Denník N

Procházka v prvom rozhovore po roku a pol: Koniec v politike som si zaslúžil, bol by som dobrý ústavný sudca

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Po odchode z politiky sa finančne trápil, v Luxemburgu sa mu vraj stala krivda. Bývalý politik sa vracia k pádu v politike, ale hovorí aj o tom, že Mikuláš Dzurinda by mohol vyhrať prezidentské voľby.

Radoslav Procházka hovorí aj:

  • ako reagoval na nenávistné príspevky po vstupe do vlády,
  • aké chyby urobil v politike,
  • ako často v nej klamal,
  • prečo si myslí, že by bol dobrým ústavným sudcom,
  • a nižšie nájdete aj video z rozhovoru s ním.

Čo by ste robili, ak by sme teraz neviedli tento rozhovor? Ako vyzerá pondelok Radoslava Procházku?

Sedel by som za počítačom vo vedľajšej kancelárii. Mám rozrobené dve advokátske veci a hocikedy môže prísť ďalšia. Okrem toho si zbieram podklady na novú knihu, ktorú by som chcel mať hotovú do konca leta.

Vo vydavateľstve Denníka N vám teraz vychádza kniha Rozhádzaná republika o 25 rokoch slovenskej ústavnosti. Ďalšia kniha bude o čom?

Chcel by som pred najbližšími prezidentskými voľbami pripraviť obzretie sa za tým, akú úlohu plní prezident v našom ústavnom systéme, a akú úlohu mu pripisujeme. Či je medzi tým rozdiel a či to, ako je nastavená funkcia prezidenta v ústave, zodpovedá očakávaniam verejnosti.

Ako vyzeral váš život posledný rok a pol po odchode z parlamentu?

Staral som sa, aj sa starám o deti, samozrejme, nie sám. Pracoval som a pracujem ako advokát, do jesene minulého roka som viedol katedru na univerzite. Ešte v zime 2016 som začal chodiť na klavír a na španielčinu. Mám asi päť športových podujatí do týždňa, či už ide o futbal, box, posilku alebo plávanie. Budúci týždeň som mal ísť do Skopje, prednášať v angličtine o slovenskej skúsenosti s reformou justície, ale bojím sa, že to nebudem stíhať.

Takže toho máte veľa?

Nenudím sa, ale nie je to také zbesilé tempo, ako keď som robil tri kampane za sebou.

Nie je pre človeka po odchode z politiky ťažké zaradiť sa do bežného života?

Ja som nebol mimo bežného života ani predtým. Nakupoval som tam, kde zvyšok národa, vozil som deti do školy, syna na futbal a občas aj dcéru na balet. Ale je fakt, že dobrovoľným odchodom z parlamentu som prišiel o podstatnú časť príjmov. Väčšinu mojich bývalých klientov som nechal kolegom z bývalej kancelárie, takže istý čas som sa finančne dosť trápil. Stále to nie je, čo bývalo, ale pozviechal som sa a ako nepoučiteľný optimista cítim, že to ide hore.

Ako sa vám hľadajú klienti pre advokátsku prax? Stalo sa vám, že aj napriek odborným schopnostiam s vami niekto odmietol spolupracovať, lebo sa mu zdalo, že vaše meno by mu na súde nemuselo pomôcť?

Ak to tak aj niekto vníma, ku mne sa to nemá ako dostať. No nevylučujem, že také vnímanie môže byť. Je fakt, že som mal trochu obavu, ako rýchlo sa budem vedieť vrátiť do prevádzky, aj mentálne. Ale bol som príjemne prekvapený, ako rýchlo som sa dostal do tempa.

Ako by ste teda odpovedali na banálnu otázku: „Ako sa máte?“

Lezie mi na nervy už tá zima, ocenil by som, keby prišla jar. Ale inak dobre.

Luxemburg? Prehra štátu, nie moje zlyhanie

Krátko po vzniku vlády zažívali politici Siete a Mosta-Híd pomerne silnú vlnu nenávistných príspevkov. Kričali po nich ľudia na ulici, odpľúvali si, vyhrážali sa im na Facebooku. Čo ste zažívali vy?

Mal som tri nepríjemné skúsenosti s mužmi približne v mojom veku. Ale raz bol ten pán s dieťaťom, druhý raz ja s mojou dcérou a tretí raz sme boli obaja dosť opití, takže som si, našťastie, ešte stále neudrel. Fyzická konfrontácia jeden na jedného ma síce láka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Radoslav Procházka

Teraz najčítanejšie