Denník N

Kaliňák nekončí, po Ficovom odchode na súd môže byť predsedom strany

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak minister vnútra odíde z vlády a stane sa predsedom strany, podmienka Andreja Kisku bude splnená. Zo Smeru by zrejme odišlo niekoľko členov. Treba dúfať, že budú vymenené tie správne dievčatá, reaguje na Ficove slová Marek Maďarič.

Viacerí opoziční politici aj novinári nazvali ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák politickou mŕtvolou. A hoci to tak pôvodne vyzeralo, Kaliňák sa pozviechal, najal si PR tím, investuje tisíce eur do svojej propagácie, je stále druhým najdôveryhodnejším politikom Smeru, a ak sa Robert Fico dohodne s prezidentom Andrejom Kiskom na odchode na Ústavný súd, Kaliňák bude pravdepodobne predsedom Smeru.

Aspoň taká je podľa informácií Denníka N predstava premiéra Roberta Fica. Vyhovel by tak jednej z Kiskových podmienok, že Kaliňák nesmie byť v novej vláde, ktorá by musela vzniknúť.

Toto riešenie by zároveň uspokojilo Kaliňáka, ktorý čaká na nahradenie Fica už od roku 2014, keď predseda Smeru kandidoval na prezidenta, ale Kiska ho porazil.

Kaliňák: Môžem byť aj kozmonautom

„Nehovorím na to vôbec nič, pretože, ak som dobre čítal vyjadrenie pána premiéra, myslím, že to povedal celkom jasne,“ povedal Kaliňák minulý týždeň po rokovaní vlády na to, ako hodnotí Ficove úvahy o odchode.

Mohol by ho nahradiť ako premiér? „Je možnosť, že keď absolvujem dobre výcvik, tak by som mohol byť kozmonautom.“

Mohol by ho nahradiť ako predseda strany, ktorý by však nebol vo vláde? „Existujú jasné pravidlá, ktoré fungujú v každej demokratickej spoločnosti, my sme prevzali mandát, za ktorý sme v tejto chvíli zodpovední, a všetky ďalšie otázky sú v tejto chvíli bezpredmetné,“ povedal Kaliňák.

Minister začal investovať peniaze do svojho profilu na Facebooku. Zverejňuje na ňom fotografie svojej rodiny, videá nakrútené na viac kamier, každý odkaz si sponzoruje. 

Robert Kaliňák zbiera lajky cez fotografie detí aj fotky z detstva. Foto – FB Roberta Kaliňáka

Podľa posledného rebríčka spontánnej dôveryhodnosti politikov agentúry Focus premiérovi dôveruje 23 percent ľudí, Kaliňákovi 9,2 percenta, Miroslavovi Lajčákovi 8,6 percenta, Petrovi Pellegrinimu 3,7 percenta. Nad jedno percento sa zo Smeru dostali ešte Marek Maďarič (1,6) a Peter Kažimír (1,4).

Marek Maďarič z vedenia strany odišiel na decembrovom sneme – aj kvôli Kaliňákovi a Ficovmu nezáujmu o jeho názory.

Môže sa podľa Maďariča Kaliňák po kauze Bašternák stať predsedom Smeru?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie