Denník N

Moderátor Martin Veselovský z DVTV: Hovorca neodpovedá? Nech si trhne nohou

Martin Veselovský. Foto – DVTV.cz
Martin Veselovský. Foto – DVTV.cz

Kým sa ráno nehanbíte sami pred sebou za to, akú robíte žurnalistiku, môžete spokojne robiť ďalej novinárčinu, hovorí novinár Veselovský, ktorý po odchode z Českej televízie robí rozhovory v súkromnej DVTV.

Martin Veselovský (45) je jedným z najoceňovanejších českých moderátorov politických debát. Uvádza ich v súkromnej internetovej televízii DVTV. V rozhovore hovorí:

  • ako reagovať na vyhrážky a nezmyselné podmienky, ktoré si kladú politici,
  • ako reaguje na poznámky, že pracuje v médiu miliardára Bakalu,
  • o tlaku politikov na verejnoprávne médiá,
  • prečo by nikdy nepozval do relácie Jiřího Kajínka,
  • ako je to s objektivitou v médiách,
  • o tom, aký význam pripisuje hovorcovi prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi.

Ako často vám odchádzajú politici zo štúdia, ako to nedávno predviedol senátor z bývalej strany Miloša Zemana, pán Jan Veleba, nervózny z otázok o financovaní Zemanovej prezidentskej kampane?

To sa nestáva. Ja si dokonca myslím, že sa mi to, ani v iných médiách, nikdy predtým nestalo.

No nevyzerali ste prekvapene, keď vstal a odišiel.

Prekvapený som bol, no keďže je to neštandardná situácia, treba zachovať pokoj. Najmä jej dať koniec, nemôže sa to skončiť len tým, že respondent odíde. Preto som ešte po jeho odchode dodal vetu, že nepadla odpoveď na moju otázku, či Strana práv občanov poslala, alebo neposlala dar prezidentskej kampani Miloša Zemana.

Má novinár v takejto situácii politika zdržiavať, snažiť sa nájsť zmier?

Určite nie. Neviem, ako by sa mi to mohlo podariť. Chcel odísť, bol to jeho problém. Ak by sa mi aj počas debaty niekto z politikov vyhrážal odchodom z relácie, nezmiernil by som, skôr by som docielil presne opačnú reakciu. Povedal by som mu – tak bežte. Kto ide do mojej diskusie, akceptuje okruhy, teda to, o čom budeme hovoriť, aj formát, teda že on je respondentom a ja sa pýtam. Keď sa mu to počas rozhovoru prestane páčiť a začne hroziť odchodom, tak nech pokojne ide.

Video: Senátor Veleba odchádza zo štúdia DVTV

Akí sú moderátori politických debát v Česku? Ustupujú politikom alebo naopak, sú na nich tvrdí?

Necítim sa úplne komfortne v tom, aby som hodnotil svojich kolegov. Nie je to úplne na mieste. Na začiatku 90. rokov sa v debatách v Českej televízii, možno ešte aj v Československej televízii, roznášalo pivo. Normálne chodila servírka a roznášala politikom nápoje. To zrejme o prístupe novinárov k hosťom niečo hovorí. Odvtedy sa politické debaty určite posunuli. Ja robím debaty od roku 2001 a najlepšie môžem posun opísať na sebe.

Tak to skúste.

Zostarol som a prestal som sa báť klásť otázky o nepríjemných veciach. A prestal som sa báť trvať na odpovedi na svoju otázku, ak som presvedčený, že tá otázka má byť položená a ja na ňu mám dostať odpoveď. Stal som sa neústupnejším, ale zároveň aj pokojnejším. Pamätám si časy, keď som v Českom rozhlase robil Dvadsať minút Radiožurnálu. Vtedy som mal tendenciu veľmi tlačiť na pílu, chcel som sa z bodu A do bodu B dostať extrémne rýchlo. Zväčša som dosiahol len to, že sa respondent uzavrel. Až neskôr som zistil, že z bodu A do bodu B sa dá dostať aj menšou odbočkou. Ale vtedy zväčša dosiahnem viac.

Dozreli moderátori politických debát?

Jasné. Ja mám 45 rokov.  Politici, ktorí prichádzajú do môjho štúdia, sú často v podobnom veku, veľa z nich je mladších. To hrá rolu. Keď som mal 28 rokov a prišiel do debaty starší, 55-ročný pán alebo dáma, ktorí sa politikou zaoberali dlhé roky, ten nepomer bolo cítiť. Pozerali sa na 28-ročného zobáka s výrazom: „Čo už len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie