Denník N

Boris Valábik: Ramsay mi povedal, že Slováci sú veľmi zlatý národ, ale chcú všetko včera

Boris Valábik. Foto N – Tomáš Benedikovič
Boris Valábik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nový tréner učí hráčov hrať účelne, zodpovedne a obetavo. Aj keď nemáme takú kvalitu ako v minulosti, toto je cesta, ktorá môže byť úspešná, hovorí Valábik.

S Borisom Valábikom sme sa rozprávali pred osemfinálovým zápasom Slovenska s Amerikou. Bývalý hokejový reprezentant hovorí, že bez ohľadu na výsledok utorkového zápasu je jasné, že príchod trénera Ramsayho je pre slovenský hokej pozitívnou zmenou.

Slovenskí hokejisti uhrali v skupine štyri body, chýbal im gól k priamemu postupu do štvrťfinále, no napriek tomu skončili v skupine poslední. Ako zatiaľ hrali z vášho pohľadu?

V prvom rade treba povedať, že všetko by bolo iné, ak by sa hralo inak. Čo chýbalo k tomu, aby sme boli prví? Všetky zápasy boli o gól, dokonca sme hrali lotériu v podobe samostatných nájazdov. To len ukazuje, aký je svetový hokej vyrovnaný. Ak si odmyslíme hráčov z NHL, každý môže vyhrať nad každým. Slovinci vyhrali nad Američanmi, my nad Rusmi. Skupina bola taká prepletená, že rozhodovali maličkosti, jedna malá chyba.

Zatracovať náš tím je z môjho pohľadu nezmysel. Páčilo sa mi, ako chalani bojovali. Hrajú tímovo, nikto sa nepovyšuje. Veľmi sa mi páči, že hrajú zodpovedne, vďaka čomu zatiaľ neutrpeli žiadnu hanbu. Mne osobne sa obetavý výkon, hádzanie sa do striel, povzbudzovanie sa navzájom a vzájomné rady páčia. Ramsay ich tlačí do vzájomnej komunikácie na ľade, čo je ďalší detail, ktorý nebol zvykom.

Craig Ramsay nám po nástupe k reprezentácii povedal, že by chcel vytvoriť systém, ktorý by mohli hrať Slováci roky. Sú podľa vás na správnej ceste?

Určite áno, takáto je cesta svetového hokeja. Keď som sa s trénerom Ramsaym rozprával, on veľmi dobre povedal, že Slováci sú veľmi zlatý národ, ale chcú všetko včera. Fanúšikovia si myslia, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Zimné olympijské hry

Teraz najčítanejšie