Denník N

Olympijský newsfilter: Nasťa odchádza ako najlepšia v histórii, český reportér sa hnevá na Ledeckú

Anastasia Kuzminová v cieli pretekov. Foto – TASR
Anastasia Kuzminová v cieli pretekov. Foto – TASR

1. Kuzminová je najlepšia, 2. na Ledeckú sa hnevajú novinári, 3. hokejisti to vedia lepšie proti favoritom, 4. výsledky našich, 5. program nazajtra + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa a medailová bilancia.

1. Nasťa odchádza ako najlepšia v histórii

Slovensko na zimných olympiádach získalo osem medailí, z toho šesť Anastasia Kuzminová. Okrem nej máme striebro Radoslava Žideka z Turína 2006 a Pavla Hurajta z Vancouveru 2010.

Kuzminová má 33 rokov a na ďalšej olympiáde sa už nezúčastní. Dokonca naznačovala, že po tejto sezóne ukončí kariéru.

„Hovorila som, že je to moja posledná sezóna, aby som sa trochu uvoľnila. Nie je jednoduché, keď športovec stále naháňa výsledky. Veľa rokov som v športe, tvrdo pracujem a drina sa odráža aj na psychickej únave. Keď ideš nadoraz teraz, nemôžeš ísť aj zajtra či stále. Treba sa aj uvoľniť. Na ďalšiu olympiádu si už netrúfam, to je jediné, čo viem,“ povedala podľa SME.

Olympijskú kariéru ukončí ako najlepšia biatlonistka pod piatimi kruhmi. Má šesť individuálnych medailí, viac majú len Nemky: Kati Wilhelmová z Nemecka však získala tri v štafete, Uschi Dislová má dokonca deväť medailí, no individuálnych päť.

Predpokladáme, že viac medailí už Kuzminová nezíska, aj keď na tejto olympiáde ju ešte čakajú štafety – ženská a zmiešaná.

Aj tak však je najúspešnejšou slovenskou olympioničkou, Hochschornerovci majú štyri medaily (3-0-1), Michal Martikán päť (2-2-1).

Keďže ženský biatlon je na zimnej olympiáde len od roku 1992, zatiaľ sa rozdalo len 25 medailových sád, z toho šesťkrát jednu z nich zavesili na krk aj Kuzminovej.

2. Ledecká sa nebaví s novinármi

Víťazstvo českej snoubordistky Ester Ledeckej v lyžiarskom super-G je témou, ktorú rieši celý športový svet.

Ešte nikto nevyskúšal na olympiáde lyže aj snoubord a ona rovno získala zlato, a to vo svojej slabšej disciplíne. Kompletný príbeh nájdete v tomto článku Matúša Demigera.

Ešte pred jej jazdou sa v médiách viac riešilo to, ako Ledecká ignoruje novinárov. Odbíjala ich rôznymi spôsobmi, napríklad aj tým, že nechce chytiť virózu. Dalo sa k nej dostať len cez mail.

To rozhnevalo reportéra Českého rozhlasu, ktorý napísal komentár s titulkom „Nezáleží mi na vás, odkazuje Ester Ledecká“.

Reportér argumentoval, že od roku 1993 bol na mnohých veľkých športových akciách. „Mohol som tam vidieť borcov ako Jan Železný, Jaromír Jágr, Tomáš Dvořák, alebo napríklad Usain Bolt a ďalších, ktorí na rozdiel od Ester Ledeckej toho v športe naozaj veľa dokázali,“ napísal. Toto si nešťastne načasoval – komentár napísal štyri dni pred jej senzačným zlatom.

Reportér pôsobí urazene a možno aj nafúkane. V komentári argumentuje aj tým, že Ledecká sa akoby vykašľala na fanúšikov a hlavne na sponzorov.

Mýli sa: Pretože nie je fanúšik ani sponzor. On je ten, kto má sprostredkovať, čo sa stalo, a predpokladám, že žiadny z Ledeckej sponzorov mu nevolal naštvaný, že nevidel svoje logo v televízii.

Ten sponzor volal možno Ledeckej či olympijskému výboru. Ledecká si je určite vedomá toho, že z jej prístupu nemajú všetci radosť. Argumentuje však tým, že pred pretekmi potrebuje pokoj. Ak by ho nemala, možno nebude vyhrávať, a teda sa o ňu ani novinári nebudú zaujímať.

tejto reportáže českého Reportéra vyplýva, že Ledecká po otcovi zdedila bohémskosť a neustále lieta kdesi v oblakoch. Je tak trochu odtrhnutá od reality. Neuvedomuje si tak, že bez novinárov by mala oveľa menšiu výplatu.

A to, že má nejakú povahu a správa sa inak ako ostatní, hneď nemusí znamenať, že je arogantná.

Novinár má pravdu v tom, že je dôležité, aby sa s ním bavila. Nemôže však podliehať dojmu, že je stredobodom vesmíru.

3. Prečo sa nám hrá ťažšie proti Slovincom než proti Rusom

Píše športový redaktor Matej Ondrišek.

Slovenskí hokejisti začali olympiádu senzačným víťazstvom nad Ruskom, no aj tak skončili v skupine na poslednom štvrtom mieste. Rozhodla o tom prehra 2:3 po samostatných nájazdoch so Slovinskom.

Opäť sa tak stalo, že Slováci dokázali uspieť proti veľkému favoritovi a prehrali so súperom, ktorý bol papierovo porovnateľný či slabší. Odpoveď na to, prečo sa nám hráva ťažšie proti tímom ako Slovinsko, nám v minulosti ponúkol športový psychológ Peter Kuračka.

„V zápasoch s rovnocennými súpermi išlo väčšinou o veľa. Rozhodovalo sa v nich, či postúpime do štvrťfinále alebo nie. Preto sú tieto zápasy aj psychicky náročnejšie. Ich výsledok je dôležitý z pohľadu postupu zo skupiny. Preto je dôležité, aká je v tíme pred týmito zápasmi atmosféra, naladenie, psychické nastavenie,“ uviedol pre Denník N.

V súboji so Slovinskom síce nešlo o postup, pretože na olympiáde zo skupín postupuje každý, no na hráčov doľahla dôležitosť zápasu, ktorý ich mohol posunúť priamo do štvrťfinále.

Mierne zakolísanie bolo badateľné už v zápase proti Američanom a všimol si ho aj Ján Filc. „Išli sme hrať hokej s niekým, koho sme chceli poraziť. Mali sme to trošičku viac v hlavách, bolo vidno, že niektoré veci sme až tak dôsledne neplnili,“ povedal nám Filc.

Formát olympijského turnaja je však ku Slovákom zhovievavý. V utorok si zahrajú osemfinále, v ktorom sa vďaka štyrom uhraným bodom pravdepodobne vyhnú najťažším súperom. Súpera spoznajú v nedeľu.

4. Ako sa dnes darilo slovenskému tímu

 • Petra Vlhová skončila v super-G na 32. mieste, Barbara Kantorová tri priečky za ňou.
 • Biatloniska Anastasia Kuzminová získala zlato v pretekoch na 12,5 km, Paulína Fialková dobehla na 21. priečke.
 • Hokejisti prehrali so Slovincami 2:3 a v B-skupine obsadili posledné štvrté miesto.

5. Program slovenského tímu na zajtra

 • 2:15 – obrovský slalom mužov, 1. kolo: Andreas Žampa
 • 5:45 – obrovský slalom mužov, 2. kolo
 • 12:15 – biatlon, preteky s hromadným štartom na 15 km: Matej Kazár

Kompletný program olympiády nájdete tu.

Jednou vetou:

 1. Českí hokejisti zvíťazili aj vo svojom druhom zápase na olympiáde, Kanadu zdolali 3:2 po samostatných nájazdoch. Víťazný gól strelil Jan Kovář.
 2. Nórske bežkyne na lyžiach sa stali olympijskými víťazkami v štafete na 4×5 km, ich finišmanka Marit Björgenová získala rekordnú siedmu zlatú olympijskú medailu.
 3. Česká biatlonistka Veronika Vítková sa pripravila o umiestnenie v elitnej desiatke dnešných pretekov s hromadným štartom, keď po poslednej streľbe omylom absolvovala jedno trestné kolo navyše.
 4. Zahraničnými médiami preletela správa, že víťazka super-G Ester Ledecká mala pri svojej jazde lyže požičané od Mikaely Shiffrinovej, mama americkej lyžiarky to však poprela.
 5. Španielsky snoubordista Regino Hernández si po zisku bronzovej medaily musí na základe stávky dať vytetovať na telo tvár svojho servismana.

Status dňa:

 • Americká plavkyňa Katie Ledecky píše po úspechu Ester Ledeckej: „Ester, myslím, že sme rodina, potrebujeme ísť na DNA test?“ Starý otec Katie Ledeckej emigroval do USA v roku 1947 z Československa.

Výrok dňa:

Foto dňa:

Anastasia Kuzminová v cieli pretekov. Foto – TASR

Medailová bilancia na ZOH 2018

Krajina ZLATO STRIEBRO BRONZ Spolu
Nemecko 9 4 4 17
Nórsko 7 8 7 22
Holandsko 6 5 2 13
Kanada 5 5 5 15
USA 5 2 2 9
Švédsko 4 3 0 7
Rakúsko 3 2 4 9
Francúzsko 3 2 2 7
Kórejská republika 3 0 2 5
Švajčiarsko 2 4 1 7
Taliansko 2 1 3 6
Japonsko 1 5 3 9
Česko 1 2 2 5
Slovensko 1 2 0 3
Bielorusko 1 1 0 2
Veľká Británia 1 0 3 4
Poľsko 1 0 0 1
Čína 0 4 1 5
OŠR 0 2 7 9
Austrália 0 2 1 3
Slovinsko 0 1 0 1
Fínsko 0 0 3 3
Španielsko 0 0 2 2
Kazachstan 0 0 1 1
Lichtenštajnsko 0 0 1 1

 

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Olympijský súhrn

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie