Denník N

7 dobrých správ: Dvaja Slováci lietali nad Antarktídou

Špeciálny tím obnovuje vypálený les v Čile, v bratislavskej nemocnici otvorili herňu pre deti, v Šali plánujú obnoviť lesopark a do Starej Ľubovne sa po takmer 300 rokoch vrátilo stratené pečatidlo. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Sýrski futbalisti dokázali, že nie sú vagabundi

Konflikt v Sýrii vyhnal z domovov milióny ľudí. Tisíce našli svoje útočisko v susediacom Libanone. V jednom z táborov na severe krajiny založili muži futbalový tím, aby si občas mohli zahrať s miestnymi.

Hoci sú futbalové zápasy celkom bežné v akejkoľvek krajine, tieto sú iné, pretože jeden z tímov tvoria jedine sýrski utečenci. Pre mnohých z nich sú to najlepšie chvíle z celého týždňa.

„Futbal podporuje dobrú disciplínu, utužuje kontakty,“ povedal pre BBC Sýrčan, ktorý tento tím založil. „Niektorí Libanončania o nás zvykli hovoriť, že sme divosi, pretože žijeme v stanoch, že sme hlúpi. Ale vďaka futbalu sme im dokázali, že sme rovnakí a možno mnohí aj lepší ako Libanončania. Mysleli si o nás, že sme vagabundi, ale nie sme.“

Niektorí futbalisti sú bývalí univerzitní študenti, ktorí pre vojnu museli ukončiť štúdium a utiecť z krajiny. Mnohí snívajú, že sa do Sýrie opäť vrátia.

Utečenecký tábor v Libanone. Foto – AP

2. Čile obnovujú psy

Najhoršie lesné požiare v Čile zničili vlani 1,4 milióna akrov pôdy, najmenej 11 ľudí prišlo o život. Keď požiar nakoniec vyhasol, krajina bola do veľkej miery spálená. O niekoľko mesiacov neskôr sa objavil jedinečný tím, ktorý pomáha obnoviť poškodený ekosystém. Jeho členovia majú štyri nohy a po lese sa pohybujú veľkou rýchlosťou.

Tri borderské kólie dostali na chrbty špeciálne ruksaky so semenami a s veľkou radosťou sa prechádzajú po zničenom území. Ako sa naháňajú, z batoha vysypávajú semená. Neskôr z nich má vyrásť nový les. Pre psy je to však stále len zábava.

„Naozaj sa im to páči,“ povedala ich majiteľka a trénerka psov Francisca Torresová. „Je to pre nich výlet, kde sa môžu naháňať najrýchlejšie, ako vedia, a užívajú si to.“

Francisce Torresovej v projekte pomáha jej sestra Constanza, ktorá zháňa semená a plní nimi ruksaky.

Francisca Torresová so svojimi psami a sestrou Constanzou. Foto – mnn.com

3. Jednoduchšie opravia pokazený výrobok

Francúzska firma Groupe SEB, ktorá má na českom trhu výrobky značky Tefal, Rowenta či Krups, predstavila v Prahe projekt Opraviteľný výrobok počas desiatich rokov. Ten sľubuje desaťročnú opraviteľnosť výrobkov a zároveň bojuje za obmedzenie množstva elektroodpadu a jeho negatívneho vplyvu na životné prostredie.

„S našou iniciatívou sme začali v roku 2008, a to prvým dôležitým krokom – redizajnom našich výrobkov tak, aby boli jednoduchšie a lacnejšie opraviteľné. Od tohto momentu takto navrhujeme a vyrábame všetky naše produkty,“ povedal Alain Pautrot zo spoločnosti Groupe SEB.

V minulosti sa totiž často stávalo, že servisy nemali dostupné náhradné diely a oprava výrobkov bola taká drahá, že sa im to vôbec neoplatilo. Zákazník si preto radšej kúpil nový výrobok namiesto toho, aby mu ho opravili.

„Pre naše značky Tefal, Rowenta či Krups sme vytvorili skvelé podmienky pre prípad potreby opravy. Zlacnili sme náhradné diely a vytvorili sme fungujúcu logistickú sieť s ohľadom na fakt, že eventuálna oprava je lacnejšia než nákup nového produktu,“ povedal Patrout.

4. Dvaja Slováci zdolali Antarktídu zo zeme aj zo vzduchu

Dvaja Slováci zvládli expedíciu na Antarktíde. Ako prví na svete zliezli horu, na ktorej doteraz nebol žiadny človek, a zleteli z nej na padákoch až k moru.

Horolezec Michal Sabovčík a slovenský šampión v paraglajdingu Juraj Koreň sa najskôr doplavili k ľadovcu, ktorý vystupuje z mora. Na panenský vrchol s výškou 1057 metrov im cesta trvala približne sedem hodín, dolu sa však dostali oveľa rýchlejšie – na padákoch im to trvalo len sedem minút.

„Bolo to najkrajších a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

7 dobrých správ

Teraz najčítanejšie