Denník N

Newsfilter: Teraz sa začne ozajstný boj o marihuanu a o civilizačný pokrok

Rok 2012, bojovník proti drogám Zelník vedľa svojho šéfa Slotu. Foto – TASR
Rok 2012, bojovník proti drogám Zelník vedľa svojho šéfa Slotu. Foto – TASR

1. Dekriminalizácia drog ide do vlády, SNS do boja 2. Slovensko možno tiež čaká smogová rana 3. SaS ponúkla vynovenú Agendu 2020, je hlavne pre firmy + krátke správy, Shooty a MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Dekriminalizácia drog ide do vlády, SNS do boja

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dokonala dielo, ktoré by mohlo posunúť Slovensko medzi civilizované krajiny, kde sa nechodí do väzenia hoci aj za jeden joint. Navrhla, napísala a bez väčších zásahov posunula na pripomienkové konanie návrh zákona, vďaka ktorému tu s prižmúrenými očami budeme môcť hovoriť o dekriminalizácii marihuany (a malého množstva iných drog). No v momente, keď svoj návrh posunula do vlády, jej koaličný partner buchol do stola. SNS žiadnu dekriminalizáciu nepodporí. SNS verí, že naše deti najlepšie ochráni pred drogami tak, že zopár z nich zavrie do väzenia alebo im dá podmienku.

SNS ako vždy prvoplánová. „Prísny zákon je vyhovujúci. Drogy sú obrovským rizikom pre spoločnosť. Je našou povinnosťou chrániť všetkých, najmä mladých ľudí,“ dušoval sa dnes poslanec SNS Štefan Zelník. Jeho kolega Tibor Bernaťák mal v súvislosti s návrhom výhradu konkrétne k heroínu a ku kokaínu, ale či to znamená, že marihuana cez SNS prejde, nevieme. Napokon obaja budú mať k tomu zajtra tlačovku. Dovtedy si snáď SNS ujasní, ktoré drogy jej prekážajú.

Strana Naliateho Slotu. Napokon, ak by dekriminalizácia padla na SNS, bolo by to symptomatické. Kým Slovensko túto tému ignoruje, svet sa pod váhou argumentov za pragmatickú drogovú politiku zásadne zmenil. Teraz sa po rokoch našla aj u nás sila schopná túto tému nielen otvoriť pred voľbami (ako SaS), ale aj zhmotniť do zákona a predložiť na hlasovanie. Problém je, že Lucia Žitňanská je ministerkou aj vďaka SNS, pri ktorej argumenty nehrajú žiadnu úlohu. Navyše je to strana, ktorú viac ako desať rokov viedol ikonický opilec (ktorému taký Zelník robil roky podržtašku aj roztlieskavača). Zelníkovi a SNS je z duše jedno, či vaše deti pijú, fetujú alebo jedia náplne do umývačky riadu, majú svoje dogmy a tých sa držia. A kým sú vo vláde, civilizačný pokrok musí počkať.

2. Slovensko možno tiež čaká smogová rana

V týchto dňoch si majú dávať pozor obyvatelia Nitry. Znečistenie vzduchu prachovými časticami tam dosiahlo takú úroveň, že úrad vyzval obyvateľov na „obmedzovanie úletov znečisťujúcich látok do ovzdušia“. V januári počúvali varovania obyvatelia Jelšavy. Smogová výstraha tretieho stupňa hovorila, aby čo najmenej vetrali, podľa možnosti nevychádzali von a keď, tak aby rozhodne nešportovali. Minulý týždeň zase SHMÚ varoval Martin, Žilinu a Vrútky  pred vysokými emisiami PM10 z vykurovania pevným palivom.

Po tom, čo sa Slovensko očistilo od socialistických komínov a celé roky vykazovalo zlepšovanie v ekologických parametroch, sú správy o návrate smogu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Dekriminalizácia marihuany

Newsfilter

Teraz najčítanejšie