Denník N

Prehovor babku a dedka, aby nešli voliť? Bola to diskriminácia, hovorí o kampani sociologička Bútorová

Foto – Flickr.com
Foto – Flickr.com

Ageizmus – diskriminácia na základe veku – je niečo, čomu sa dá zatiaľ vyhnúť len ťažko. Na starobu sa treba pripravovať od mladosti.

Presne polovica obyvateľov Slovenska si podľa prieskumu Eurobarometra z roku 2015 myslí, že najrozšírenejšou formou diskriminácie je diskriminácia na základe veku, presnejšie veku nad 55 rokov. Je to o osem percent viac ako priemer všetkých krajín Európskej únie, kde sa na takéto znevýhodňovanie sťažuje 42 percent občanov.

A hoci sa už na Slovensku o rôznych prejavoch diskriminácie hovorí otvorenejšie ako inokedy, ageizmus – teda veková diskriminácia – sa v širokej verejnosti veľmi nerieši. Je pritom vysoko pravdepodobné, že v takej či onakej podobe sa nás už dotkol (boli sme podľa niekoho primladí alebo pristarí) alebo dotkne. V zásade platí, že hoci ageizmus zasahuje rôzne vekové kategórie, najväčšmi sú mu vystavení starší ľudia.

„Vekové predsudky sú nás značne rozšírené. K negatívnej stereotypizácii starších ľudí výdatne prispievajú aj médiá. Obsahová analýza zobrazovania staršieho veku v našej tlači spred pár rokov ukázala, že staroba sa najčastejšie prezentuje najmä ako proces telesného úpadku, ako choroba, ako oslabená prispôsobivosť a návrat do detstva, ako chudoba či ako stav bezbrannosti, keď sa z ľudí stávajú obete diskriminácie alebo násilia. Pritom v skutočnosti platí, že s vekom sa zväčšujú rozdiely medzi ľuďmi, starší ľudia predstavujú oveľa heterogénnejšiu skupinu ako mladí – z hľadiska telesných a duševných dispozícií, výkonnosti, životných záujmov, skúseností, spôsobu života. Takzvaná jeseň života hýri farbami,“ hovorí sociologička Zora Bútorová.

Zvládne to?

Napriek potenciálu starších pracovníkov sa však zvykne zdôrazňovať ich údajná nepružnosť, pričom v niektorých odvetviach sa za takýchto považujú už aj štyridsiatnici. Prejavuje sa to napríklad v inzerátoch o práci v mladom dynamickom kolektíve.

„Mal som 42 rokov, keď som prišiel na konkurz do IT firmy na pozíciu projektového manažéra, čo som na inom mieste robil posledných sedem rokov. Mladík z oddelenia ľudských zdrojov si ma premeral, ako keby som bol z inej planéty, a opýtal sa ma, či sa budem ‚chytať‘ na mladších kolegov, rozumej tridsiatnikov. Otočil som sa na päte. Ja si prácu nájdem hocikde a bez ponižovania, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie