Denník N

Ak ste už počuli o kandidátovi SaS na prezidenta, nie ste typický slovenský volič

Robert Mistrík, prvý zľava, ako člen prípravného výboru SaS v roku 2009. Foto - TASR
Robert Mistrík, prvý zľava, ako člen prípravného výboru SaS v roku 2009. Foto – TASR

Minulosť dobrého vedca vám asi pomôže, aby ste boli dobrým prezidentom, ale ešte z vás nerobí dobrého kandidáta na prezidenta.

Úspech chemika Jiřího Drahoša, ktorý získal v českých prezidentských voľbách 48,6 percenta hlasov a len tesne prehral so skúseným populistom Milošom Zemanom, možno inšpiroval SaS, aby u nás vyskúšala podobný recept.

Aj keby nešlo o priamu inšpiráciu, vychádza SaS z rovnakého predpokladu, ktorý stál za Drahošovou kandidatúrou: voličom treba ponúknuť nad- a mimostraníckeho nepolitika, ktorý je uznávaný už z minulosti a nikoho nepopudí. Vedec sa zdá byť ideálnou voľbou.

Neznamená to nutne, že by Robert Mistrík nebol dobrým kandidátom, treba však upozorniť, že jeho prípad je iný a aj základný výber SaS môže byť mylný.

Česká v zásade stredostavovská spoločnosť si vzdelanie i vedcov pravdepodobne váži viac ako slovenská. Stačí si pozrieť posledný prejav Zemana na zjazde sociálnych demokratov. Prekladal ho citátmi nielen zo samoľúbosti, ale i preto, lebo vedel, že takéto predvádzanie sa ocenia jeho sympatizanti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie