Denník N

Porodila mŕtve dieťa, poslali ju na 30 rokov do väzenia. Tak vyzerá totálny zákaz interrupcií

Ilustračné foto – AP
Ilustračné foto – AP

Od roku 1998 poslali salvádorské súdy za mreže 150 žien na základe prísneho interrupčného zákona. Matky viacerých detí, obete znásilnenia alebo tínedžerky.

Salvádorčanka Theodora Carmen Vásquezová ako 24-ročná mala doma malého syna a bola deväť mesiacov tehotná, keď pocítila hroznú bolesť v bruchu a začala krvácať. Predtým než stratila vedomie, stihla zavolať sanitku. Keď sa v nemocnici prebrala, ležala v posteli, mala na rukách putá a stál pri nej policajt. Oznámil jej, že je podozrivá z vraždy svojho dieťaťa, lebo si sama vyvolala pôrod.

Vásquezovú následne veľmi rýchlo odsúdili na tridsať rokov za vraždu s priťažujúcimi okolnosťami. A to napriek tomu, že závery – ako sa neskôr dokázalo – neodborne vedenej pitvy jej dieťaťa sa nepriklonili ani k teórii vraždy, ani k jej tvrdeniu, že dieťa zomrelo pri pôrode. Každá príčetná obhajoba by sa toho chytila, rovnako ako svedectiev, že žena sa na dieťa tešila a hoci bola chudobná, mala už preň výbavičku. Štátom pridelený advokát však nemal záujem a chcel sa svojej klientky zbaviť. To bolo v roku 2007.

Všetko prebehlo podľa litery salvádorského zákona totálne zakazujúceho interrupcie a jeho extrémneho výkladu, ktorý z umelého potratu podozrieva, obviňuje a napokon zaň aj drakonicky trestá ženy, čo potratili spontánne alebo ich dieťa zomrelo pri pôrode ako v prípade Vásquezovej.

V polovici februára po jedenástich rokoch vo väzení Najvyšší súd uznal, že v jej prípade naozaj neexistuje dostatočný forenzný dôkaz, že dieťa zavraždila, a nariadil jej prepustenie. Je však stále možné, že ju ešte môžu vyšetrovať a prípadne aj stíhať.

To sa stalo v prípade inej salvádorskej ženy, Marie Riverovej. Po prepustení z väzenia, kde si odsedela štyri a pol roka zo štyridsaťročného trestu, prokurátor jej prípad znovu otvoril. Riverová ušla do Švédska, kde dostala azyl.

Vo väzení sa bojuje o život

Medzinárodné a miestne mimovládne organizácie upozorňujú na to, že do pazúrov polície a justície sa pre zákon, ktorý v Salvádore platí od roku 1998, dostávajú hlavne chudobné ženy, často osamelé matky a nezriedka ženy bez vzdelania či dokonca negramotné. Tie si na rozdiel od bohatších žien nemôžu v prípade nechceného tehotenstva dovoliť odcestovať do USA na potratovú kliniku.

Potom naozaj idú na interrupciu na nejaké zakázané a nebezpečné miesto. Ak zákrok prežijú (podľa dostupných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Životy žien

Teraz najčítanejšie