Denník N

Norovírusy sú dokonalé ľudské patogény, rýchlo mutujú a sú veľmi nákazlivé

Ilustrácia norovírusu. Foto - Fotolia
Ilustrácia norovírusu. Foto – Fotolia

V Pjongčangu sa norovírusmi nakazili stovky ľudí. Záškodnícka činnosť norovírusov sa u pacientov prejavuje horúčkami, zvracaním a hnačkami. Najlepšie, čo môžu olympionici urobiť, je poriadne si umývať ruky.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Zatiaľ to podľa tabuliek na olympijských hrách v Pjongčangu vyzerá tak, že najviac sa darí športovcom z Nórska. V tabuľkách však nefiguruje družstvo „Patogénie“, aj keď do výsledkových listín zasahuje veľmi výrazne.

Nemožno sa čudovať, že adepti Patogénie, voláme ich patogény, nefigurujú v oficiálnych tabuľkách. Ich správanie má veru ďaleko od športového ducha a palce im určite nikto nedrží.

Namiesto toho, aby sa postavili súperom vo férovom boji, pokútne sa skrývajú, aby potom zaútočili na ich zdravie a vyradili ich z boja. Vyzerá to tak, že na tohtoročnú olympiádu vyslala Patogénia obzvlášť výkonných reprezentantov, norovírusy.

V Pjongčangu sa nimi nakazili stovky ľudí a viacerí športovci sa kvôli nim nemohli zúčastniť vytúžených pretekov.

Vďaka olympiáde sa patogény šíria do celého sveta

Olympijské hry boli v celej svojej histórii veľkou príležitosťou pre patogény ukázať, čo v nich je. „Masové stretnutia ľudí z celého sveta“, také čosi si predsa nemohli nechať ujsť.

Olympijské hry boli pre patogény vždy fantastickou šancou rozšíriť sa do celého športového sveta. Na to, aby sa na ne kvalifikovali, im stačilo byť dostatočne nákazlivý. Už staroveké grécke hry umožňovali patogénom presadiť sa v zahraničných kluboch.

Medzi delegátmi starovekých hier mali preto svoje nezastupiteľné miesto lekári a športovci pred súťažami užívali cesnak, pravdepodobne nielen kvôli povzbudeniu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie