Denník N

Newsfilter: Po víkende nie je vôbec jasné, aký je vzťah slovenského premiéra k realite

1. Fico rozdával rady Čechom, Bašternáka chcú obžalovať. 2. Našiel sa nový Kiska? SaS má zaujímavé meno. 3. Jedna dobrá a dve zlé správy o slovenských diaľniciach + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status víkendu.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti víkendu vybral a komentoval Roman Pataj

1. Fico rozdával rady Čechom, Bašternáka chcú obžalovať

Robert Fico bol ako hosť rečniť na sneme ČSSD. Pri tej príležitosti sa opäť raz potvrdilo, že stačí zájsť za hranice a zatlieskajú vám tam aj za to, nad čím doma informovanejší diváci v údive krútia hlavou.

Slovenský premiér bol v Hradci Králové v pozícii úspešného politika, ktorý má právo poúčať svojich menej šikovných súkmeňovcov. Kým on je trojnásobným premiérom so stále vysokou popularitou, spriatelená česká sociálna demokracia padla na historické dno a na mimoriadnom sneme v panike rozhodovala o svojej budúcnosti.

Zabudol na opatrnosť. Aj v takom postavení si však treba dávať pozor, aby ste to neprehnali s neprimeraným sebavedomím. Žiaľ, Ficovi sa to nepodarilo. Nejde ani tak o nevkusný pokus o vtip, ktorý môže uraziť ženy a mal by uraziť aj členov Smeru: „Dámy mi, dúfam, prepáčia jedno pravdivé prirovnanie: Keď sa hovorí, že ak prestane fungovať bordel, treba vymeniť dievčatá, nie postele.“

Predseda Smeru tým chcel povedať, že ČSSD sa nemá báť personálnych zmien. Ako nasledovaniahodný príklad opísal vlastnú skúsenosť s tým, ako Smer mení krajských predsedov a teraz sa ešte chystá urobiť vietor v okresoch. Problémom prirovnania k posteliam a dievčatám však je, že Fico nemení jedno ani druhé.

Z pohľadu voliča v Bratislave či v Košiciach je totiž úplne jedno, že Smer má nových krajských predsedov v Trnave, Banskej Bystrici a Prešove. Zvyšok Slovenska vníma to, že si Fico stále drží Kaliňáka a Richtera, hoci sú to už dlho hlavné dievčatá zrelé na výmenu. Náš premiér teda určite nepatrí medzi ľudí, ktorí by mali rozdávať múdra o nutnosti personálnych výmen v ťažkých časoch.

Posteľ na zlom mieste. A keď sme už vďaka Ficovi pri posteliach, tá jeho je stále v Bonaparte u Ladislava Bašternáka. Nič na tom nezmenilo ani to, že Bašternák je už dávno obvinený z neoprávneného vyplatenia vratiek DPH za dva milióny. Fico pritom prípadné obvinenie kedysi dávno označil za červenú čiaru, po prekročení ktorej sa presťahuje. Sľub nedodržal. Podľa Aktualít teraz padla ďalšia hranica – policajti navrhli Bašternáka obžalovať a prokuratúra sa musí rozhodnúť, či prípad pošle na súd.

Keď pôjde náš premiér nabudúce radiť Čechom, mal by si to celé lepšie premyslieť, aby nevznikal dojem, že žije v nejakej inej realite.

2. Našiel sa nový Kiska? SaS má zaujímavé meno

Ak Andrej Kiska nebude druhýkrát kandidovať za prezidenta, podľa všetkého sa ho pokúsi nahradiť iný úspešný podnikateľ. A špičkový vedec. SaS to síce ešte oficiálne neoznámila, ale jej kandidátom pravdepodobne bude Robert Mistrík.

Je to 51-ročný chemik pôvodom z Banskej Bystrice. Má dve deti. V 90. rokoch pôsobil v zahraničí, v roku 1998 založil úspešnú firmu HighChem. Zaoberá sa výskumom v oblasti biochémie, farmácie a hmotnostnej spektrometrie.

V roku 2009 Mistrík stál pri vzniku SaS, o tri roky neskôr stranu opustil s tým, že ho politika neoslovila, lebo trpela jeho vedecká práca aj rodina. To mu budúci odporcovia budú radi pripomínať, ale o neprekonateľnú chybu nejde.

O rozdieloch. Andrej Kiska šiel do politiky sám za seba. Robert Mistrík až taký nepopísaný list nie je. Bude v podstate straníckym kandidátom a vďaka spoločnej minulosti s SaS máme aspoň základnú predstavu o jeho politických názoroch. Detaily však nepoznáme. Nevieme preto, či je „sulíkovec“ aj pri výbušných témach, ako sú utečenci a podobne.

