Denník N

V Poľsku smog prekračuje aj päťsto percent. Slovensko kráča rovnakou cestou, len sa o tom ešte nevie

Dusíme sa, znela kampaň poľskej odnože Greenpeace, ktorá upozorňovala na smog v Krakove. Situácia sa v meste zlepšila. Foto - Flickr/Greenpeace Polska
Dusíme sa, znela kampaň poľskej odnože Greenpeace, ktorá upozorňovala na smog v Krakove. Situácia sa v meste zlepšila. Foto – Flickr/Greenpeace Polska

V Poľsku sa problém smogu zhoršuje. Vládny PiS podporuje uhoľné bane a vykurovanie uhlím.

Presne pred rokom Slovensko a Poľsko zasiahol obrovský smog. V Poľsku bol natoľko veľký, že obrázky z podkrakovskej dediny Skala sa dostali aj na titulky svetových médií, vrátane Financial Times.

Ale aj na Slovensku bolo znečistenie ovzdušia najväčšie za posledných 10 rokov a vláda začala konať. Čo sa za rok zmenilo a aké sú vyhliadky na prekonanie smogu a slovensko-poľsku spoluprácu v tejto veci?

Problém kúrenia

Ako je na tom dnešné Poľsko? Ako kde. Čím idete ďalej na sever, tým je vzduch čistejší. Pri Baltickom mori sa číremu ovzdušiu môžete tešiť celý rok. Situácia je najhoršia na juhu krajiny, blízko slovenských a českých hraníc, najmä v Malopoľskom, Podkarpatskom a Sliezskom vojvodstve.

Na rozdiel od Slovenska nie sú hlavným zdrojom smogu autá a priemysel, ale vykurovanie. V Poľsku je drahý plyn a vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) rôznymi spôsobmi podporuje stratové sliezske baníctvo.

Práve preto väčšina individuálnych bytov je vykurovaná uhlím, ktoré sa spaľuje často v starých, neekologických kotloch. Od roku 2013 samosprávy rôzne podporujú likvidáciu starých kotlov a publikujú optimistické správy, koľko sa toho podarilo vymeniť na ekologickejšie vykurovanie.

Je to však márne. Ako uviedol Andrzej Guła, predseda Krakovskej smogovej výstrahy, v Malopoľskom vojvodstve sa vďaka dotáciám podarilo vymeniť asi 3-tisíc kotlov za nové, ekologické. V tom istom čase však pribudlo 13-tisíc nových uhoľných kotlov starej generácie, v ktorých sa dá kúriť odpadom. A identická situácia je takmer v celom Poľsku.

Slovensko v tomto kráča poľskou cestou. Je teraz v tom istom momente, v akom bolo Poľsko okolo roku 2000, keď sa problém so smogom len začínal a ľudia si ho vôbec neuvedomovali.

Podiel vykurovania uhlím a drevom na Slovensku každoročne stúpa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie