlavnom ekonómovi ministerstva financií. Nakoniec budete viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS). Čo sa zmenilo?

Hovorilo sa všeličo, nemôžem povedať, že na tom nebolo nič pravdy, aj keď to nebola pozícia hlavného ekonóma. Rozprávali sme sa o tom, akým spôsobom podporiť projekt hodnoty za peniaze. Bol som pripravený priložiť ruku k dielu a pomôcť tomuto projektu. Potom prišla táto ponuka a musel som zvážiť za a proti. Celý profesionálny život sa venujem makroekonomickým témam, a preto sa mi to zdá ako lepšie riešenie.

Oficiálne vás navrhlo ministerstvo financií. Bol to minister Kažimír, kto prišiel za vami a dal vám túto ponuku?

Vždy je to tak, že to navrhuje ministerstvo financií a schvaľuje vláda. Určite sú v pozadí vždy aj nejaké politické diskusie. Ja som v tejto súvislosti komunikoval aj s jednou politickou stranou. Nebola to len iniciatíva ministra financií.

Bol to Most-Híd?

Áno.

Ministra financií ste často kritizovali za to, ako riadi verejné financie. Aké máte teraz s Kažimírom vzťahy?

Vždy sa snažím oddeliť odbornú rovinu od osobnej. Nebudem sa hnevať na ľudí len preto, lebo majú na niektoré veci iný názor. V odbornej rovine je jasné, že v oblasti verejných financií máme na niektoré veci odlišný názor alebo iný pohľad. V osobnej rovine nie sú prekážky, vieme spolu normálne komunikovať a porozprávať sa. Je to podľa mňa úplne v pohode.

Kažimír má údajne záujem o post guvernéra NBS. Zohralo aj to nejakú úlohu, keď ste zvažovali, či pôjdete do NBS?

Keď som to zvažoval,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie