Denník N

Stáva sa zo Sýrie Putinov Afganistan? Médiá stále pátrajú, koľko Rusov zahynulo po americkom útoku

Masívne ruské straty v Sýrii ukazujú na novú fázu v sedemročnej občianskej vojne: všetci bojujú proti všetkým a riešenie je v nedohľadne.

Necelý mesiac pred prezidentskými voľbami sa ruské médiá stále snažia vypátrať, čo presne sa stalo 7. februára pri sýrskom meste Dajr az-Zaur. Na severovýchode Sýrie údajne zomreli mnohí ruskí žoldnieri, keď sa pokúšali zaútočiť na základňu a rafinériu, ktorú mali pod kontrolou jednotky pod vedením Spojených štátov.

Čísla obetí sa líšia od päť cez niekoľko desiatok až po stovky. 

Kremeľ najprv nechcel správy o mŕtvych ruských vojakoch po americkom útoku vôbec komentovať. Potom pripustil, že pri ňom zomrelo päť žoldnierov bojujúcich na kontrakt pre súkromnú spoločnosť. Čísla obetí sú však podľa svetových aj ruských médií oveľa vyššie.

50 a vyššie

Najnovšie v pondelok ruský denník Vedomosti napísal, že v Sýrii počas amerického náletu zomrelo najmenej 50 ruských žoldnierov, ktorí podpísali kontrakt pre súkromnú spoločnosť Vagner. Aj preto sa im hovorí Vagnerovci. Medzi obeťami by mali byť tiež občania ukrajinskej národnosti.

Podľa ruských novín sa nedá vylúčiť, že obetí môže byť nakoniec až sto. S takým číslom vyšiel po útoku aj Pentagón, ako pripomína ruský server Meduza.

Zdroje svetovej agentúry Reuters hovoria dokonca až o tristo mŕtvych či zranených Rusoch.

Celková bilancia ruských obetí od vstupu do vojny v Sýrii na strane Baššára Asada v septembri 2015 je pritom 44. Správy o takom vysokom počte ruských obetí sú pre Kremeľ, ktorý koncom minulého roka oznámil odchod zo Sýrie, veľmi nepríjemné.

„Čo tam bránime? Ropnú žilu pre Putina,“ citovala ruská televízia Dožď v reportáži príbuzných mŕtvych vojakov, no rovnako sa v nej pýtala, či tam bojujú proti teroristom, ako vykresľuje Kremeľ, alebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vojna v Sýrii

Teraz najčítanejšie