Porodila mŕtve dieťa, poslali ju na 30 rokov do väzenia. Tak vyzerá totálny zákaz interrupcií

Od roku 1998 poslali salvádorské súdy za mreže 150 žien na základe prísneho interrupčného zákona. Matky viacerých detí, obete znásilnenia alebo tínedžerky.

Ilustračné foto – AP

Salvádorčanka Theodora Carmen Vásquezová ako 24-ročná mala doma malého syna a bola deväť mesiacov tehotná, keď pocítila hroznú bolesť v bruchu a začala krvácať. Predtým než stratila vedomie, stihla zavolať sanitku. Keď sa v nemocnici prebrala, ležala v posteli, mala na rukách putá a stál pri nej policajt. Oznámil jej, že je podozrivá z vraždy svojho dieťaťa, lebo si sama vyvolala pôrod.

Vásquezovú následne veľmi rýchlo odsúdili na tridsať rokov za vraždu s priťažujúcimi okolnosťami. A to napriek tomu, že závery – ako sa neskôr dokázalo – neodborne vedenej pitvy jej dieťaťa sa nepriklonili ani k teórii vraždy, ani k jej tvrdeniu, že dieťa zomrelo pri pôrode. Každá príčetná obhajoba by sa toho chytila, rovnako ako svedectiev, že žena sa na dieťa tešila a hoci bola chudobná, mala už preň výbavičku. Štátom pridelený advokát však nemal záujem a chcel sa svojej klientky zbaviť. To bolo v roku 2007.

Všetko prebehlo podľa litery salvádorského zákona totálne zakazujúceho interrupcie a jeho extrémneho výkladu, ktorý z umelého potratu podozrieva, obviňuje a napokon zaň aj drakonicky trestá ženy, čo potratili spontánne alebo ich dieťa zomrelo pri pôrode ako v prípade Vásquezovej.

V polovici februára po jedenástich rokoch vo väzení Najvyšší súd uznal, že v jej prípade naozaj neexistuje dostatočný forenzný dôkaz, že dieťa zavraždila, a nariadil jej prepustenie. Je však stále možné, že ju ešte môžu vyšetrovať a prípadne aj stíhať.

To sa stalo v prípade inej salvádorskej ženy, Marie Riverovej. Po prepustení z väzenia, kde si odsedela štyri a pol roka zo štyridsaťročného trestu, prokurátor jej prípad znovu otvoril. Riverová ušla do Švédska, kde dostala azyl.

Vo väzení sa bojuje o život

Medzinárodné a miestne mimovládne organizácie upozorňujú na to, že do pazúrov polície a justície sa pre zákon, ktorý v Salvádore platí od roku 1998, dostávajú hlavne chudobné ženy, často osamelé matky a nezriedka ženy bez vzdelania či dokonca negramotné. Tie si na rozdiel od bohatších žien nemôžu v prípade nechceného tehotenstva dovoliť odcestovať do USA na potratovú kliniku.

Potom naozaj idú na interrupciu na nejaké zakázané a nebezpečné miesto. Ak zákrok prežijú (podľa dostupných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Životy žien

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |