Denník N

Právnik z kauzy Bureš: Cítili sme sa pod tlakom, no teraz je už Babiš v dôkaznej núdzi

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak chce Babiš pokračovať v žalobách o pravosť agenta Bureša, bude to mať ťažké, myslí si právnik Pavol Poláček, ktorý zastupoval Ústav pamäti národa. Je z disidentskej rodiny, pri príprave na proces sa snažil vcítiť do myslenia eštebákov.

V akom štádiu sporu s Andrejom Babišom ste sa dostali k zastupovaniu Ústavu pamäti národa?

Spor sa začal žalobou v roku 2012. My sme zastúpenie prevzali v roku 2013, bolo to tuším hneď po prvom pojednávaní. Spor bol ešte na okresnom súde.

Prečo ste sa vlastne rozhodli pre zastupovanie ústavu?

Pre mňa to bola predovšetkým hodnotová záležitosť. Pochádzam totiž z disidentskej rodiny. Moji rodičia u nás na povale tlačili samizdaty, teda zakázanú literatúru. Hrozilo im za to niekoľkoročné väzenie.

Sledovala vašu rodinu Štátna bezpečnosť (ŠtB)?

Áno. Pamätám si, že keď som mal asi sedem rokov, tak nám dvaja páni klopali na dvere. S bratom sme sa išli rýchlo pozrieť ku oknu, ale mama nás odtiaľ odháňala s vysvetlením nech ideme preč, lebo idú eštebáci. Už vtedy som si uvedomoval, že ŠtB je niečo zlé.

Hovorili s vami rodičia otvorene o tom, v akom režime sme vyrastali?

Mali sme v tom celkom jasno. Boli sme totiž asi jediná rodina v Novej Dubnici, kde rodičia odmietli, aby sa z ich detí stali pionieri. To znamená, že na začiatku školského roka išli všetky deti v pionierskych uniformách, ale ja s bratom v bledohnedom obleku.

To muselo byť ťažké byť v tých rokoch iný. Ako sa k vám správali spolužiaci a učiteľky?

S bratom sme to mali v pohode. Mal som veľmi dobrú triednu pani učiteľku, ktorá nás chápala a myslím si, že nás mala aj veľmi rada. No starší súrodenci mali z toho aj problém.

Aký?

Niektorí učitelia to celkom nechápali. Keď chcela ísť staršia sestra študovať na pedagogickú fakultu, tak sa tam nedostala a musela ísť študovať strojarinu.

Takže aj preto ste prevzali zastupovanie v spore s Andrejom Babišom?

Išlo o hodnotovú vec. Samozrejme, že sme rozmýšľali, či to zoberieme, alebo nie. Boli sme začínajúca mladá firma a uvedomovali sme si, do čoho ideme. Dnes som rád, že sme boli súčasťou tejto veľkej kauzy.

Oslovil vás vtedajší šéf ÚPN Ondrej Krajňák? Ako k tej spolupráci vlastne došlo?

Ondrej Krajňák nás oslovil, či im pomôžeme v spore s Andrejom Babišom. Pustili sme sa do toho a postupne sme prebrali aj iné prípady.

Dovtedy ste teda žiadne skúsenosti s podobnými spormi nemali?

Spory, kde sa súdite s ľuďmi, ktorí sú evidovaní vo zväzkoch ŠtB, sú pomerne unikátne a môžete ich robiť len pre jedného klienta. To vysvetľuje, prečo sme skúsenosť s takýmto typom káuz dovtedy nemali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Babiš

Teraz najčítanejšie