Už čoskoro sa to dozvieme, ale je takmer isté, že bude vystupovať umiernenejšie ako predseda SaS. Sulík si síce asi nevybral druhú Merkelovú, ale ak má byť z Mistríka kandidát prijateľný pre všetkých opozičných voličov, nebude môcť prebrať ani Sulíkov ostrý slovník.

Ďalší rozdiel je, že hoci sú Kiska aj Mistrík úspešní podnikatelia, príbeh súčasného prezidenta je silnejší. Mal za sebou imidž filantropa, ktorý jeho možnému nástupcovi chýba. Ani to však nemusí fatálna chyba.

Čo majú spoločné. To najdôležitejšie. A nebude sa to páčiť putinofilom, konšpirátorom a spol. Mistrík svoju kandidatúru otvorene nepotvrdil, ale z jeho odpovedí pre N je zrejmé, že ju reálne zvažuje. O Kiskovi povedal:

„Slovensko má v osobe Andreja Kisku výnimočného prezidenta, ktorý je svojimi postojmi a skutkami pevnou kotvou Slovenska s civilizovaným svetom… S tým svetom, kde sú vysoké platy, moderné technológie, kde vládne úcta k životu a právu, kde sa o veciach slobodne a otvorene diskutuje, kde má šancu každý.“

A dodal: „Ak kandidovať nebude, je na nás mnohých, aktívnych zástancoch hodnôt vyspelej a demokratickej spoločnosti, aby sme Slovensko, bez krokov späť, ďalej rozvíjali.“

Treba si ešte počkať, ale inak ako prihlásenie sa ku Kiskovej prozápadnej politike sa tieto vety čítať nedajú.

Možný súper zo Smeru. Eurokomisár Maroš Šefčovič. Na otázku, či kandidatúru zvažuje (nedávno ho ako dobrého adepta označil Robert Fico), jeho hovorkyňa veľmi neurčito odpovedala, že je „plne ponorený do svojho mandátu v Európskej komisii“. Odmietnutie vyzerá úplne inak.

3. Jedna dobrá a dve zlé správy o slovenských diaľniciach

Štát oznámil začiatok tendra na výstavbu 13-kilometrového úseku štvorprúdovej rýchlostnej cesty pred Lučencom v Smere od Zvolena. V ideálnom prípade sa začne stavať koncom tohto roka.

Dobrá správa je, že v porovnaní s pôvodnými plánmi dramaticky klesol odhad ceny. Ešte v roku 2017 bola Národná diaľničná spoločnosť ochotná na túto stavbu minúť 205 miliónov eur. Po novom odhaduje, že bude stáť iba 168 miliónov. K zmene došlo po tom, ako projekt posudzovali analytici Útvaru hodnota za peniaze.

Tu sa dobré správy končia. Tí istí analytici kritizujú, že ideme tendrovať a stavať bez toho, aby bolo jasné, či peniaze použijeme správne. Chýbajú im dáta, aby sa dalo posúdiť napríklad to, či by nebolo dostatočným riešením rozšíriť existujúcu cestu prvej triedy alebo postaviť novú, ale len s dvoma pruhmi: „Projektu chýba aktualizovaná dopravná prognóza a analýza nákladov a prínosov (…). Posúdená bola len jedna alternatíva riešenia kvality a bezpečnosti dopravy na danom úseku.“

V podstate to znamená toľko, že hoci na Slovensku máme silný analytický tím s podporou ministra financií, NDS a ministerstvo dopravy plánujú cesty po starom, len aby sa niečo stavalo.

Keďže ministerstvo momentálne riadi Most-Híd, je pravdepodobné, že viac ako presné dáta ho zaujíma, aby sa strana mala pred parlamentnými voľbami v roku 2020 voličom na južnom Slovensku čím pochváliť.

Druhú zlú správu priniesol nový viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. V rozhovore pre N spochybnil vládou živený mýtus, že diaľnice sa u nás nestavajú, lebo chýbajú peniaze.

„My sme vyčíslili, že ak vláda dodrží svoje ciele, potom bez toho, aby bola dlhová brzda limitujúcim faktorom, je k dispozícii 9 miliárd eur,“ povedal o záveroch Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ako príčinu pomalej výstavby označil „nejaké iné dôvody“. Ilustroval ich na stavbe obchvatu Bratislavy. „Koľko kilometrov máme už postavených? Žiadne. Vtedy argumentovali: prečo sa na tento projekt pozerá tím hodnoty za peniaze, oddiali sa tým štart a nie je rovnocenná alternatíva stavať zo štátnych a z PPP, pretože z PPP môžeme stavať ihneď. Teraz vidno, že najväčšia priorita bola vykúpiť pozemky, ale potom ten proces už nefunguje.“

Široko uznávaný ekonóm Ódor je presvedčený, že naším problémom je plánovanie a manažovanie výstavby. Pohľad na prípravu cesty pri Lučenci mu dáva za pravdu.

Jednou vetou:

4. Robert Fico nehovorí jasné nie kandidatúre na predsedu Ústavného súdu a vyhol sa priamej otázke, či bude lídrom Smeru do volieb v roku 2020, jeho ambíciou je vyhrať ďalšie voľby.

5. Most-Híd nepovažuje za správne hovoriť o strope veku odchodu do dôchodku, po republikovej rade o tom informoval predseda strany Béla Bugár.

6. Polícia ukončila vyšetrovanie prípadu korupcie starostu bratislavskej Devínskej Novej Vsi Milana J., spis predložili prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry s návrhom na podanie obžaloby, prokurátor zatiaľ študuje spis.

7. Do pol roka by mali zmeny k policajnej inšpekcii schvaľovať poslanci v parlamente, povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, rokovania o inšpekcii sa podľa nej pohli dopredu.

8. Slovenská republika by sa mala odvolať voči verdiktu Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu, na ktorom uspeli poisťovne Dôvera a Union, z ktorého vyplýva, že všetky zdravotné poisťovne majú mať rovnaké podmienky na podnikanie, povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

9. Vláda má pripravených približne 100 nových investičných projektov v objeme päť miliárd eur, z toho 80 je už na spadnutie, povedal v relácii TA3 poslanec Ján Podmanický (Smer-SD), veľké investície prídu podľa neho aj do menej rozvinutých regiónov Slovenska.

10. Južný obchvat Trnavy nezačnú stavať skôr ako o tri roky, o začiatku výstavby sa pritom hovorilo ešte v roku 2016, keď samospráva dostala aj prísľub od vlády.

Zaujímavé články:

Komunistom dokážem odpustiť veľa vecí. Čo im však odpustiť nemôžem, je to, že ma pripravili o normálny vzťah medzi otcom a synom. To sa odpustiť nedá.

Eugen Korda o februári 1948 a otcovom väzení. (tyzden.sk)

 

Ak bude Robert Fico kandidovať za ústavného sudcu, prezident nebude mať šancu ho nevymenovať. Sklamaním však bude, ak z neho spraví aj predsedu Ústavného súdu.

Ivan Trimaj v rozhovore s Veronikou Prušovou o Ficovi na Ústavnom súde. (dennikn.sk)

Zatiaľ čo veľká časť odbornej a angažovanej verejnosti jančí pri myšlienke, že premiér sa plynulo presunie na Ústavný súd – asi chcú týmito mexickými vlnami nápadu zabrániť ešte skôr, než ho ktokoľvek vysloví – samotný Fico nás stihol upozorniť, že zvyšovanie kritérií na ústavných sudcov môže mať nástrahy.

Zuzana Kepplová o Ústavnom súde. (sme.sk)

Andrej Danko sa zaradil k Mečiarovi a Ľuptákovi – svojím pôsobením v koalícii a pôsobením svojich nominantov vo vláde a na ministerstve obrany fakticky predlžuje životnosť „ruského variantu“ v slovenskej politike.

Marián Leško o hrozbe SNS na obrane. (etrend.sk)

Citát dňa:

Ak kandidovať nebude, je na nás mnohých, aktívnych zástancoch hodnôt vyspelej a demokratickej spoločnosti, aby sme Slovensko, bez krokov späť, ďalej rozvíjali.

Robert Mistrík v odpovedi na otázku, či bude kandidátom SaS na prezidenta

FB status:

Kedysi sme mali v televízii mečiarizmus, teraz sa nám medzi športovými komentátormi RTVS šíri merčiakizmus. Je to forma informačného exhibicionizmu prejavujúca sa čo najväčšou frekvenciou poskytovaných informácií, z ktorých veľká časť je nadbytočná a nerelevantná pre aktuálne dianie na obrazovke. Jeho nositelia sa často tak zamerajú na produkciu informačnej vaty, že im dianie na obrazovke uniká, prípadne ich až obťažuje.
Túto olympiádu „je suis Eurosport“. #koncesionár

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie