Denník N

KDH mesiac pred voľbou predsedu: Hlina by Vašečku porazil

Okresné snemy postupne vyjadrujú podporu súčasnému predsedovi. Za Vašečku sa postavil bývalý podpredseda Július Brocka.

Necelý mesiac pred snemom KDH, na ktorom budú kresťanskí demokrati voliť predsedu, to vyzerá, že sa Richard Vašečka so svojou kandidatúrou prerátal. V hnutí už prebehli viac ako tri štvrtiny okresných snemov a zatiaľ ani jeden otvorene nepodporil dnes už bývalého poslanca OĽaNO.

Naopak, väčšina otvorene a časť aj formou uznesenia podporila súčasného predsedu Alojza Hlinu, ktorý je predsedom mimoparlamentnej strany už takmer dva roky a podarilo sa mu stranu v prieskumoch verejnej mienky dostať už nad sedem percent.

Za posledný týždeň sa uskutočnilo zhruba 15 snemov a podľa informácií Denníka N na desiatich z nich prijali uznesenie, v ktorom vyjadrili podporu Hlinovi. Keďže zhruba 330 delegátov snemu menujú okresné organizácie a hlasovať okrem nich budú už len zhruba 120 členovia Rady KDH, situácia vyzerá byť pomerne jasná už teraz. Predsedníctvo Hlinovi vyjadrilo podporu 9. februára hneď po oznámení Vašečku, že bude jeho protikandidátom.

Kresťanských demokratov v marci čaká volebný snem. foto – KDH/Facebook

Hlina aj Vašečka v posledných dňoch jazdia po Slovensku a zúčastňujú sa na snemoch, na niekoľkých sa aj stretli. Richard Vašečka však vstúpil do boja s meškaním – kandidatúru oznámil až v čase, keď už prebehla zhruba polovica okresných snemov KDH. Na snemoch vystupuje bývalý poslanec OĽaNO umiernene.

Nabádajú Vašečku, aby sa vzdal

Hlina o svojich šanciach na znovuzvolenie predsedu a aktivitách hovoriť nechce. „Vzhľadom na to, že je to vnútrostranícky zápas, zatiaľ túto situáciu nebudem komentovať.“

Viacerí vplyvní členovia KDH hovoria, že Vašečkovi ponúkali miesto v predsedníctve v prípade, že by prehral, a niektorí sa ho snažia prehovoriť, aby kandidatúru stiahol.

Vašečka však už teraz odstúpiť nemieni. „Prebieha zápas o to, ako bude vyzerať KDH v budúcnosti. Nevidím dôvod, prečo by som sa vzdával kandidatúry. KDH má na výber. A to je dobré,“ komentuje súčasnú situáciu. Svoje šance vidí ako reálne. „Všetko je otvorené. Máme pred sebou ešte takmer mesiac. Rozhodovať sa bude 17. marca.“

Na okresné snemy chodí od minulého týždňa, v niektoré dni stihne aj dva, aj tri. Pokračovať v tom chce až do posledného z nich, ktorý bude 28. februára. Okrem toho sa stretávam s ďalšími členmi KDH v okresoch, kde snemy už prebehli. Veľa počúva a odpovedá na mnohé otázky, charakterizuje priebeh týchto stretnutí.

„Predstavujem seba a svoje predstavy o kresťanskej politike a líderstve. Vysvetľujem, že prinášam nový štýl kresťanskej politiky, že viem priviesť nových členov, nových voličov, nové politické možnosti a pomôcť spraviť KDH silnejším a vplyvnejším.“

Pozvánka na debatu Denníka N

Zrušené! Hlina vs. Vašečka: Kto bude lepší predseda KDH?

Oboch politikov ešte čakajú najmenej dve verejné predvolebné debaty, jednu z nich usporiada vo štvrtok 1. marca Denník N.

V predsedníctve veria Hlinovi

Ako vidia šance Hlinu a Vašečku členovia vedenia strany? „Som presvedčený, že vyhrá Alojz Hlina. Pohybujem sa medzi ľuďmi z KDH, som v teréne aj ako predseda samosprávneho kraja, takže vidím tú emóciu medzi ľuďmi,“ hovorí podpredseda KDH a prešovský župan Milan Majerský. Zároveň ale víta Vašečku v strane a teší sa, že do KDH vstúpil.

Jasné víťazstvo Hlinu predpovedá aj ďalší podpredseda KDH Pavol Zajac. „Súčasný predseda má väčšinovú podporu v okresoch aj u jednotlivých delegátov a preto si myslím, že bude úspešný aj na sneme.“ Hlina má podľa neho momentálne v súboji s Vašečkom medzi členmi veľkú prevahu.

O víťazstve súčasného predsedu je presvedčený aj člen predsedníctva a europoslanec Ivan Štefanec. „Signál nielen od predsedníctva, ale aj zdola bol veľmi jasný. Chodím po okresných snemoch a podpora Alojza Hlinu je podľa môjho poznania väčšinová.“

Podpora od Brocku a Přidala

Vašečku verejne podporuje bývalý podpredseda KDH a dlhoročný poslanec parlamentu Július Brocka. Ako delegát bude aj na sneme a chce tam vystúpiť s prejavom na podporu Vašečku. Brocka vraví, že Hlina stratil jeho dôveru.

„To, ako viedol KDH posledný rok a pol, sa vymyká zo spôsobov, na aké sme boli 25 rokov zvyknutí. KDH je demokratickou stranou a jeho predseda bol vždy len prvý medzi rovnými – a je jedno, či to bol Čarnogurský, Hrušovský či Figeľ. Hlina však taký nie je. Nevie spolupracovať a ukázal sa ako človek, ktorý chce viesť KDH autokraticky.“ Podľa Brocku o tom svedčia jeho snahy meniť stanovy hnutia.

Bývalý podpredseda ako príklad autokratickosti Hlinu dáva súčasnú situáciu dlhoročného člena a niekdajšieho poslanca a krajského šéfa v Trnave Alojza Přidala, ktorému hrozí vylúčenie za jeho kritické výroky. To sa v KDH podľa neho predtým nedialo. „Je to niečo neuveriteľné na pomery KDH.“

Přidal Denníku N poslal svoju komunikáciu s vedením. Vyplýva z nej, že na neho podal podnet na začatie disciplinárneho konania hovorca KDH Stano Župa za jeho statusy na Facebooku. Přidal v nich kritizuje, že hnutie za trnavského župana podporilo Jozefa Viskupiča, ktorý sa zúčastnil Dúhového pridu a robil si žarty z dvoch kandidátov na poslancov. Neobsahovali žiadne vulgarizmy a boli len ironické.

Přidal však na Facebooku zverejnil aj súkromné správy z internetovej komunikácie s Hlinom a bolo v nich aj číslo mobilného telefónu predsedu strany. Ústredná tajomníčka KDH Jana Miklošková preto Přidala vyzvala, aby sa verejne ospravedlnil, a potom ho potrestajú len pokarhaním, on to odmietol. Tento prípad ešte budú kresťanskí demokrati riešiť. Aj Přidal sa verejne vyjadruje na podporu Vašečku.

Teraz najčítanejšie