Denník N

Hodnota za peniaze znížila cenu diaľnice pri Lučenci ešte pred vyhlásením tendra o 40 miliónov

Začína sa súťaž o stavbu štvorpruhovej rýchlostnej cesty od Mýtnej na Lučenec. Chýbajú presné dáta o tom, či je to najvýhodnejšie riešenie.

Aktualizované o 13:05 Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) ohlásil štart tendra na stavbu autostrády R2 od Mýtnej po Lovinobaňu. Má to byť 13-kilometrová štvorpruhová rýchlostná cesta. V ideálnom prípade sa začne stavať koncom tohto roka.

„Som šťastný, že môžem byť pri tom. Rok 2018 je rokom súťaží a prvá súťaž je úsek Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce,“ povedal Érsek.

Dobrá správa je, že predpokladané náklady na stavbu klesli o takmer 40 miliónov eur. Pôvodný odhad rátal s cenou 205 miliónov eur, aktuálne prepočty už iba so 168 miliónmi eur. Zlacnenie stavby prišlo po tom, ako sa na projekt bližšie pozreli analytici Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií Petra Kažimíra.

„Odhadované náklady na vybudovanie úseku NDS (Národná diaľničná  spoločnosť) oproti návrhu z novembra znížila o 37 milióna eur udržateľným znížením jednotkových cien,“ píšu analytici vo svojej správe.

Ako je dramatické zníženie odhadov možné, nie je jasné. Naposledy takto nečakane zlacnel odhad na stavebné práce pre prvú časť budúceho severného obchvatu Prešova.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Drahé a meškajúce diaľnice

Hodnota za peniaze

Teraz najčítanejšie