Denník N

Nemeckému Benčíkovi hrozia smrťou

Novinár Richard Gutjahr bol v júli 2016 svedkom útoku v Nice, o týždeň neskôr v Mníchove. To stačilo, aby sa proti nemu rozpútala monštruózna sprisahanecká kampaň. Foto – TASR/AP
Novinár Richard Gutjahr bol v júli 2016 svedkom útoku v Nice, o týždeň neskôr v Mníchove. To stačilo, aby sa proti nemu rozpútala monštruózna sprisahanecká kampaň. Foto – TASR/AP

Dve nesúvisiace skutočnosti a fakt, že sa novinár oženil s izraelskou političkou, postačili na rozpútanie monštruóznej sprisahaneckej kampane.

Richard Gutjahr viedol život úspešného novinára. Prvotriedne sa vzdelal a na profesiu sa pripravoval praxou doma i v zahraničí. Vypracoval sa na významného reportéra svojej generácie, písal pre popredné denníky a moderoval televízne relácie. Okrem iného odhaľoval, ako vplyvní lobisti podplácajú politikov a dokonca im píšu zákony tak, aby vyhovovali záujmom firiem.

Dve dramatické udalosti však kariéru žurnalistu navždy zmenili. 14. júla 2016 sa stal na dovolenke svedkom teroristického útoku vo francúzskom Nice. Kamión sa v deň štátneho sviatku vrútil do davu a zabil 86 ľudí. Richard atak nakrútil a podal autentickú správu. O týždeň neskôr videl brutálny zločin v mníchovskom nákupnom centre Olympia, kde si besnenie strelca vyžiadalo deväť obetí.

Dve nesúvisiace skutočnosti a fakt, že sa oženil s izraelskou političkou, postačili na rozpútanie monštruóznej sprisahaneckej kampane. Objavili sa články o Richardovej „skutočnej“ úlohe pri oboch útokoch („Stál tam náhodou? Nemyslím…“), o zaručenom prepojení na Mossad či dokonca o podobnosti jeho ucha s Breivikovým – „dôkaz“ o tajnej spoluúčasti na fiktívnej masakre na nórskom ostrove Utöya. Teror vraj len mediálne inscenoval, aby šírením strachu umožnil nastolenie nového svetového poriadku.

Absurdné, bláznivé, a značne cynické, keďže obe udalosti jemu i jeho najbližším spôsobili šok. Avšak nič oproti tomu, čo nasledovalo. Na YouTube a ďalších sieťach sa proti nemu, jeho žene i dvom deťom rozpútala globálne organizovaná nenávistná kampaň – od nehoráznych lží a vulgárností až po vyhrážky smrťou. Richard neveriacky zízal na monitor. Nechcel kŕmiť trollov. Útoky pribúdali. Novinár kontaktoval správcov stránok, ale dostával automaticky generované odpovede v absurdných jazykoch. Facebook aj Google ho ignorovali. Keď sa protivníci dozvedeli, že sa novinár bráni, ešte väčšmi sa rozdráždili a upevnili svoje fanatické presvedčenie, že chce ututlať „pravdu“.

Gutjahr sa nevzdáva, intenzívne pátra po možnostiach, ako účinne vzdorovať internetovej nenávisti a propagande, a radí iným obetiam. Časť najdrsnejších videí musel YouTube medzičasom stiahnuť. Keď sa 1. januára toho roku v Nemecku sprísnili zákony o nenávistných prejavoch na internete, viaceré stránky okamžite presídlili mimo EÚ – v digitálnom veku hračka… Vo svojich prednáškach novinár rád cituje Martina Luthera Kinga: „Nakoniec si človek nebude pamätať slová svojich nepriateľov, ale zapamätá si mlčanie priateľov.“

Komentáre

Teraz najčítanejšie