Denník N

Newsfilter: Po víkende nie je vôbec jasné, aký je vzťah slovenského premiéra k realite

1. Fico rozdával rady Čechom, Bašternáka chcú obžalovať. 2. Našiel sa nový Kiska? SaS má zaujímavé meno. 3. Jedna dobrá a dve zlé správy o slovenských diaľniciach + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status víkendu.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Roman Pataj

1. Fico rozdával rady Čechom, Bašternáka chcú obžalovať

Robert Fico bol ako hosť rečniť na sneme ČSSD. Pri tej príležitosti sa opäť raz potvrdilo, že stačí zájsť za hranice a zatlieskajú vám tam aj za to, nad čím doma informovanejší diváci v údive krútia hlavou.

Slovenský premiér bol v Hradci Králové v pozícii úspešného politika, ktorý má právo poúčať svojich menej šikovných súkmeňovcov. Kým on je trojnásobným premiérom so stále vysokou popularitou, spriatelená česká sociálna demokracia padla na historické dno a na mimoriadnom sneme v panike rozhodovala o svojej budúcnosti.

Zabudol na opatrnosť. Aj v takom postavení si však treba dávať pozor, aby ste to neprehnali s neprimeraným sebavedomím. Žiaľ, Ficovi sa to nepodarilo. Nejde ani tak o nevkusný pokus o vtip, ktorý môže uraziť ženy a mal by uraziť aj členov Smeru: „Dámy mi, dúfam, prepáčia jedno pravdivé prirovnanie: Keď sa hovorí, že ak prestane fungovať bordel, treba vymeniť dievčatá, nie postele.“

Predseda Smeru tým chcel povedať, že ČSSD sa nemá báť personálnych zmien. Ako nasledovaniahodný príklad opísal vlastnú skúsenosť s tým, ako Smer mení krajských predsedov a teraz sa ešte chystá urobiť vietor v okresoch. Problémom prirovnania k posteliam a dievčatám však je, že Fico nemení jedno ani druhé.

Z pohľadu voliča v Bratislave či v Košiciach je totiž úplne jedno, že Smer má nových krajských predsedov v Trnave, Banskej Bystrici a Prešove. Zvyšok Slovenska vníma to, že si Fico stále drží Kaliňáka a Richtera, hoci sú to už dlho hlavné dievčatá zrelé na výmenu. Náš premiér teda určite nepatrí medzi ľudí, ktorí by mali rozdávať múdra o nutnosti personálnych výmen v ťažkých časoch.

Posteľ na zlom mieste. A keď sme už vďaka Ficovi pri posteliach, tá jeho je stále v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie