Denník N

Olympijský newsfilter: Tie slzy si zapamätajte. Vybuchla Slovenka, ktorá raz môže priniesť medailu

Fialková na strelnici. Foto – TASR
Fialková na strelnici. Foto – TASR

1. Fialkovej olympiáda, 2. buďme zhovievaví k hokejistom, 3. výsledky našich, 4. program nazajtra + jednou vetou, foto dňa, video dňa a medailová bilancia.

1. Pre Fialkovú to bola úspešná olympiáda

Len pred piatimi dňami do posledných chvíľ bojovala o olympijskú medailu, teraz bola Paulína Fialková suverénne najhoršou biatlonistkou na trati v zmiešanej štafete.

Na trať sa vydala ako prvá. V prvej streľbe trikrát dobíjala a z ôsmich pokusov trafila terč len raz. Musela teda absolvovať štyri trestné kolá. Bola taká vykoľajená, že odbehla len tri, za čo dostala dvojminútový trest.

V druhej streľbe z ôsmich terčov (opäť trikrát dobíjala) trafila štyri: jedno trestné kolo. Štafetu odovzdala Anastasii Kuzminovej na beznádejne poslednom mieste. Kuzminovú potom museli stiahnuť z trate, keďže ju začínali súperky predbiehať o kolo.

„Ja vôbec neviem, tá ležka, ja som ešte odchádzala na streľbu s tým, že je to dobre nastrelené a že musím reagovať na vietor, aj som reagovala, proste to nepadalo. Ten pocit bezradnosti, že čo mám spraviť, proste pokazila som to celému tímu, musím sa za to ospravedlniť… všetkým,“ povedala Fialková so slzami v očiach v priamom prenose RTVS.

Podľa TASR neskôr povedala, že sa možno niečo stalo s jej puškou.

Na podobné zlyhania je biatlon ako stvorený – všetko závisí od streľby, ktorú absolvujete so srdcovou frekvenciou 170 až 180 úderov za minútu.

Fialková to teraz nezvládla, o dôvodoch možno len špekulovať ďalších niekoľko riadkov, ale je to v podstate jedno.

„Je to život, je to šport a takéto veci sa stávajú,“ povedala pre RTVS Kuzminová, ktorá následne na strelnici musela v dvoch položkách štyrikrát dobíjať: „Vykoľajilo to aj mňa.“

Zmiešanú štafetu vyhrali Francúzi, ich finišman Martin Fourcade predviedol parádnu jazdu s čistou streľbou. Ani biatlonový suverén posledných rokov však nie je neomylný, veď na olympijskej 20 km trati prišiel o víťazstvo po tom, ako minul posledné dva terče, aj keď osemnásť predtým trafil.

Fialková má za sebou úspešnú olympiádu

Napriek tomu, že pred štartom šprintu bola chorá, obsadila v ňom jedenáste miesto a dostala sa aj pred Kuzminovú. Preteky na 10 km jej nevyšli (38. miesto), načo zareagovala životným úspechom na 15 km trati (5. miesto). Na 12,5 km trati potom skončila dvadsiata prvá. Potom prišla štafeta…

Fialková má 25 rokov, do najlepšieho veku sa ešte len dostáva. Zatiaľ ukázala, že je typ pretekárky, ktorá má buď veľmi dobrý, alebo veľmi zlý deň.

V pretekoch na 15 km jej k bronzu chýbalo 22 sekúnd alebo jeden trafený terč. Určite má potenciál, aby raz z olympiády domov priniesla medailu.

Bonus na záver: Aj keď redaktori RTVS čelia počas olympiády kritike, badať istý posun oproti olympiáde v Salt Lake City 2002.

Keď vtedy slovenskí hokejisti vypadli z hokejového turnaja, reportér Ivan Niňaj sa spýtal Róberta Petrovického: „Dá sa vôbec povedať, ako veľmi (to bolí, pozn. red.)?“

Tohtoročná reakcia Petra Štefanca: „Nič sa nedeje, Paulínka, hlavu hore, v ďalšej štafete to vyjde.“

Štafeta žien je na programe vo štvrtok o 12.15.

2. Ramsay a hokejisti si zaslúžia trpezlivosť

Píše Matej Ondrišek, športový redaktor Denníka N.

Hokejový turnaj sa pre slovenských reprezentantov skončil najrýchlejšie, ako to bolo možné. V prvom osemfinálovom zápase prehrali s USA 1:5 a zaslúžene sa lúčia s turnajom.

Slovenské výkony mali na turnaji zostupnú tendenciu. V prvom stretnutí Slováci využili chladný výkon Rusov a senzačne vyhrali 3:2. V zápase proti Američanom prehrali 1:2 a skupinu uzavreli prehrou 2:3 so Slovinskom po samostatných nájazdoch.

Ukázalo sa, aký dokáže byť hokej premenlivý. Štyri body z troch zápasov nie sú málo – ak by Slovensko z každých troch zápasov získavalo aspoň štyri body, nemuselo by sa strachovať o zotrvanie v najvyššej kategórii MS.

V našej olympijskej skupine však štyri body stačili len na posledné miesto. Ak by v závere stretnutia so Slovinskom Slováci využili ponúknutú presilovku, skupinu by vyhrali a postúpili by priamo do štvrťfinále.

Turnaj by sa potom vnímal určite pozitívnejšie. Osemfinále ani desiate miesto úspechom nie sú, ale hokejisti predviedli predsa len viac než pred štyrmi rokmi. Úspechom je už len výhra nad Ruskom a vyrovnané zápasy v skupine.

Druhý zápas s Američanmi hokejisti nezvládli, boli horším tímom, zbytočnými faulmi dostali súpera do pohody a utrpeli jedinú vysokú prehru na olympiáde.

Napriek tomu však v hre Slovákov boli aj pozitíva. Badať sa dali náznaky zodpovednejšieho herného systému, v skupine napríklad Slováci 175 minút nedostali gól v hre piatich na piatich. Reprezentácia je vo fáze prestavby a v podobnom duchu ako olympiáda sa budú niesť aj majstrovstvá sveta v Dánsku.

Na nich Slovensko nemôže vypadnúť, keďže o rok organizuje MS. Tréner Ramsay a realizačný tím budú mať ďalšiu príležitosť testovať systém a nových hráčov. Vrcholom skúseného Kanaďana by mali byť práve domáce MS v roku 2019. Dovtedy si on aj hráči zaslúžia trpezlivosť.

3. Ako sa dnes darilo slovenskému tímu

  • Hokejisti v osemfinále prehrali s USA 1:5.
  • Krasokorčuliari Lucie Myslivečková, Lukáš Csölley obsadili 20. miesto v súťaži tanečných párov.
  • Zmiešaná biatlonová štafeta nedokončila preteky.

4. Program slovenského tímu nazajtra

  • 2.00 – krasokorčuľovanie – krátky program, ženy: Rajičová

Kompletný program olympiády nájdete tu.

Jednou vetou:

  1. Slovinský hokejista Žiga Jeglič mal pozitívny dopingový test a vylúčili ho z olympiády, jeho spoluhráči nezvládli zápas s Nórmi a po prehre v predĺžení vypadli.
  2. Japonský skokan na lyžiach Noriaki Kasai sa chce zúčastniť aj na ďalšej zimnej olympiáde v roku 2022. „Nebudem sa o to iba pokúšať, ja tam rozhodne budem,“ povedal 45-ročný športovec.
  3. Slovenskí hokejisti pred zápasom s USA obedovali rezne so zemiakmi.
  4. Jamajský ženský dvojbob prišiel v prvej zo štyroch jázd na 17. mieste, s rovnakým časom, aký dosiahla ruská dvojica. V druhej jazde skončili Jamajčanky na predposlednej 19. priečke, predbehli iba Nigériu.
  5. Nórski curleri, ktorí získali bronzovú medailu po diskvalifikácii ruského páru, žiadajú opakovanie ceremoniálu, majú totiž pocit, že boli „okradnutí o moment slávy“.
  6. Podľa informácií českých stávkových kancelárií výhru Ester Ledeckej v super-G uhádlo približne tridsať tipérov, väčšinou stavili čiastky od 10 do 100 českých korún.

Foto dňa:

Nór Jarl Magnus Riiber počas pretekov v severskej kombinácii. Foto – tasr/ap

Video dňa:

Streľba Paulíny Fialkovej:

Medailová bilancia:

Krajina ZLATO STRIEBRO BRONZ Spolu
Nórsko 11 10 8 29
Nemecko 11 7 5 23
Kanada 8 5 6 19
Holandsko 6 5 3 14
Francúzsko 5 4 4 13
USA 5 3 4 12
Švédsko 4 3 0 7
Rakúsko 4 2 4 10
Kórejská republika 4 2 2 8
Japonsko 2 5 3 10
Švajčiarsko 2 4 1 7
Taliansko 2 2 4 8
Česko 1 2 3 6
Slovensko 1 2 0 3
Bielorusko 1 1 0 2
Veľká Británia 1 0 3 4
Poľsko 1 0 1 2
Ukrajina 1 0 0 1
Čína 0 5 2 7
OŠR 0 3 8 11
Austrália 0 2 1 3
Slovinsko 0 1 0 1
Fínsko 0 0 3 3
Španielsko 0 0 2 2
Kazachstan 0 0 1 1
Lichtenštajnsko 0 0 1 1
Lotyšsko 0 0 1 1

 

Olympijský newsfilter

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie