Denník N

Od hotdogov až po trolovaciu farmu. Ako sa z Putinovho šéfkuchára stal oligarcha na špinavú robotu

Jevgenij Prigožin (vpravo) sprevádza Putina po petrohradskej škole, ktorú zásoboval jedlom. Foto - AP
Jevgenij Prigožin (vpravo) sprevádza Putina po petrohradskej škole, ktorú zásoboval jedlom. Foto – AP

Ruského milionára Jevgenija Prigožina obvinili zo zasahovania do amerických volieb. Trump prvý raz priznal, že Rusi viedli kampaň proti Spojeným štátom.

Mnohí ho poznajú pod prezývkou Putinov šéfkuchár. Viac než cateringovou firmou, ktorá zabezpečovala jedlom Kremeľ, školy či ruskú armádu, sa však Jevgenij Prigožin preslávil „trolovacou farmou“ Agentúra na výskum internetu (Internet Research Agency).

Spolu s dvanástimi zamestnancami jeho kontroverznej firmy v Petrohrade ho tento týždeň obvinil tím bývalého šéfa FBI Roberta Muellera, ktorý vyšetruje ruské zasahovanie do amerických volieb v prospech Donalda Trumpa.

Prigožin sa už v roku 2016 dostal na zoznam amerických sankcií, pretože jeho cateringová firma Konkord sa podieľala na výstavbe vojenskej základne blízko hraníc s Ukrajinou. Už predtým zarobil podľa Financial Times miliardy dolárov na zmluvách pre školy v Moskve či Petrohrade, zásobovaní vojakov či prezidentských inauguráciách.

Ruský milionár sa v rozhovore pre ruskú agentúru Ria novosti netváril, že by ho obvinenie nejako trápilo. „Američania sú skutočne veľmi ovplyvniteľní ľudia, vidia, čo chcú vidieť. Ak chcú vidieť, že som diabol, tak ich nechajte,“ povedal Prigožin.

Z väzenia cez hotdogy až k Putinovi

Jeho kariéra sa pohla prudko dopredu po tom, čo vo svojej vyhlásenej reštaurácii v druhom najväčšom ruskom meste hostil petrohradského rodáka Vladimira Putina. Prigožin pritom začínal podnikať skromne – so stánkom s hotdogmi, ako napísal New York Times v jeho profile. Krátko po tom, ako ho prepustili z väzenia, kde strávil 9 rokov za lúpež.

Ruský prezident začal využívať jeho služby v roku 2001, keď Prigožinova reštaurácia pripravila večeru pre Putina a jeho francúzskeho kolegu Jacquesa Chiraca. O rok už Prigožin hostil aj Georgea Busha, a v roku 2003 v jeho reštaurácii na lodi oslavoval narodeniny Putin. Jeho reštaurácia New Island je na serveri TripAdvisor dodnes hodnotená vysoko.

Potom sa miliónové zákazky začali postupne hrnúť. Stačila dobrá známosť a z Prigožina sa stal jeden z najbohatších ľudí v meste. Ako hovorí antikorupčný bloger Alexej Navaľnyj, tak to v Putinovom Rusku chodí. Za päť rokov podľa Navaľného nadácie získala Prigožinova spoločnosť zmluvy za vyše tri miliardy dolárov.

Podľa ruského servera Fontanka mu navyše za služby v Sýrii, kde poskytoval personál na ochranu ropných polí, ide aj časť zo ziskov z ropy.

Špinavé kšefty

Keď sa v Putinovom treťom prezidentskom období prevalilo viacero škandálov Konkordu, Prigožin sa podľa FT začal viac orientovať na špinavú prácu pre ruského prezidenta. Napríklad keď najal skupiny provokatérov so sušienkami, ktorí mali na protiprezidentských protestoch vyvolať dojem, že ich tam poslala americká diplomacia.

V obskúrnych operáciách v Putinov prospech ešte pritvrdil, ako sa ukázalo, keď sa do jeho trolovacej farmy v Petrohrade infiltrovali prví novinári. Najatí zamestnanci začali v Rusku aj po svete ovplyvňovať diskusie na internete.

Jedna z obľúbených fráz bola podľa ruského servera Meduza táto: „Alexej Navaľnyj, ktorý si hovorí hľadač pravdy a bojovník za slobodu, má reputáciu klamára, podvodníka a zradcu Ruska. Stretnutiami s predstaviteľmi zahraničných tajných služieb znovu dokazuje, že je na výplatnej páske Západu.“

Prioritou sa neskôr stali americké médiá, sociálne siete a najmä voliči. Často trolov prezradila slabšia angličtina a typické gramatické chyby.

IRA minula aj tisícky dolárov na politické inzeráty, kupovali si priestor na amerických serveroch, aby zakryli prepojenie na Rusko, organizovali politické mítingy na území USA. A výplatu dostávali od Prigožinovej firmy Konkord.

Na Ukrajine stál Prigožin podľa Meduzy za vznikom agentúry Charkov, ktorá šírila proruské postoje a propagovala termín Novorusko dlho predtým, než sa na východe krajiny začala vojna.

Trolovacia farma v Petrohrade. Foto – AP

„V čase (amerických prezidentských) volieb 2016 však Internet Research Agency zdvojnásobila svoje úsilie, mesačne platila 1,25 milióna dolárov a najala si učiteľov angličtiny,“ napísali FT.

Namiesto hodín angličtiny si tak učitelia na seba brali falošné americké identity a pustili sa do trolovania predvolebnej kampane na Facebooku či Twitteri. Klasickým bolo napríklad meme, ktoré vykresľovalo Trumpovu súperku, Hillary Clintonovú, ako satana.

Facebook neskôr informoval, že IRA zverejnila 80-tisíc príspevkov, ktoré zasiahli 126 miliónov Američanov.

„Nebojí sa špinavých trikov,“ povedala pre NYT Ľubov Soboľovová z Navaľného protikorupčnej nadácie. „Pre Putina môže splniť akúkoľvek úlohu – od boja s opozíciou po vysielanie žoldnierov do Sýrie,“ dodala.

Prigožin sa jednoducho stal jedným z tých, čo sa popri veľkých štátnych zákazkách začali venovať aj menej úctyhodným aktivitám, s ktorými nemohol byť oficiálne spájaný Kremeľ.

Ruské zasahovanie nie je hoax

Čo nám teda obvinenia Prigožina vlastne hovoria? „Po prvé to, že Trumpove opakované vyhlásenia, že ruské zasahovanie do volieb je hoax, sú teraz skutočne vyvrátené,“ napísal americký komentátor Financial Times Edward Luce.

S odhalenými menami a metódami Prigožinovej firmy Mueller jasne opísal, ako fungovala kremeľská kampaň ovplyvňovania amerických volieb, ktoré zasiahli desiatky miliónov Američanov.

„Títo Rusi sa zapojili do zlovestných a systematických útokov na náš politický systém. Išlo o konšpiráciu rozvrátiť proces a cieliť na samotnú demokraciu,“ komentoval obvinenia 13 Rusov republikánsky predseda snemovne reprezentantov Paul Ryan. To podľa neho len podčiarkuje, ako je potrebné sledovať fakty a chrániť integritu demokratických volieb v budúcnosti.

Americké spravodajské služby ešte v januári 2017 dospeli k záveru, že „ruský prezident Vladimir Putin nariadil kampaň s cieľom ovplyvniť americké prezidentské voľby“. A to vrátane sprostredkovateľov a platených prispievateľov na sociálnych sieťach známych ako trolovia.

Ako napísal Atlantic, kampaň s cieľom rozdeliť americkú spoločnosť a vyvolať chaos sa začala ešte v roku 2014 – teda predtým, ako Trump oznámil svoju kandidatúru. Americký prezident to využil na to, aby zopakoval, že v jeho prípade nešlo o žiadnu tajnú dohodu s Rusmi. Prvý raz však dôrazne priznal, že Kremeľ rozbehol svoju kampaň proti Spojeným štátom.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie