Denník N

Lyžiarka využila dieru v systéme, vďaka ktorej môže ísť na olympiádu každý, kto zvládne stáť na lyžiach

Foto – AP
Foto – AP

Vyštudovala na Harvarde a ako 19-ročná bola spolu s Arnoldom Schwarzeneggerom kandidátkou na guvernérku Kalifornie. Teraz lyžovala na olympiáde, hoci má často problém zostať stáť na lyžiach.

Olympiáda v Pjongčangu dala svetu nového Eddieho Edwardsa, známeho aj pod prezývkou Orol Eddie.

Zatiaľ čo on sa aspoň pokúsil podať svoj najlepší výkon, akrobatická lyžiarka Liz Swaneyová, reprezentujúca Maďarsko, predviedla v disciplíne halfpipe jazdu, ktorú mali televízni komentátori problém okomentovať.

Halfpipe je odvetvím, ktoré rozhodujú dokonale predvedené náročné skoky a triky na U-rampe. Swaneyová sa však počas svojej jazdy len vozila zo strany na stranu a v kvalifikácii skončila suverénne na poslednom 24. mieste.

Získala iba 31,4 bodu, predposledná Kanaďanka Laila Friis-Sallingová dvakrát spadla a aj tak dostala od rozhodcov o 13,6 bodu viac. Swaneyová si však účasťou na olympiáde splnila sen, čo sa jej podarilo vďaka tomu, že objavila dieru v systéme.

Stratégia? Nepadať

„Nedostala som sa do finále, takže som sklamaná. Snažila som sa niekoľko rokov, aby som to dosiahla,“ hovorila Liz Swaneyová v cieli podľa Reuters. 33-ročná pretekárka pochádza z Kalifornie a lyžovaniu sa začala venovať len pred ôsmimi rokmi.

Najskôr reprezentovala Venezuelu, no od roku 2015 jazdí za Maďarsko, odkiaľ pochádzajú jej starí rodičia. Swaneyová skutočne pracovala na svojej olympijskej účasti niekoľko rokov. Prostredníctvom internetového dotačného fondu vyzbierala peniaze a začala konzistentne obchádzať preteky Svetového pohára.

Na nich robila presne to, čo na olympiáde – jej hlavným cieľom bolo nespadnúť, a to jej stačilo na olympijskú miestenku. „Štartové pole v ženskom halfpipe nie je také hlboké a ona sa zúčastňovala každých pretekov, na ktorých bolo 24, 25, niekedy 28 žien,“ povedal pre Denver Post rozhodca Steele Spence.

Medzinárodná lyžiarska federácia stanovila na účasť na olympiáde mierne kritériá. Podmienkou bolo skončiť na nejakých pretekoch do 30. miesta a získať aspoň minimum FIS bodov. To sa Swaneyovej podarilo už len vďaka účasti. „Niekedy niektoré dievčatá spadli, a tak neskončila úplne posledná,“ povedal rozhodca Spence.

Kandidovala za guvernérku

Reakciu Maďarskej lyžiarskej federácie na Swaneyovej vystúpenie sprostredkoval na Twitteri športový novinár Gergely Marosi. „Situáciu spôsobili hlavne kvalifikačný systém a malý počet účastníčok. Elizabeth sme posledný rok nevideli v akcii, jej výkonnosť sme si uvedomili až na olympiáde. Prípravu a kvalifikáciu si zabezpečovala sama,“ znie oficiálne vyhlásenie.

Liz má za sebou okrem lyžiarskej kariéry, o ktorej momentálne hovorí celý svet, aj ďalší zaujímavý príbeh. Promovala na Kalifornskej univerzite, magisterský titul získala na Harvarde. Viaceré svetové médiá vrátane Reuters či NBC píšu, že v roku 2003 ako 19-ročná študentka kandidovala za guvernérku Kalifornie vo voľbách, ktoré do úradu vyniesli Arnolda Schwarzeneggera.

Swaneyová pracuje ako softvérová inžinierka a o účasť na olympiáde sa ešte ako reprezentantka Venezuely pokúšala dokonca v dvoch športoch – okrem akrobatického lyžovania pretekala aj v skeletone.

So stávkou na absolútnu podpriemernosť a konzistentné lyžovanie zo strany na stranu sa jej to však podarilo až tento rok v Pjongčangu. „Chcem ukázať ostatným, že nikdy nie je neskoro začať športovať, pomôcť im snívať a rozvíjať tento šport v Maďarsku,“ vravela pre Reuters.

Pravidlá sa zmenia

Aj keď Swaneyová skončila jednoznačne posledná a na postup do finále strácala neuveriteľných 40 bodov, ostatné pretekárky ju rešpektujú.

„Ak do toho vložíte svoj čas a energiu, zaslúžite si tu byť tak isto ako ja,“ povedala pre Reuters víťazka kvalifikácie Cassie Sharpová z Kanady. „Práve pre toto sú olympijské hry špeciálne,“ dodala druhá Francúzka Marie Martinodová.

Nie každý športovec si môže povedať, že vo Svetovom pohári skončil v najlepšej pätnástke. Liz Swaneyová áno, podarilo sa jej to v decembri v Číne. Na pretekoch štartovalo iba pätnásť žien, dve z nich spadli a maďarská reprezentantka dosiahla svoj najlepší výsledok kariéry – trináste miesto.

Stačilo jej na to prísť na preteky. Dlhoročný rozhodca Medzinárodnej lyžiarskej federácie Steele Spence však pre Denver Post povedal, že kritériá sa čoskoro zmenia. „Kvóty pre Svetový pohár a olympiádu prejdú zmenami,“ povedal Spence.

Účasť na olympiáde v Pjongčangu je tak podľa všetkého pre Liz Swaneyovú prvou a poslednou. Minimálne v akrobatickom lyžovaní, v ktorom našla dieru v systéme a splnila si veľký životný sen.

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie