Denník N

Nový šéf ČSSD sa kamaráti s Dankom, spolu chcú zlepšovať vzťahy s Ruskom

Jan Hamáček ešte ako predseda parlamentu so svojím slovenským kolegom Andrejom Dankom. Foto – tasr
Jan Hamáček ešte ako predseda parlamentu so svojím slovenským kolegom Andrejom Dankom. Foto – tasr

Česká sociálna demokracia si zvolila za nového lídra Jana Hamáčka. Najradšej by išiel do vlády s Babišom, no bez Babiša.

Cez víkend si českí sociálni demokrati zvolili čiastočne nové vedenie strany. Hlavnými kandidátmi na post predsedu strany boli bývalý juhočeský krajský predseda Jiří Zimola a podpredseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček, ktorý nakoniec presvedčivo medzi delegátmi vyhral.

Ani Zimola však nevyšiel naprázdno – stal sa štatutárnym podpredsedom a tento tandem môže začať začať rokovať o vstupe do vlády s Andrejom Babišom.

Jan Hamáček je považovaný za nenápadného politika bez väčších kontroverzií. Do ČSSD vstúpil v roku 2001 ako 22-ročný, dva roky predtým bol členom mládežníckej sekcie. V rokoch 2005-2006 bol poradcom pre zahraničie vtedajšieho premiéra Jiřího Paroubka. Do parlamentu sa potom už dostal na kandidátke ČSSD ľahko a jeho kariéra už len napredovala.

Stal sa hlavným volebným manažérom strany, ktorá vyhrala tak tesne, až skončila v opozícii. Hamáček sa venoval armáde ako tieňový minister obrany. A ako vôbec najmladší v histórii (33-ročný) sa stal v roku 2013 predsedom Poslaneckej snemovne.

Dva poháriky slivovice

Okrem iného presadil zákaz podávania a konzumácie alkoholu počas rokovania, pričom onedlho nato musel vysvetľovať, prečo viedol zasadnutie viditeľne podgurážený. Zlú artikuláciu a neschopnosť čítania mien vysvetlil tak, že lieky na bolesť chrbta zapil dvoma pohárikmi slivovice.

Prejavil sa aj svojím odporom k dalajlámovi – v roku 2016 podpísal takzvané Vyhlásenie štyroch najvyšších ústavných činiteľov, ktorí sa oficiálne dištancovali od jeho návštevy v Česku. Kritici to označili za zbytočné a príliš servilné voči komunistickej Číne.

Na Slovensku má Hamáček dobrý vzťah s Andrejom Dankom. Niekoľkokrát sa spolu stretli, naposledy tesne pred októbrovými voľbami v Česku, keď mu Danko ukazoval, ako naňho nadávajú na Facebooku. Na spoločnom výlete do Južnej Kórey vlani Danko povedal, že obaja majú záujem o zlepšenie vzťahov s Ruskom.

Slovenský premiér Robert Fico sa zase zúčastnil na sneme ČSSD, ktoré si vyberalo nového lídra. Vystúpil tam s príhovorom, v ktorom okrem iného povedal, že ak nefunguje bordel, treba vymeniť nie postele, ale ženy.

Rokovanie s Babišom

V čase voľby predsedu ČSSD český premiér v demisii Andrej Babiš večeral s prezidentom Milošom Zemanom. Predseda ANO bol nadšený z nového lídra sociálnych demokratov a okamžite im ponúkol rokovanie o koalícii.

Prezident im to radil už predtým na sneme. Tvrdil, že ak by do vlády nevstúpili, v ďalších voľbách by padli pod hranicu piatich percent. Nemajú však chcieť ministerstvá, ako avizovali straníci počas zjazdu, lebo s pätnástimi poslancami je to podľa neho trochu komické. Premiér v demisii Babiš sociálnym demokratom odkázal, že ministerstvá zdravotníctva či práce mali štyri roky a nič neukázali.

Sociálni demokrati majú podľa prezidenta chcieť námestníkov a odborníkov, niekoho, kto pre ČSSD môže niečo urobiť. V českých médiách však panuje názor, že ak ČSSD vstúpi do vlády a dostane iba kreslá „neviditeľných“ námestníkov, bude to pre stranu likvidujúce.

Prekážka Babiš

Ak zostanú v opozícii, Hamáček si myslí, že pôjdu proti vlastnému programu, „pretože hnutie ANO nám náš program vytunelovalo,“ povedal vo svojom prejave na sneme. A nebudú podľa neho ani totálna opozícia, pretože nebudú môcť hlasovať proti zvyšovaniu dôchodkov či proti rastu minimálnej mzdy. „Budeme v opozícii s Kalouskom, s Fialom. Tí ľudia nás hodia do jedného vreca s nimi. A takto chceme, aby sa nám naši voliči vrátili?“

Veľkou prekážkou možnej novej vládnej koalície je stále postava Andreja Babiša, ktorý je trestne stíhaný za kauzu Čapí hnízdo.

Nový predseda ČSSD Hamáček odmieta byť vo vláde, v ktorej bude niekto trestne stíhaný. Babiš mu však odkázal, že on vo vláde bude.

V podobnom duchu sa niesol aj prejav Miloša Zemana, upozornil delegátov, že Babiš má dvoch ďalších partnerov, ktorí mu bohato stačia na to, aby mali väčšinu v Poslaneckej snemovni.

Myslel tým komunistov a xenofóbne hnutie Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru. Tí sú dokonca ochotní podporiť aj menšinovú Babišovu vládu. V prvom kole hlasovania o dôvere sa však nepodarilo pozbierať potrebných 101 hlasov.

Teraz najčítanejšie