Denník N

Olympijský newsfilter: Peter Hochschorner sa pustil do politikov, hoci tí dali športu šancu sa zmeniť

Peter Hochschorner preberá od prezidenta Ivana Gašparoviča Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy a rozvoj v oblasti športu a šírenie dobrého mena v SR a zahraničí 7. januára 2010. Foto – TASR
Peter Hochschorner preberá od prezidenta Ivana Gašparoviča Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy a rozvoj v oblasti športu a šírenie dobrého mena v SR a zahraničí 7. januára 2010. Foto – TASR

1. Zaslúžime si Nasťu? 2. šance zmiešanej štafety, 3. výsledky našich, 4. program nazajtra + jednou vetou, foto dňa, status dňa a medailová bilancia.

1. Veci v športe sa začínajú meniť

Keď príde veľký úspech slovenského športu, novinári obvolávajú ostatných úspešných športovcov, aby pozbierali gratulácie. Tak to bolo aj po tom, ako Anastasia Kuzminová v sobotu získala zlato na 12,5 km trati.

Od drvivej väčšiny sa gratulácií a prejavených emócií aj dočkali. U jedného respondenta však emócia bola nie pozitívna, ale výrazne negatívna. Nieže by to Nasti neprial:

„Slovensko nie je hodné takej športovkyne a úspešnej olympioničky,“ povedal pre agentúru SITA Peter Hochschorner, štvornásobný olympijský medailista v deblkanoe (3-0-1).

„Naši politici nás, športovcov, poznajú iba vtedy, keď sa nám darí, keď sa môžu s nami po nejakom veľkom úspechu odfotiť. Ale inak sa o nás nezaujímajú. Zažili sme to v živote mnohokrát; viem, o čom hovorím.“

Dokonca povedal aj to, že Kuzminová by urobila lepšie, keby zostala v Rusku. „Určite by za úspechy dostala oveľa viac peňazí, ako dostane u nás.“

Napokon však priznal, že jeho kritické komentáre môžu mať aj iný dôvod – sklamanie. Disciplína, v ktorej s bratom získal štyri medaily, už na olympiáde v Tokiu 2020 nebude.

„Prišli sme o disciplínu, v ktorej sme boli najlepší na svete, a nikoho to netrápi,“ uzavrel.

Nie všetko sedí

Hochschornerove vyjadrenia mali veľký ohlas, no niektoré treba uviesť na pravú mieru. V jednom však má pravdu – politici sa radi s medailistami odfotia a tým sa to väčšinou aj končí.

Športové zväzy sa však automaticky nedajú spájať s politikou, keďže ide o samostatné združenia ľudí, ktoré sa riadia samy a štát ich reguluje legislatívou.

Pokiaľ ide o legislatívu, už viac ako dva roky máme nový zákon o športe, ktorý síce nie je dokonalý, ale dramaticky mení finančné podmienky v našom športe.

Zväzy už teraz dostávajú aj dvojnásobne viac peňazí ako predtým. Do roku 2020 sa to bude postupne zvyšovať, keďže výnosy zo štátnych lotérií sa presúvajú do športu.

Navyše sa zrušil systém netransparentných dotácií a peniaze zväzy dostávajú podľa vzorca na základe úspešnosti, veľkosti a ďalších mnohých kritérií. Už to teda nie je o tom, kto má aké kontakty na ministerstve.

K zmenám prichádza vo viacerých zväzoch, aj keď potichu. Veľký progres zaznamenal futbalový a na dobrú cestu sa vydal aj hokejový. Všetko to však zatieňujú vzťahové problémy, napríklad u lyžiarov či cyklistov.

Nasti by v Rusku nebolo lepšie: Aj keby sa v Rusku možno mala lepšie po finančnej stránke, Rusi ju vyhnali sami, ten príbeh je notoricky známy. A ktovie, či by na tejto olympiáde ako Ruska vôbec bola, alebo by zostala doma s dopingovými podozreniami ako jej brat.

Zamyslenie na záver: To, čo sa deje v športových zväzoch, je odrazom toho, čo sa deje v spoločnosti. Ak je to v športe lepšie ako v spoločnosti, je veľká pravdepodobnosť, že ide o krajinu s autoritárskym režimom. Vyberte si sami.

2. Zmiešaná štafeta: ak nie teraz, tak už nikdy

Píše Matúš Demiger, redaktor Denníka N.

Keď slovenské médiá predstavovali naše medailové nádeje, triafali skôr na istotu. Popri Kuzminovej a Vlhovej spomínali najčastejšie zotavujúcu sa Velez-Zuzulovú a tím slalomárov.

Tí vlani napriek všetkým predpokladom získali na svetovom šampionáte striebro. Individuálna kvalita ženských reprezentantiek bola taká veľká, že stačila aj malá pomoc od Mateja Falata.

Teraz je v rovnakej pozícii zmiešaný biatlonový tím, ktorý sa v utorok o 12.15 predstaví v olympijskom mixe.

Po absolvovaní všetkých individuálnych pretekov v Pjongčangu je zrejmé, že priepasť medzi ženskou a mužskou polovicou tímu ešte narástla.

Výhodou slovenského tímu bude, že ak Fialková s Kuzminovou potvrdia predpoklady, budú odovzdávať štafetu na niektorej z popredných priečok. Vtedy bude aj motivácia mužských reprezentantov úplne iná. Matej Kazár a Martin Otčenáš sa nebudú musieť predierať z konca štartového poľa, ako to bolo v ostatných doterajších individuálnych pretekoch v Pjongčangu.

V tejto sezóne biatlonisti zažili zatiaľ jedinú zmiešanú štafetu – vo švédskom Östersunde zvíťazili Nóri pred Talianmi a Nemcami. Slováci Fialková – Kuzminová – Hasilla – Kazár prišli do cieľa na štvrtom mieste. Rovnaké umiestnenie vybojovali aj pred štyrmi rokmi v Soči, keď im k tomu pomohla diskvalifikácia Rusov a Nemcov pre dopingové prehrešky. V roku 2010 vo Vancouveri zmiešané štafety neštartovali.

Oproti slalomu je však v biatlone omnoho kvalitnejšia konkurencia. Olympijskí víťazi Nóri majú príjemné starosti a jeden z hviezdnej trojice Emil H. Svendsen, Johannes T. Bø a Tarjei Bø sa do zostavy ani nedostane.

Nemecko je schopné postaviť aj tri tímy bojujúce o medailu a Švédi majú vyrovnaný a dobre strieľajúci tím na čele s mladou hviezdou Hannou Öbergovou. Tradične silní sú v štafetách Česi, a aj keď nastúpia bez Gabriely Koukalovej, z Pjongčangu už majú dve individuálne medaily. Podobne sú na tom aj Taliani a rátať treba aj s Francúzmi, ktorí sa budú spoliehať na genialitu Martina Fourcada.

Štvrté miesto z novembrového Östersundu je dôkazom, že keď je tím v pohode, má šancu zdolať aj silnejšie reprezentácie. Štafety sú špecifické tým, že po nepresných výstreloch môžu pretekári použiť rezervné náboje. Rozdiely medzi dobrými a zlými strelcami teda nie sú také veľké ako v iných biatlonových disciplínach.

3. Ako sa dnes darilo slovenskému tímu

  • Snoubordistka Klaudia Medlová nepostúpila do finále súťaže Big Air, so ziskom 50,50 bodu obsadila až 23. miesto a do elitnej dvanástky sa nezmestila.
  • Krasokorčuliarsky pár Lucie Myslivečková a Lukáš Csölley obsadili 19. miesto v krátkom programe tanečných párov a predstaví sa tak aj v utorňajších voľných jazdách.

4. Program slovenského tímu nazajtra

  • 2.00 – Krasokorčuľovanie (tanečné páry): voľné tance Myslivečková, Csölley
  • 4.10 – Hokej – kvalifikácia do play-off: Slovensko – USA
  • 12.15 – Biatlon – zmiešaná štafeta

Kompletný program olympiády nájdete tu.

Jednou vetou:

  1. Športový arbitrážny súd začal konanie voči Alexandrovi Krušelnickému z tímu Olympijských športovcov z Ruska, reprezentant v curlingu mal v Pjongčangu pozitívny dopingový test.
  2. Alpská kombinácia žien sa namiesto piatka uskutoční vo štvrtok, Medzinárodný olympijský výbor súhlasil s preložením súťaže vzhľadom na nepriaznivú predpoveď počasia.
  3. Americkí hokejisti sa obávajú norovírusu, preto po zápasoch nepodajú súperom (v utorok Slovákom) ruku, pozdravia ich len „pästičkou“.
  4. Na olympiáde štartuje iba jeden športovec narodený v New Yorku, je ním slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová.
  5. Lyžiar Mathieu Faivre musel opustiť francúzsky tím po nevhodných komentároch na adresu svojich úspešnejších reprezentačných kolegov, priateľ americkej lyžiarky Mikaely Shiffrinovej sa tak nezúčastní ani na tímovej súťaži v slalome.
  6. Najsledovanejším podujatím z olympiády u nás bol zatiaľ hokej medzi Slovenskom a Slovinskom, ktorý si pozrelo 1,010 milióna ľudí v cieľovej skupine 12-54. Zlaté víkendové preteky Anastasie Kuzminovej sledovalo 731-tisíc divákov.

Status dňa:

Foto dňa:

Anastasia Kuzminová so svojimi medailami. Foto – TASR

Medailová bilancia:

Krajina ZLATO STRIEBRO BRONZ Spolu
Nórsko 11 9 8 28
Nemecko 10 6 4 20
Kanada 6 5 6 17
Holandsko 6 5 2 13
USA 5 3 2 10
Švédsko 4 3 0 7
Francúzsko 4 2 4 10
Rakúsko 4 2 4 10
Kórejská republika 3 2 2 7
Japonsko 2 5 3 10
Švajčiarsko 2 4 1 7
Taliansko 2 1 3 6
Česko 1 2 3 6
Slovensko 1 2 0 3
Bielorusko 1 1 0 2
Veľká Británia 1 0 3 4
Poľsko 1 0 1 2
Ukrajina 1 0 0 1
Čína 0 5 2 7
OŠR 0 3 8 11
Austrália 0 2 1 3
Slovinsko 0 1 0 1
Fínsko 0 0 3 3
Španielsko 0 0 2 2
Kazachstan 0 0 1 1
Lichtenštajnsko 0 0 1 1
Lotyšsko 0 0 1 1

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Olympijský súhrn

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie