Hokejisti prehrali so Slovincami, v osemfinále proti Česku, USA alebo Švajčiarsku

Miloš Bubela strieľa gól na 1:2. Foto - TASR
Miloš Bubela strieľa gól na 1:2. Foto – TASR

Slováci prehrávali 0:2, vyrovnali na 2:2, o víťazstve Slovinska však rozhodli samostatné nájazdy.

Hokejisti Slovenska prehrali so Slovincami 2:3 po samostatných nájazdoch a v B-skupine obsadili posledné štvrté miesto.

Našu skupinu vyhrali Rusi, ktorí zdolali USA 4:0, Slovinci skončili druhí, Američania tretí. Rusi postúpili priamo do štvrťfinále, ostatné tímy čaká osemfinále.

Slováci sa meno súpera dozvedia v nedeľu, keď sa dohrajú skupiny, no so ziskom štyroch bodov sa zrejme vyhnú najväčším favoritom. Osemfinále sa hrá v utorok.

Systém turnaja nahráva tomu, aby sa v osemfinále opäť stretli so Spojenými štátmi.

Podľa formátu turnaja, ktorý sa nachádza na oficiálnom webe IIHF, bude po dohratí skupín všetkých 12 tímov zoradených do rebríčka.

Rozhodujúcimi kritériami budú:

• umiestnenie v skupine
  • počet bodov
  • lepší gólový rozdiel
  • vyšší počet strelených gólov
  • lepšie umiestnenie v rebríčku IIHF v roku 2017

Znamená to, že víťazi skupín a najlepší druhý tím budú mať istý postup do štvrťfinále, kým zvyšných osem tímov si zahrá osemfinále nasledovným spôsobom:

1. – 12.
  2. – 11.
  3. – 10.
  4. – 9.

Slováci v rebríčku už s istotou obsadia desiate miesto, keďže spomedzi posledných tímov budú mať najviac bodov. Zahrajú si tak proti siedmemu tímu (najlepšiemu z tretích miest), ktorým sú predbežne Spojené štáty:

12. Kórejská republika (2z, 0b, 1:10)

Slováci sa s istotou vyhnú Rusku a takmer s istotou aj Kanade, ktorú čakajú povinné body proti Kórejskej republike a posun na minimálne druhé miesto v skupine.

Určite nebudú hrať ani so Švédmi či Fínmi, ktorí už majú vo svojej skupine isté prvé alebo druhé miesto. Slovenským súperom nemôžu byť ani Nemci či Nóri, pretože ani jeden z nich určite nebude najlepším tretím tímom – USA bude mať viac bodov.

Slovenským súperom v osemfinále tak matematicky môže byť s najväčšou pravdepodobnosťou jeden z trojice USA, Česko alebo Švajčiarsko.

Vyrovnali z 0:2 na 2:2

Slovinci sa dostali do vedenia vďaka dvom presilovkovým gólom v druhej tretine – presadili sa Gregorc a Kuralt.

Ešte v druhej tretine tiež v presilovke odpovedal gólovým tečom Bubela, po prestávke potom vyrovnal na 2:2 strelou švihom Haščák.

Gól nepadol ani v predĺžení a rozhodujúci samostatný nájazd premenil Žiga Jeglič.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS)

Tomáš Surový, útočník SR: „Mohli sme vyhrať a postúpiť, ale už je to jedno. Uvidíme, akého súpera dostaneme do osemfinále. Nedá sa plakať nad rozliatym mliekom. Teraz to bude o jednom zápase, máme dva dni na oddych.“

Craig Ramsay, tréner SR: „Prehra ma mrzí. Slovinci výborne bránili stredné pásmo, ťažko sa nám cez nich presadzovalo. Nemôžeme sa nechať tak často vylučovať. Mali by sme byť disciplinovanejší, lebo nie je možné ubrániť všetky oslabenia. Je tu ešte priestor na to, aby sme vylepšili hru v presilovkách i oslabeniach.“

B-skupina:

Slovinsko – Slovensko 3:2 pp a sn (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 21. Gregorc (Muršak, Kuralt), 25. Kuralt (Muršak, Gregorc), rozh. nájazd: Jeglič – 36. Bubela (Čerešňák, Graňák), 46. Haščák (Graňák, Čerešňák)

Rusko – USA 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 8. Prochorkin (Moziakin, Barabanov), 23. Prochorkin (Širokov, Moziakin), 40. Kovaľčuk (Andronov), 41. Kovaľčuk (Vojnov, Andronov). Rozhodovali: KUBUŠ (SR), Öhlund – Pihlblad (obaja Švéd.), Lederer (ČR); vylúčení: 5:5 na 2 min.; presilovky a oslabenia: 0:0.