Denník N

Zahraniční manažéri chcú prísť do Nitry bývať rovno s kufríkom, ďalší mieria do ubytovní, hovorí šéf realitky

Juraj Šimeg, majiteľ nitrianskej realitnej kancelárie. Foto N - Tomáš Benedikovič
Juraj Šimeg, majiteľ nitrianskej realitnej kancelárie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Automobilka Jaguar zmenila nitriansky trh s realitami a mení aj tvár mesta, hovorí majiteľ Nitrianskej realitnej kancelárie Juraj Šimeg.

Odkedy do Nitry zamierila automobilka Jaguar Land Rover, ukazujú makléri Nitrianskej realitnej kancelárie byty na prenájom manažérom zo Španielska, Británie a často aj z Poľska. Ľudia na nižších pracovných pozíciách sa v Nitre skôr sústreďujú v ubytovniach. Juraj Šimeg hovorí aj:

  • ako sa v Nitre staršie rodinné domy prerábajú na ubytovne,
  • ako ochotne prenajímajú domáci byty zahraničným pracovníkom,
  • aké sú s nimi reálne skúsenosti, 
  • ako zdraželi nitrianske nehnuteľnosti a kto na tom najviac získal. 

Akí zahraniční pracovníci majú najväčší záujem o prenájom bytov v Nitrianskom kraji? 

Zatiaľ prevažujú zahraniční pracovníci na vyšších pracovných pozíciách. V poslednom období sme ubytovali Britov, dvaja si zobrali jeden rodinný dom. Jeden si dokonca zobral celý rodinný dom sám. Bolo to v dobrej lokalite, kde sa ceny nájmov pohybujú na úrovni okolo 1000 – 1200 eur mesačne. Z toho môžeme dedukovať, že ide o ľudí na vyšších pracovných pozíciách.

Zjavne ide o ľudí pre priemyselný park, v ktorom bude vyrábať Jaguar Land Rover, ale napríklad aj španielsky Gestamp (výrobca dielcov do áut). Hľadáte bývanie najčastejšie pre Britov?

Ide hlavne o Španielov, Poliakov, Britov. Pre každého z nich sme hľadali dvoj- až trojizbové byty.

Politici hovoria, že je problém nájsť ľudí na nižšie pracovné pozície. Takých neevidujete? 

Nehovorím, že ich tu nevidíme, ale slabšie zarábajúci do takýchto domov väčšinou nepôjdu. Skôr realitné kancelárie obchádzajú, smerujú po vlastnej ceste do ubytovne.

Juraj Šimeg (1987)

Narodil sa v Nových Zámkoch, vyštudoval Gymnázium v Šuranoch. Dva roky pôsobil na pozícií Regional Training Manager a 5 rokov na pozícii Sale Manager v medzinárodnej obchodnej spoločnosti Zepter. Päť rokov sa venuje realitnej činnosti v Nitrianskej realitnej kancelárií. Od novembra 2016 je majiteľom spoločnosti Nitrianska realitná kancelária, s. r. o.

Evidujete problém s čiernym trhom? Že sa päť-šesť ľudí ubytuje v jednom byte bez zmluvy?

Naši klienti v Nitre sú veľké firmy a ich vyššie postavení zamestnanci, títo si toto nemôžu dovoliť. Pri ubytovaní ľudí zo zahraničia si preverujeme všetky možné dostupné informácie, aby celý proces nájmu prebehol bez komplikácií. Sú to klienti, ktorí sú riadne evidovaní na úradoch.

Doteraz ste neubytovali nikoho, o kom by sa dalo povedať, že je zo zahraničia a nepatrí medzi riadiacich pracovníkov?

Áno, ale nie pre nitriansky priemyselný park. V Šali sme mali skúsenosti s ubytovaním Bulharov, Srbov aj Grékov. Boli ubytovaní po 5 – 6 ľudí v jednom byte. Tiež sme tam preverovali všetky doklady a povolenia.

Ich agentúry riešili ubytovanie cez vás?

Aj agentúry, ale stalo sa, že aj vedúci partie hľadali ubytovanie pre svojich ľudí. Boli situácie, keď do Šale prišlo 30 Bulharov, tak sme ich umiestnili. Vznikol tam raz aj problém, pretože fajčili v byte, vnútri bol hluk a podobne. Napokon sme s nimi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jaguar pri Nitre

Rozhovory

Teraz najčítanejšie