Denník N

Bývalý ústavný sudca: Dúfam, že Fico nebude predsedom Ústavného súdu

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalý federálny ústavný sudca Ivan Trimaj hovorí, že ak bude Robert Fico kandidovať za ústavného sudcu, prezident nebude mať šancu ho nevymenovať. Sklamaním však bude, ak z neho spraví aj predsedu Ústavného súdu.

Ivan Trimaj (1934) začínal ako advokát, ale po siedmich rokoch sa začal venovať tvorbe legislatívy. Počas Nežnej revolúcie poskytoval právne poradenstvo Verejnosti proti násiliu. V roku 1992 sa stal sudcom Ústavného súdu Českej a Slovenskej federálnej republiky. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky bol až do roku 1998 šéfom legislatívneho odboru kancelárie prezidenta Michala Kováča. Odvtedy je na dôchodku, no ešte počas neho spolupracoval s advokátskou kanceláriou Ernesta Valka. Boli blízki priatelia a od jeho smrti už žiadnu aktívnu právnickú činnosť nevykonáva.

Viete si predstaviť, že by sa z premiéra Roberta Fica stal predseda Ústavného súdu?

Predstaviť si to viem, lebo u nás je všetko možné. Ale dúfam, že k tomu nedôjde. Radšej by som ho videl v akejkoľvek inej funkcii ako vo funkcii predsedu Ústavného súdu.

Prečo?

Predovšetkým preto, že odvtedy, čo vstúpil do politiky, nedrží krok s právom. Neštuduje ho a ani ho neuplatňuje. Z veľkej väčšiny oblastí, ktorými sa teraz musí zaoberať, je právo len veľmi malou časťou. Ak by ste sa ho opýtali, kedy naposledy študoval nejakú právnickú literatúru, s výnimkou návrhov zákonov, ktoré podpisuje, tak neviem, čo by vám odpovedal. Ale ako poznám týchto ľudí, nemajú na nič čas.

To znamená, že nespĺňa ani základnú podmienku, a to 15-ročnú právnickú prax?

Ústava hovorí 15 rokov praxe v právnickom povolaní. Možno ich má, možno nie. Určite považujem za právnickú prax to, keď po skončení vysokej školy nastúpil do Právnického inštitútu Ministerstva spravodlivosti SR. Určite právnickou praxou bolo to, keď zastupoval Slovenskú republiku pred Európskym súdom pre ľudské práva.

Nestačí to?

Ak je to pätnásť rokov, tak áno. Ak nie, tak to možno stačí a možno nie. Potom bude treba skúmať ďalšie obdobie. Zatiaľ totiž u nás nikto neriešil, teda neexistuje zásadné rozhodnutie, aspoň ja o tom neviem, čo vlastne znamená prax v právnickom povolaní. Je to funkcia poslanca, či člena vlády?

Čiastočne na to odpoveď môžeme mať, a to v rozhodnutí Ústavného súdu, ktorým prikázal prezidentovi Andrejovi Kiskovi vymenovať ústavných sudcov zo zvolených kandidátov. Výhradu k praxi mal totiž prezident u Jany Laššákovej, ktorá pred vymenovaním bola 15 rokov poslankyňou a členkou ústavnoprávneho výboru. Ústavný súd v tom problém nevidel.

Funkcia poslanca spojená s riadnym výkonom v ústavnoprávnom výbore podľa mňa spĺňa predpoklady právnickej praxe, pretože tam sa takmer završuje legislatívny proces. Druhou vecou už je, ako sa to na výbore posudzuje. Kto tam sedí a mlčí, kto len hlasuje a kto aj pracuje. Fico ako poslanec bol členom ústavnoprávneho výboru, takže aj to treba započítať.

 

A čo funkcia poslanca bez pôsobenia v ústavnoprávnom výbore?

Osobne ju za právnickú prax nepovažujem, no zároveň tým netvrdím, že sa poslanci právom nezaoberajú, ale táto činnosť netvorí prevažnú časť ich práce.

Nevnímate ako omnoho väčší problém to, že ak by sa Robert Fico ústavným sudcom stal, tak by prešiel na Ústavný súd priamo z premiérskej funkcie?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie