Denník N

Na Orave pochodovalo 1500 ľudí proti dohovoru, ktorý má pomáhať v boji proti domácemu násiliu

Zábery z pochodu proti Istanbulskému dohovoru v Tvrdošíne a Marián Kuffa počas prejavu v kostole, ktorý bol namierený proti dohovoru. Reprofoto – Slovenský dohovor za rodinu
Zábery z pochodu proti Istanbulskému dohovoru v Tvrdošíne a Marián Kuffa počas prejavu v kostole, ktorý bol namierený proti dohovoru. Reprofoto – Slovenský dohovor za rodinu

K pochodu v Tvrdošíne sa pridal aj kňaz Marián Kuffa, ktorý proti Istanbulskému dohovoru vystupuje dlhodobo. Konzervatívcom prekáža, že dohovor používa pojem „rod“.

Kampaň proti Istanbulskému dohovoru zo strany konzervatívcov a cirkvi sa stupňuje. V sobotu v Tvrdošíne pochodovalo asi 1500 ľudí proti dokumentu, ktorý Slovensko zaväzuje bojovať proti násiliu na ženách a domácemu násiliu.

Po sérii prejavov o škodlivosti Istanbulského dohovoru v priestoroch kostolov sa teraz kampaň presunula do ulíc.

Dohovor za Slovensko v roku 2011 podpísala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Po podpise mala nasledovať ratifikácia, ku ktorej však pre protesty konzervatívnych a kresťanských aktivistov dodnes nedošlo.

Konzervatívcom a cirkvi sa nepáči, že dohovor sa snaží odstrániť rodové stereotypy medzi mužmi a ženami. Práve tie sú však podľa dohovoru hlavnou príčinou násilia na ženách, pretože vytvárajú nerovnováhu moci medzi partnermi.

„Štát nemá právo miešať sa do toho, ako si muž so ženou rozdelia úlohy v rodine. Štát tu nie je na to, aby odstraňoval zvyčajné úlohy mužov a žien založené na tradícii, to je sociálne inžinierstvo,“ tvrdí Erik Zbinovský, hovorca antikampane s názvom Slovenský dohovor za rodinu.

Video z pochodu v Tvrdošíne

Nepáči sa im slovo „rod“

Konzervatívci majú výhrady aj voči tomu, že dokument používa slovo „rod“ a nie slovo „pohlavie“. Prvý termín totiž označuje súbor spoločenských rolí primeraných pre ženy alebo mužov, druhý termín zasa označuje biologické vlastnosti človeka.

„Môžeme dospieť do situácie, že človek by bol ženou z biologického hľadiska, ale vyhlásila by, že cíti, že je mužom, takže z pohľadu rodu by bola mužom,“ tvrdí Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, ktorý v diskusii o dohovore zastupuje konzervatívnych a kresťanských aktivistov.

„Pri diskusii o dohovore sa vždy a takmer okamžite dostaneme k transľuďom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Istanbulský dohovor

Teraz najčítanejšie