Denník N

Žitňanská chce miernejšie tresty za marihuanu aj napriek odporu SNS

Má byť takéto množstvo marihuany trestné? Foto – Fotolia
Má byť takéto množstvo marihuany trestné? Foto – Fotolia

Koaličná SNS odkazuje ministerke spravodlivosti, že tvrdé tresty sú dobré a že je proti dekriminalizácii.

Až doteraz platilo, že žiadna slovenská vláda si netrúfla vôbec rokovať o miernejších trestoch za marihuanu.

Premiér Robert Fico o dekriminalizácii iba hovoril, SaS Richarda Sulíka sa pri krátkom vládnutí témy úplne vzdala a predchádzajúci minister spravodlivosti za Smer, Tomáš Borec, hotovú novelu odložil do šuflíka.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) napísala úplne novú reformu drogovej politiky, o ktorej bude vláda rokovať už túto stredu. Napriek takým ústupkom, že nejde o dekriminalizáciu, ako ju poznáme zo západných krajín, je veľmi pravdepodobné, že jej návrh stroskotá na SNS.

Hoci ministerstvá SNS nemali k zneniu zákona zásadné pripomienky a návrh cez vládu môže prejsť, ťažšie sa mu budú hľadať hlasy v parlamente.

SNS: Nie kokaín ani heroín

„SNS nepodporí predmetný návrh, ktorým by sa dekriminalizovali drogy ako napríklad kokaín alebo heroín. Myslíme si, že dôraz by sa mal klásť na prevenciu,“ tvrdí predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Bernaťák hovorí o tom, že v návrhu je aj malé množstvo heroínu a kokaínu.

Strana SNS zvolala na utorok, iba jeden deň pred rokovaním vlády, brífing s témou: „SNS nesúhlasí s dekriminalizáciou drog“. Na tlačovke vystúpi Bernaťák s poslancom Štefanom Zelníkom a so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Rudolfom Urbanovičom.

Po prípadnom schválení zákona by držanie nepatrného množstva drogy bolo iba priestupok, za ktorý hrozí pokuta. Ak by však niekoho prichytili druhýkrát v tom istom roku, hrozilo by mu už stíhanie a súd.

Nepatrné množstvá sú pre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Dekriminalizácia marihuany

Lucia Žitňanská

Teraz najčítanejšie