Denník N

Pre rómske deti sa po Európskej komisii do Slovenska tvrdo pustila aj Amnesty International

Foto - TASR
Foto – TASR

Eurokomisárka Jourová pred týždňom naznačila, že Slovensko môže platiť za diskrimináciu rómskych žiakov.

„Na Slovensku zostáva široko rozšírená diskriminácia Rómov a Rómiek,“ píše sa vo Výročnej správe o stave ľudských práv Amnesty International (AI).

Medzinárodná mimovládka kritizuje Slovensko za to, že ministerstvo školstva neznižuje množstvo rómskych žiakov na špeciálnych školách a v triedach pre deti s ľahkým postuhnutím – čo je segregácia rómskych detí – štát nevie zabezpečiť, aby ich nevyčleňovali do samostatných tried či dokonca samostatných škôl pre mentálne postihnutých aj v prípadoch, že postihnutie nemajú.

Kritika prichádza len niekoľko dní po tvrdých slovách eurokomisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej. „Som skutočne znepokojená situáciou rómskych detí a žiakov na Slovensku. Je nemysliteľné, že v srdci Európy diskriminácia a segregácia nielen prevládajú, ale aj rastú,“ povedala Jourová minulý týždeň po stretnutí s ministerkou školstva Martinou Lubyovou (nominantka SNS).

Jej vyjadrenie je o to vážnejšie, že prichádza v čase, keď Slovensko čaká na rozhodnutie Európskej komisie, či na nás kvôli diskriminácii rómskych žiakov podá žalobu.

Aktivisti aj slovenská ombudsmanka už koncom minulého roka hovorili o tom, že žaloba na Slovensko je veľmi reálna, pretože Slovensko za posledné dva roky situáciu mladých Rómov nijak nezlepšilo.

Nepomohli ani novely školského zákona

Amnesty International si všimla aj prípad chudobných detí zo Žiliny, kde zrušili školu, ktorú navštevovali väčšinou rómske deti a žiakov rozdelili na rôzne žilinské základné školy. Mesto tento krok prezentovalo ako úspešné riešenie segregovanej školy.

„Tento na prvý pohľad pozitívny vývoj bol oslabený nedostatočnou podporou pre rómskych žiakov a žiačky zo strany úradov, predovšetkým pri pokrývaní cestovných nákladov,“ píše sa v správe AI. Prípad sa skončil tak,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie