Denník N

Olympijský newsfilter: Vlhová ešte nevíťazí na počkanie, k Saganovi jej však chýba len krôčik

Dan Vojtěch/Red Bull Media House
Dan Vojtěch/Red Bull Media House

1. Sklamaná Vlhová, 2. sklamaní hokejisti, 3. natešený Brazílčan, 4. ako sa darilo našim, 5. program nazajtra + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa a medailová bilancia.

1. Kuzminovú máme (zatiaľ) len jednu

Keď hrá florbal proti trénerom, s penou na ústach dohráva súboje a pri futbale s tridsiatnikmi nikto nechce schytať jej bombu, povedal pre SME jej tréner z detstva Ján Garaj.

Petra Vlhová má skrátka víťaznú povahu, prehra je pre ňu tak trochu koncom sveta, čo vyplýva aj z jej vyjadrení po dnešnom zbabranom olympijskom slalome. Rýchlo však na prehry dokáže zabudnúť a znova víťaziť.

Pred olympiádou patrila medzi najväčšie favoritky, veď v tejto sezóne Svetového pohára vyhrala dvoje preteky a raz bola druhá. Celkovo jej tiež patrí druhá priečka.

Skončila trinásta, mimo najlepšej desiatky bola v slalome naposledy ešte pred dvomi rokmi v marci v St. Moritzi.

„Nie je hanba priznať, že zatiaľ ešte nevieme vyhrávať medaily na požiadanie,“ napísala na facebooku. „Kuzminovú máme v našom olympijskom tíme len jednu. Musím sa ešte veľa učiť, ale určite budem na tom tvrdo pracovať, aby som všetkých na ďalšej olympiáde potešila viac.“

Foto – FB

Na Vlhovú bol pred olympiádou vyvíjaný obrovský tlak, do ktorého sa dostala sama výbornými výsledkami. Podobne veľké očakávania nezvládla ani vtedy, keď sa pred dvomi rokmi konal Svetový pohár v Jasnej, obsadila v ňom deviate miesto.

Je fajn, že sa nehanbí povedať, že to nezvládla, a nehľadá výhovorky.

Pozitívne je aj to, že ľudia jej to veria. Stačí si pozrieť internetové diskusie, ktoré by po neúspechoch iných našich športovcov boli plné žlče. Teraz v nich nájdete prevažne podporné slová.

Vlhová ešte nie je novým Petrom Saganom, ktorý dokáže vyhrávať na počkanie. No aj on získal svoj prvý titul majstra sveta až ako 24-ročný, takže v tomto ohľade má Vlhová ešte dva roky k dobru.

Všetci vedia, že na lyžiach jej to ide. Stačí nájsť vnútornú pohodu a začne vyhrávať na počkanie, ako Sagan a Kuzminová.

2. Tri dôvody, prečo hokejisti podľahli Američanom

Píše Matej Ondrišek, športový redaktor Denníka N.

Slovenskí hokejisti v druhom zápase olympiády prehrali s USA 1:2. Slováci odohrali ďalší dobrý zápas, no Američania boli od začiatku mimoriadne hladní po víťazstve. Body potrebovali najmä preto, že v prvom zápase prehrali so Slovincami.

Po dvoch zápasoch sú Slováci priebežne druhí, no stále majú šancu na víťazstvo v skupine a priamy postup do štvrťfinále. Potrebujú však vyhrať v riadnom hracom čase nad Slovinskom a dúfať, že Rusko zdolá USA.

Fyzická prevaha: Americkí hokejisti mali od začiatku stretnutia prevahu v súbojoch a čistým spôsobom odoberali Slovákom puky. S agresívnou fyzickou hrou mali Slováci problémy najmä v prvej tretine, postupne sa jej dokázali prispôsobiť, no na hity to aj tak dopadlo v prospech USA.

Vhadzovania: Pozícia centra je v slovenskej reprezentácii dlhé roky považovaná za problematickú, no v úvodnom stretnutí proti Rusku Slováci prekvapili vysokou úspešnosťou na vhadzovaniach. Proti Američanom však výkon na buly nezopakovali, z mnohých boli vykázaní a celková bilancia bola 44:16 pre USA.

Presilovky: Z aktivity, dobrého korčuľovania a vyhratých vhadzovaní si Američania dokázali pravidelne vypracovať tlak, z ktorého vyplývali slovenské fauly. Spojené štáty dali oba svoje góly z presilových hier, rozhodujúci po zlom striedaní slovenského tímu.

3. Brazílčan na snehu

Tento príbeh spracoval Tomáš Kolár.

Victor Santos prežil svoje detstvo v najväčšej brazílskej favele a chcel sa venovať futbalu, ako skoro všetci jeho rovesníci.

Keď mal pätnásť rokov, musel sa vzdať nielen školy, ale aj futbalu. Ako tretí najstarší zo siedmich súrodencov musel pomôcť rodičom, ktorí mali finančné problémy. Stal sa z neho umývač áut.

Do jeho života však zásadným spôsobom zasiahol bývalý brazílsky olympionik v zjazdovom lyžovaní Leandro Ribela. V Sao Paule v roku 2012 spustil sociálny projekt „Lyžovanie na ulici“, do ktorého sa Victor zapojil. Jeho cieľom nebolo vychovať olympionikov, ale mal dať znevýhodneným deťom nové skúsenosti, skombinovať lyžovanie na kolieskových korčuliach so vzdelávaním. 

A dnes Victor štartoval v juhokórejskom Pjongčangu v pretekoch na 15 km v bežeckom lyžovaní a Ribela ho trénuje. V 118-člennej konkurencii obsadil 110. miesto a predbehol aj tonžského bežkára Pitu Taufatofuu, ktorý skončil na 114. priečke.

Pre Santosa je účasť neuveriteľným úspechom, pretože má možnosť sledovať pri tréningu tých najlepších, pričom si robí poznámky z ich prípravy, technického vybavenia či zo zvykov.

„Samozrejme, že sa učím, naozaj dávam pozor, ale najdôležitejšia vec, ktorú som sa naučil, nie je technika, ale je to skôr skúsenosť, ktorú som mal na slávnostnom otvorení, keď som počul ľudí hovoriť o olympijských hodnotách,“ hovorí Santos, jeden z deviatich Brazílčanov súťažiacich na týchto hrách.

Santos pre BBC poznamenal, že v Brazílii je futbal náboženstvom a iné športy sú pre nich nezaujímavé: „Niektorí ľudia majú predsudky, neakceptujú iný druh športu ako futbal.“

4. Ako sa dnes darilo slovenskému tímu

 • V ženskom slalome obsadila Petra Vlhová 13. miesto, Veronika Velez-Zuzulová skončila sedemnásta, Barbara Kantorová 34. a Soňa Moravčíková nedokončila prvé kolo.
 • Hokejisti prehrali s USA 1:2.
 • Z trojice slovenských bežcov na lyžiach si v pretekoch na 15 km voľnou technikou najlepšie počínal Peter Mlynár, ktorý dobehol na 67. mieste so stratou 4:02,3 na víťaza. Miroslav Šulek bol 80. (+5:00,1) a Andrej Segeč 88. (+5:29,5).
 • V super-G mužov obsadil Andreas Žampa 39. miesto.

5. Program slovenského tímu zajtra

 • 3.00 – alpské lyžovanie – super-G žien: Petra Vlhová
 • 12.15 – biatlon – preteky s hromadným štartom na 12,5 km: Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková
 • 13.10 – hokej: Slovinsko – Slovensko

Kompletný program olympiády nájdete tu.

Jednou vetou:

 1. Anastasia Kuzminová naznačila, že po olympiáde ukonči kariéru. „Práve na takej dobrej vlne treba skončiť,“ povedala pre ruský Sport-express.
 2. Úspešný deň majú za sebou českí olympionici, snoubordiska Eva Samková získala bronzovú medailu v snoubordkrose, rýchlokorčuliarka Martina Sábliková získala striebro v pretekoch na 5000 m.
 3. Tonžský bežec na lyžiach Pita Taufatofua skončil v pretekoch na 15 km na 114. mieste, za víťazom zaostal o necelých 23 minút, no dokázal predbehnúť dvojicu bežcov z Kolumbie a Mexika. Preteky dokončil pred zhasnutím svetiel na štadióne a ani nenarazil do stromu, čoho sa obával.
 4. Člen Medzinárodného olympijského výboru Adam Pengilly z Veľkej Británie sa zaplietol do incidentu s ochrankárom, a preto musel opustiť britský tím.

Výrok dňa:

Musím sa ešte veľa učiť.

 • Sklamaná Petra Vlhová po 13. mieste v slalome.

Foto dňa:

Rozhodca kontroluje situáciu na bránke Jána Laca (Slovensko) v zápase B-skupiny USA – Slovensko na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Foto – TASR/Michal Svítok

Medailová bilancia:

Krajina ZLATO STRIEBRO BRONZ Spolu
Nemecko 9 2 4 15
Nórsko 6 8 5 19
Holandsko 6 5 2 13
USA 5 1 2 8
Kanada 4 5 4 13
Švédsko 4 2 0 6
Francúzsko 3 2 2 7
Rakúsko 3 1 4 8
Taliansko 2 1 3 6
Kórejská republika 2 0 1 3
Švajčiarsko 1 3 1 5
Bielorusko 1 0 0 1
Japonsko 0 4 3 7
Čína 0 3 1 4
Športovci z Ruska 0 2 6 8
Česko 0 2 2 4
Austrália 0 2 1 3
Slovensko 0 2 0 2
Slovinsko 0 1 0 1
Fínsko 0 0 3 3
Kazachstan 0 0 1 1
Španielsko 0 0 1 1
Veľká Británia 0 0 1 1

 

Olympijský newsfilter

Petra Vlhová

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie