Denník N

Olympijský newsfilter: Peter Hochschorner sa pustil do politikov, hoci tí dali športu šancu sa zmeniť

Peter Hochschorner preberá od prezidenta Ivana Gašparoviča Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy a rozvoj v oblasti športu a šírenie dobrého mena v SR a zahraničí 7. januára 2010. Foto – TASR
Peter Hochschorner preberá od prezidenta Ivana Gašparoviča Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy a rozvoj v oblasti športu a šírenie dobrého mena v SR a zahraničí 7. januára 2010. Foto – TASR

1. Zaslúžime si Nasťu? 2. šance zmiešanej štafety, 3. výsledky našich, 4. program nazajtra + jednou vetou, foto dňa, status dňa a medailová bilancia.

1. Veci v športe sa začínajú meniť

Keď príde veľký úspech slovenského športu, novinári obvolávajú ostatných úspešných športovcov, aby pozbierali gratulácie. Tak to bolo aj po tom, ako Anastasia Kuzminová v sobotu získala zlato na 12,5 km trati.

Od drvivej väčšiny sa gratulácií a prejavených emócií aj dočkali. U jedného respondenta však emócia bola nie pozitívna, ale výrazne negatívna. Nieže by to Nasti neprial:

„Slovensko nie je hodné takej športovkyne a úspešnej olympioničky,“ povedal pre agentúru SITA Peter Hochschorner, štvornásobný olympijský medailista v deblkanoe (3-0-1).

„Naši politici nás, športovcov, poznajú iba vtedy, keď sa nám darí, keď sa môžu s nami po nejakom veľkom úspechu odfotiť. Ale inak sa o nás nezaujímajú. Zažili sme to v živote mnohokrát; viem, o čom hovorím.“

Dokonca povedal aj to, že Kuzminová by urobila lepšie, keby zostala v Rusku. „Určite by za úspechy dostala oveľa viac peňazí, ako dostane u nás.“

Napokon však priznal, že jeho kritické komentáre môžu mať aj iný dôvod – sklamanie. Disciplína, v ktorej s bratom získal štyri medaily, už na olympiáde v Tokiu 2020 nebude.

„Prišli sme o disciplínu, v ktorej sme boli najlepší na svete, a nikoho to netrápi,“ uzavrel.

Nie všetko sedí

Hochschornerove vyjadrenia mali veľký ohlas, no niektoré treba uviesť na pravú mieru. V jednom však má pravdu – politici sa radi s medailistami odfotia a tým sa to väčšinou aj končí.

Športové zväzy sa však automaticky nedajú spájať s politikou, keďže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

Olympijský newsfilter

Zimné olympijské hry

Teraz najčítanejšie