Denník N

Lyžiarka využila dieru v systéme, vďaka ktorej môže ísť na olympiádu každý, kto zvládne stáť na lyžiach

Foto – AP
Foto – AP

Vyštudovala na Harvarde a ako 19-ročná bola spolu s Arnoldom Schwarzeneggerom kandidátkou na guvernérku Kalifornie. Teraz lyžovala na olympiáde, hoci má často problém zostať stáť na lyžiach.

Olympiáda v Pjongčangu dala svetu nového Eddieho Edwardsa, známeho aj pod prezývkou Orol Eddie.

Zatiaľ čo on sa aspoň pokúsil podať svoj najlepší výkon, akrobatická lyžiarka Liz Swaneyová, reprezentujúca Maďarsko, predviedla v disciplíne halfpipe jazdu, ktorú mali televízni komentátori problém okomentovať.

Halfpipe je odvetvím, ktoré rozhodujú dokonale predvedené náročné skoky a triky na U-rampe. Swaneyová sa však počas svojej jazdy len vozila zo strany na stranu a v kvalifikácii skončila suverénne na poslednom 24. mieste.

Získala iba 31,4 bodu, predposledná Kanaďanka Laila Friis-Sallingová dvakrát spadla a aj tak dostala od rozhodcov o 13,6 bodu viac. Swaneyová si však účasťou na olympiáde splnila sen, čo sa jej podarilo vďaka tomu, že objavila dieru v systéme.

Stratégia? Nepadať

„Nedostala som sa do finále, takže som sklamaná. Snažila som sa niekoľko rokov, aby som to dosiahla,“ hovorila Liz Swaneyová v cieli podľa Reuters. 33-ročná pretekárka pochádza z Kalifornie a lyžovaniu sa začala venovať len pred ôsmimi rokmi.

Najskôr reprezentovala Venezuelu, no od roku 2015 jazdí za Maďarsko, odkiaľ pochádzajú jej starí rodičia. Swaneyová skutočne pracovala na svojej olympijskej účasti niekoľko rokov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Zimné olympijské hry

Teraz najčítanejšie